Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TEST DENÍKU: České dráhy zlevnily jízdné. Mají proč?

Ostrava /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ -České dráhy začaly nabízet slevy. Základní jízdné z Ostravy klesne z 438 korun na 295 korun. Dráhy tak zlevnily jen tři dny poté, co na hlavní železniční trať spojující Ostravu s Prahou vyjel žlutý vlak konkurence.A jaká vlastně byla jízda prvním spojem RegioJetu?

30.9.2011 7
SDÍLEJ:

Na trase Havířov – Ostrava – Praha začaly od pondělí jezdit žluté vlaky společnosti RegioJet. Foto: DENÍK / Miroslav Kucej

TEST DENÍKU

Je krátce po půl šesté ráno. Spolu s desítkami lidí stojím na peronu svinovského nádraží a vyhlížím příjezd prvního pravidelného spoje společnosti RegioJet, který před několika minutami vyrazil na svou premiérovou jízdu po české železnici z Havířova.

Žlutý vlak přijíždí načas, stevardky pomáhají ochotně cestujícím usadit se na jejich místa. Za chvíli vyrážíme směr Praha. Splní nový dopravce během jízdy vše, co v rámci kampaně tak sebevědomě sliboval?

Zmatené vlakušky a opožděná snídaně

Ačkoliv jsou současné vagony vedené jako druhá kategorie, sedí se v nich opravdu pohodlně. U každého z kožených sedadel je elektrická zásuvka, takže zapojuji notebook a začínám si do něj zapisovat první postřehy z jízdy. Vypadá to slibně, funguje dokonce bezplatné připojení k internetu, okamžitě dostávám zdarma vodu a výběr z novin a časopisů.

Horší je to bohužel od počátku s další obsluhou. Stevardka ke mně dorazí s nabídkou teplého pití a jídla až za čtyřicet minut poté, co jsme vyjeli ze Svinova. V nabídce má zatím mátový čaj a instantní kávu, na slibované luxusní preso zdarma a dortík za devět korun ke snídani si musím počkat. V tu chvíli netuším, že „šilhat“ hlady budu ještě pěkně dlouho.

A to sedím uprostřed vagonu. K těm, kteří sedí na druhém konci, se vlakuška nedostala zatím vůbec. Obsluhu zkrátka provázejí začátečnické zmatky. Po necelé hodině jízdy jsme v Olomouci. Vlak, který byl zatím plný zhruba z poloviny, se zaplňuje takřka do posledního místa. Jsem zvědavý, co noví cestující udělají se stevardkou, která se před chvílí vytratila. Objeví se po několika minutách a místo očekávaného občerstvení dělá nové kolečko s novinami a vodou pro nové pasažéry.

„Já nevím, co dřív, jde to nějak pomaleji, než jsem čekala,“ říká na omluvu trochu zoufalá vlakuška. Snaha o milý úsměv jí nejde upřít, obsloužit tolik lidí, kteří navíc různě přistupují a vystupují, je ale nad její schopnosti.

Své ranní objednávky zákusku a kávy presso se dočkám až po dvojím připomenutí zhruba po osmé hodině ranní. Jelikož jsem na vlak vstával před pátou hodinou a těšil se, jak v něm posnídám, je to zklamání. Zákusek nicméně s povděkem hladově zhltnu. Od sushi za lákavých osmdesát korun, které jsem měl v plánu objednat si ke svačině, ale raději upouštím obávám se, že bych ho dostal až v Praze a musel ho jíst na lavičce na peronu.

Do Prahy dojel žlutý vlak včas, krátce po půl desáté ráno. Na závěr se z rozhlasu cestujícím omluvil šéf RegioJetu Radim Jančura za nedostatky, které první jízdu provázely. Během prvních několika dnů se prý vše doladí.

Sympatické na tom bylo nejen to, že přiznal chybu a dokázal se omluvit, ale i to, že vůbec prvním ranním vlakem jel, aby poznal vše na vlastní kůži, nejen z případných připomínek cestujících.

#nahled|https://g.denik.cz/57/81/20110929infografika_test_deniku_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/57/81/20110929infografika_test_deniku.jpg|Test Deníku#
„Načerno“ s jízdenkou Českých drah

Komplikace už tak nestíhajícím stevardkám ve žlutém vlaku působili lidé, kteří do nového spoje nastoupili s jízdenkou Českých drah. „Omlouváme se vám, ale tyto lístky u nás neplatí. Pokud chcete jet s námi, musíte si zaplatit jízdné. Snad tady pro vás najdeme nějaké volné místo,“ říkala vlakuška jednomu z pasažérů se špatným lístkem.

„A České dráhy mi ty peníze za jejich nevyužitý lístek vrátí?“ zeptal se mladík, který zřejmě netušil, že na české koleje vstoupil nový dopravce. „Bohužel asi ne, my spolu totiž nespolupracujeme,“ dostalo se mu odpovědi, která mimo jiné ilustruje i to, jaký vztah je mezi oběma společnostmi, které fungují na tuzemské železnici.

Na svíčkovou láká Halina Pawlowská

Po krátké přestávce v hlavním městě se vracím na nádraží, odkud má vyjet před čtvrt na dvanáct pendolino do Ostravy. Záměrně jsem zvolil jízdu jeho druhou třídou, protože žlutý vlak udává současné vozy, kterými jezdí, také v této kategorii. Nutno ale dodat, že za jízdenku na výstavní spoj Českých drah jsem musel z peněženky vytáhnout více než dvojnásobek oproti konkurenci.

Stojí to za to? O tom, že je pendolino pohodlný a rychlý vlak, není třeba pochybovat. Vyjíždíme přesně, po kolejích pluje souprava ještě plynuleji, místa je zde také dost. Kožené sedačky ve „žluťákovi“ ale byly měkčí a příjemnější.

Ani zde nechybí nabídka zdarma. Stevardka hned roznáší noviny, chvíli poté už objíždí cestující s teplými a studenými nápoji a dalším občerstvením. Je to bez čekání, s úsměvem, ale za peníze. Kafe za 39 korun, sendviče od 59 korun. Voda zdarma se roznáší až poté, tedy přesně opačná cesta než u konkurence, která nejprve udělala první servis zdarma a až pak začala přijímat objednávky.

Půl hodiny po vyjetí jsou v pendolinu všichni cestující obslouženi. Z rozhlasu zazní hlas Haliny Pawlowské lákající na větší občerstvení do jídelního vozu, kde jsou údajně k mání pochoutky nové gastronomie, jako třeba svíčková. Ze sedadel to ale lidi, tedy aspoň v mém okolí, nezvedlo.

Přístup vlakušek Českých drah a informace z reproduktorů jsou na vyšší úrovni než u konkurence. Vše má řád. Po třech hodinách je poloprázdné pendolino v Ostravě, takže i čas má tento vlak o dost lepší. To je ale asi tak všechno, za co ho lze pochválit. V druhé třídě chybí i tak jednoduchá věc jako zásuvka u sedadel pro napájení notebooku a jiných současných přístrojů. O zcela chybějícím wi-fi ani nemluvě.

Verdikt: žlutý vlak klopýtal, ale vyhrál

Jaký by byl tedy nezaujatý verdikt člověka, který jel vlakem po delší době, oběma spoji zcela poprvé a čekal, čím ho tento způsob dopravy překvapí a případně zláká pro další jízdu?

Ačkoliv mohl znít úvodní popis jízdy ve žlutém vlaku poměrně kriticky, je podle mě mnohem lepší volba. Služby sice během premiérové jízdy klopýtaly, cena, pohodlí a přístup RegioJetu k zákazníkovi ale mluví jednoznačně pro tohoto dopravce.

FAKTA

Žluté vlaky společnosti RegioJet:
spoje na trati Havířov Ostrava Praha začaly jezdit včera, a to třikrát denně. Od října by měl přibýt čtvrtý spoj, v prosinci jich má být denně dokonce devět. Základní jízdné mezi Ostravou a Prahou je 295 korun, při pořízení bezplatné kreditní jízdenky je lístek za 230 korun. V ceně jsou noviny, káva a čaj zdarma, ostatní jídlo je za dotované, a tedy příjemně nízké ceny. Vagony jsou podle dopravce v kategorii druhé třídy, nabízejí ale dostatečný komfort ve srovnání s konkurenčními Českými drahami. Doba jízdy z Ostravy do Prahy je tři hodiny a čtyřicet minut.

Pendolino jezdí v současnosti z Ostravy do Prahy devětkrát denně. Jízdné je v něm bez různých placených zákaznických karet řádově vyšší. Lístek do druhé třídy s potřebnou místenkou přijde na 632 korun, první třída ještě o dvě stovky dráž. I na palubě pendolina se pohybují stevardky, zdarma nabízejí denní tisk a vodu. Další občerstvení je za vyšší ceny. Tento nejlepší vlak ČD je v Ostravě z Prahy za méně než tři hodiny.
Jak nakoupit jízdenku?

Koupě jízdenky na RegioJet a vlaky Českých drah vyznívá z pohledu komfortu příznivěji pro žlutého dopravce. Na svém webu nabízí jednoduchý rezervační systém, ve kterém jsem snadno objednal místo ve zvoleném vagonu a zaplatil přes internet kartou během pěti minut. Jízdenka mi na e-mail přišla okamžitě.

U Českých drah na webu trochu tápu když už si najdu spoj, kterým bych chtěl jet, zjistím, že se musím před objednávkou lístku registrovat. Ani pak mě to ale ke koupi nepustí, chce to další zapsání, tentokrát do platebního systému. Ouha, nějak moc věcí na to, že chci prostě jen jednou jet vlakem. Po půlhodinovém boji internetové stránky ČD raději zavírám a vyrážím na nádraží koupit si lístek přímo u přepážky.

Autor: Martin Pleva

30.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
23

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení