„Na občany, kteří se této výjimečné události rozhodnou přes noční hodinu zúčastnit, čekají místní oblíbené šlágry v podání dechového orchestru, vydatná hrachová polévka z vojenské polní kuchyně a teplý čaj. Slavnost završí velký ohňostroj na březích společné řeky Olzy,“ přiblížila program oslav Dorota Havlíková, mluvčí českotěšínské radnice.

Další důležitý bod oslav pak nastínil starosta města Vít Slováček. „Samozřejmě nezapomeneme poděkovat a rozloučit se s příslušníky Cizinecké a pohraniční policie, kteří už na hraničních mostech pracovat nebudou,“ řekl.

Se starostou ze sousedního Cieszyna Bogdanem Fickem pak podepíší před zraky občanů dohodu o prodloužení spolupráce a další společné realizaci projektu Zahrada dvou břehů. Také ředitelé Městské policie a Stražy Miejskiej podepíšou smlouvy o nové spolupráci, která by měla pomoci řešit očekávaný masivní nárůst turistického a nákupního ruchu.

„Přemýšlíme o společných, smíšených hlídkách, kde by byli zastoupeni jak naši strážníci, tak straž miejska. I když dojde k pomyslnému vymazání hranic, rozdíly v zákonech a předpisech zůstanou. Dvojjazyčné hlídky by mohly být více nápomocné vřešení problémů občanů obou států,“ doplnil ještě místostarosta Českého Těšína Milan Pecka.

Český Těšín a Cieszyn byly kdysi jedním městem, než je v roce 1920 rozdělili uměle zástupci evropských mocností na konferenci v belgickém městě Spa. Díky vstupu obou zemí do schengenského prostoru mezi rozdělenými městy po desítkách let hranice opět zmizí.