VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzlu tetování podléhají i šedesátníci

OSTRAVA - Tetovací salony u nás rostou jako houby po dešti a stále je v nich plno. Lidí, kteří chtějí zkrášlit tělo ornamenty a různými malůvkami, přibývá. Jejich věk mnohdy i překračuje šedesátku.

31.7.2007
SDÍLEJ:

TATÉR. Tatér z ostravského salonu Spider Tatoo pracuje na kérce.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Tetování – zanášení barevného pigmentu do kůže – je technika stará asi 5000 let. Mělo duchovní význam. Signalizovalo důležité významy pro hierarchii, příslušnost ke kmeni a plnilo komunikační funkci v bojích. Dnes je prvek estetický. Ženy si nejčastěji nechávají tetovat bedra a muži paže. Lidé jsou však stále odvážnější, a tak se nechávají tetovat i na místech, která kdysi bývala tabu.

Nejčastější fámou je podle majitele tetovacího salonu Kombajn v Ostravě Eduarda Petra možnost krátkodobého tetování. „Existuje pouze jedno tetování, trvalé. Ostatní druhy, jako je například japonské tetování nebo tetování viditelné pod UV lampami, jsou malby na tělo nebo permanentní make-up, který se provádí v kosmetických salonech. Barva se nanáší štětečkem nebo dřívkem na kůži a za pomoci fotosyntézy se určitou dobu udrží na těle,“ vysvětlil. Základním rozdílem je aplikace přírodního pigmentu.

U tetování se barvivo zanáší milimetr pod kůži, kde zůstává. Při permanentním make-upu se vpravuje do zárodečné kůže, která se obnovuje a pigment světlá. Permanentní make-up však každému vydrží jinak dlouho. „Není dokázáno, že za pět let vám permanentní make- up úplně zmizí. Často sem chodí lidé, že chtějí něco předělat, protože jim malůvka začne blednout už po čtrnácti dnech, a pak jim zůstane jen nehezký flek. Dalo by se říci, že náš salon funguje z jedné třetiny právě díky těmto lidem,“ zdůraznil Petr.

Ve většině kosmetických salonů však na možná rizika upozorňují. Kožní lékařka Milena Králová s tetováním ani permanentním make-upem nesouhlasí. „Je to cizí pigment, viděla jsem na něj už spoustu alergií. Když se tetování nedělá v dobrém salonu, může se do tetovaného místa navíc zanést infekce,“ upozorňuje lékařka. Test, zda je člověk na daný pigment alergický, lze podle ní provést jedině tak, že se do kůže vtetuje malé množství barviva a pozoruje se reakce.

Dobře vybrané studio a tatér se vyplácí

„Zájemce o tetování by si měl nejdříve prohlédnout studio a vybírat podle hygieny, i když dnes už je samozřejmé, že běžně fungující studia jsou kontrolována. Pokud ale člověk přijde do studia a vidí, že tam někdo kouří, je lepší jít jinam,“ vysvětlil tatér Fishero z ostravského tetovacího salonu Freihand. Při výběru tatéra hraje důležitou roli jeho výtvarné vzdělání.

„Lidi by měla zajímat hotová práce. Každý tatér by měl mít portfolio s fotkami prací,“ míní Fishero. „Někdo bezvadně dělá ornamenty, ale neumí reálný obrázek,“ dodává. Hlavním problémem podle něj je, že lidé nepoznají kvalitu.

„Nejsou schopni rozlišovat kvalitní a nekvalitní práci, protože jejich kritérium pro dobrou kérku je její sytost. Může být výtvarně špatná, ale pokud je tmavá, stačí jim to.“ Motiv, kterým si chce zájemce zkrášlit tělo, si může vybrat z nabídky salonu nebo předložit vlastní návrh. Ve většině salonů jsou schopni nové návrhy vytetovat s tím, že do nich vnesou svůj styl.

„Většinou se obrázek nakreslí na papír, tatér si udělá skicu. Někdo si udělá návrh do nejmenšího detailu. My preferujeme svůj styl, který se snažíme prosazovat. Když si donesete vlastní návrh, přepracujeme ho, aby byl znát náš rukopis. Aby znalec, který se v tetování vyzná, byl schopný určit, kdo to tetoval,“ řekl Fishero.

