VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Terminál Hranečník: cestující si počkají

/FOTOGALERIE/ Jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů ve městě, kde se setkají tramvajové, autobusové i trolejbusové linky. Tak má vypadat přestupní terminál Hranečník. Jeho dokončení bylo původně plánováno na rok 2014.

6.2.2015 38
SDÍLEJ:

Dlouho připravovaný projekt stavby moderního dopravního uzlu na Hranečníku by měl být hotový zhruba za rok.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Odlehčení stávající konečné zastávky meziměstských autobusů na Gagarinově náměstí, výrazná ekologizace dopravy a v neposlední řadě také vyšší bezpečnost cestujících.

To si od stavby moderního přestupního terminálu Hranečník slibuje město.

Jeho vybudování má v plánu už od roku 2006. V loňském roce měl být dokonce hotov. Vzhledem k tomu, že se však čekalo na verdikt ministerstva financí, zda uvolní potřebné peníze, stavba v minulém roce teprve začala.

„Stavba Terminál Hranečník začala loni v červnu, její předpokládané dokončení je naplánováno na začátek roku 2016. Doprava v tuto chvíli na Hranečníku omezena není. Výluky jsou plánovány až na červenec a srpen, kdy se bude provádět výměna tramvajových kolejí. V tuto chvíli jsou práce na stavbě omezeny z důvodu klimatických podmínek," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Podle ní je vysoutěžená cena projektu 157 milionů korun. Zhruba polovinu nákladů uhradí město, druhou pak ministerstvo financí.

Trolejbusová trať

Současně se stavbou terminálu je v řešení i další projekt. Výstavba trolejbusové trati s napojením na právě budovaný přestupní uzel.

„Trať bude napojena u centra města na již před lety připravené odbočení z křižovatky 28. října a Bohumínské ulice, tedy u Sýkorova mostu. Na opačném konci bude trať ukončena na terminálu Hranečník," upřesnil mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Délka nově budované obousměrné trolejbusové trati bude asi 2850 metrů.

Včetně konečné zastávky pak bude trolejbus v rámci nové trati zastavovat na čtyřech zastávkách v jednom směru a na pěti ve směru druhém.

„Na trase stávajících komunikací v Těšínské ulici bude využito nynějších autobusových zastávek, v místě ukončení trati na právě budovaném terminálu Hranečník bude trolejbus využívat nová nástupiště tohoto terminálu. V případě nástupní zastávky bude nástupiště sdružené s tramvajovým. V rámci stavby trolejbusové trati dojde také k rekonstrukci pěti nástupišť stávajících autobusových zastávek. Ty budou mít nové obruby a povrch zálivu bude z betonu," uvedl dále mluvčí Albrecht.

Trať by podle něj měla být stavebně dokončena koncem září letošního roku. Vlastní zprovoznění trati však bude závislé na dokončení stavby nově budovaného terminálu Hranečník, které lze očekávat na počátku roku 2016.

Česko-švýcarská spolupráce

Cena stavby je zhruba 60 milionů korun bez daně. Projekt je z 85 procent hrazen z Programu švýcarsko-české spolupráce a zbylých 15 procent půjde z rozpočtu statutárního města Ostravy. Součástí stavby je mimo vybudování vlastní trasy trolejbusové trati také doplnění příslušné infrastruktury.

„Položení trakčních kabelů a úprav ve stávající měnírně umožňujících napájení trati a výše zmíněné rekonstrukce pěti nástupišť stávajících autobusových zastávek," doplnil Miroslav Albrecht.

Lidé, kteří točnou na Hranečníku denně projíždějí, se nového terminálu už nemohou dočkat. Většina z nich je ale nespokojena s termínem stavby.

„Před dvěma lety jsme se těšili, že za rok už to tady bude vypadat k světu. Je rok 2015 a tady to vypadá tak, jak to vypadá. Ze země už zmizela část kolejí, staveniště se musí obcházet, ale nepamatuji si, kdy by se tady naposledy něco dělo. Snad nový termín stihnou. Jezdím přes Hranečník každý den do práce," řekl Deníku Martin Hanzelka ze Šenova.

Autor: Martina Koziolová

6.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:
Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
15

Lídr krajské kandidátky ČSSD Lubomír Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení.
3

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

VIDEO/ V Žermanicích na Frýdecko-Místecku otevřeli zapečetěnou volební urnu už v pátek, když v ní jeden volič hledal svou obálku.  

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

V pátek před druhou přijdou, v sobotu odpoledne – až sečtou všechny hlasy – skončí. To je úděl komisařů okrskových volebních komisí. Volby co volby.  

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení