Vinen! Takový rozsudek si ve čtvrtek u Okresního soudu v Ostravě vyslechl někdejší poradce teplárenské společnosti Veolia (72 let), který se podle obžaloby pokusil uplatit ostravského primátora Tomáše Macuru.

Soud mu vyměřil čtyřiadvacet měsíců žaláře s podmíněným odkladem na zkušební lhůtu tří let. Kromě toho musí zaplatit peněžitý trest ve výši sto tisíc korun, který má uhradit formou měsíčních pětitisícových splátek. 

NA DOVOLENOU

Poradce měl primátorovi slíbit sto tisíc korun jako neoficiální odměnu za působení v komisi, která mimo jiné rozhodovala o ceně tepla pro obyvatele Ostravy. Údajně se tak stalo v únoru 2015 během krátkého rozhovoru mezi čtyřma očima po skončení jedné ze schůzek komise.

Macura uvedl, že to vnímal jako korupční nabídku a později se obrátil na šéfa moravskoslezské policie. Poradce teplárenské firmy jakýkoliv pokus o uplácení důrazně odmítl. Primátorovi prý nic nenabízel, údajně se jen bavili o dřívějších odměnách. Vše u soudu označil za politickou hru. „Stal jsem se obětí politického boje mezi ANO a ČSSD,“ řekl obžalovaný. K předání peněz nedošlo.

Podle soudu se ale jednalo o pokus o podplácení. „Nabídl částku přes sto tisíc korun, kterou nazval jako přilepšení na dovolenou,“ uvedla předsedkyně senátu, podle které se úplatek týkal nejen primátora, ale také jeho náměstkyně. Právě náměstkyně a primátor se po komunálních volbách stali novými členy komise.

DRUHÝ VERDIKT

Případem se okresní soud zabýval již jednou. Vloni v lednu vynesl osvobozující verdikt s tím, že nešlo o pokus o podplácení ve smyslu zákona. Krajský soud však na popud žalobce verdikt zrušil a nařídil nové jednání. Okresní soud opětovně jako svědka předvolal primátora Tomáše Macuru.

Mimo jiné se opět hovořilo o činnosti komise čítající osm lidí – čtyři z Veolie a čtyři z města. Její členové před několika léty brali ročně přibližně stotisícovou oficiální odměnu, kterou vyplácela společnost Veolia či její předchůdkyně – firma Dalkia.

Zastupitelstvo Ostravy ale později zakázalo, aby uvolnění zástupci za své působení, a to nejen v této komise, dostávali odměny.

Primátor Macura během výslechu uvedl, že při bližším zkoumání získal dojem, že vyplácení odměn neoficiálně pokračovalo i po zákazu. Členové komise vyslechnutí při prvním hlavním líčení jako svědci něco takového odmítli.

VINEN

Soud nakonec v novém hlavním líčení dospěl k závěru, že šlo o pokus o podplácení. Někdejšímu poradci hrozilo až šest let vězení.

Žalobce navrhoval nepodmíněný trest. To by však podle předsedkyně senátu bylo nepřiměřeně přísné. I ohledem na dosavadní bezúhonnost proto dospěl k závěru, že postačí podmíněné dvouleté odsouzení a trest sto tisíc korun. Verdikt není pravomocný.

Obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření. Pokud se někdo odvolá, bude se případem znovu zabývat Krajský soud v Ostravě. „Je to absurdní. Do dneška jsem věřil v justici,“ uvedl po opuštění jednací síně odsouzený muž.