Ceny tetování se odvíjí od velikosti plochy obrazu a použitých barev. Konečnou částku ovlivňuje také členitost a pracnost motivu. Obecně platí, že s velikostí tetování cena klesá. Ve Freihandu zaplatíte za kérku asi tisíc korun, v Kombajnu o dvě stě korun méně.

„Menší věci se nedají dělat levněji, jak si mnozí myslí, protože drahá je režie. Jehla, barvy, sterilizátor, dezinfekce. Vše musí vyhovovat zdravotním předpisům, není to levná záležitost,“ uvedl Petr.

Na tom, co teď nejvíce letí, se tatéři neshodují. „U nás lidé nejčastěji chtějí čínské znaky, které jsou v kurzu už delší dobu. Většinou vyjadřují štěstí, lásku, bohatství, peníze a tak podobně. Zájem je také o ještěrky a veškeré tribaly – neurčité abstraktní obrazce,“ vyjmenoval Petr.

Fishero má opačný názor. „Tetování není o tom, jaký motiv letí nejvíc, toho by se lidé měli vyvarovat. Opravdu správná cesta není podřizovat se mániím. Nevybírat motiv podle toho, co má někdo jiný, ale podle toho, co má vyjadřovat. My moc neprovádíme černé ornamenty, ale snažíme se používat barvy. Za určitý vývoj se dá považovat přechod malých nenápadných motivů k větším a nápadnějším. Tím, že se tetování rozšiřuje, nejsou lidé tak svázaní. Ve světě dnes není problém potkat holky s velkými a barevnými tetováními, Je to vývoj, který se nezastaví,“ míní.

Ideální dobou pro tetování je jaro a podzim

Tetování je poranění, které se chová jako odřenina. Hojí se jeden až dva měsíce. „Během hojení by se člověk měl vyvarovat koupání ať už v bazénech, koupalištích nebo moři a úplně byl měl vynechat slunění,“ varuje Fishero. Nejvhodnější doba pro pořízení tetování je jaro a podzim. V zimě pod vrstvami oblečení nemůže pokožka dýchat a tetování přichází do styku s potem. Tetování by se měli vyvarovat diabetici, lidé trpící hemofilií – špatnou srážlivostí krve – nebo lidé trpící nemocemi, které ovlivňují hojení ran.

Také děti do 18 let potřebují k tetování souhlas zákonných zástupců. „Dělají se tetování i mladším se souhlasem rodičů, ale i tak pod 16 let věku tetování neporučuji. Rozhodně mladší děti se netetují. Horní hranice je neomezená. Byl tu pán, co měl 68 let, to byl asi náš nejstarší zákazník. Nejširší věková kategorie, která k nám chodí, je od 20 do 40 let,“ vyjmenoval Fishero. Lidé, kteří se obávají bolesti, se podle Fishera bát nemusejí.

„Pokud je člověk v dobré psychické kondici, tak to ani nebolí, je to spíše nepříjemné,“ vysvětlil. Mezi citlivější místa patří krk, vnitřní strana paží a žebra. Tatérům se nejlépe tetují paže, ramena a lýtka, kde je kůže neustále napnutá a pružná.

Hena – obrázky jen na čas

Pro zájemce, kteří si touží ozdobit kůži, ale nechtějí podstoupit tetování, je ideálním řešením hena, extrakt ze stromů. Obrázek malovaný henou vydrží dva až tři týdny.

Stejně jako tetovací barvy je vyrobena z přírodních pigmentů. Zdatnější jedinci si obrázek mohou vytvořit sami, těm méně zdatným nakreslí obrázek ve vybraných tetovacích salonem. Cena této služby je okolo 250 korun. K odstranění tetování a permanentního make-upu se nejčastěji užívá laser.

Laserové pulsy projdou pokožkou, aniž by ji poškodily, a rozstřelí tmavé pigmenty na malé částečky, které se potom vstřebají. V místě zákroku může vzniknout malá jizva a stejně jako u tetování je nutné vyvarovat se několik týdnů slunečnímu záření. Podle typu použitého laseru pigment zmizí hned nebo po několika týdnech. Cena zákroku se pohybuje od 500 do 5000 korun.

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 24 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektroúdržbář/ka výrobních strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, * pravidelná běžná a preventivní údržba výrobních linek, * elektrické aktualizace výrobních zařízení, , Požadujeme, * SŠ technického směru (nejlépe oboru elektro), * schopnost čtení z technické dokumentace, * platné osvědčení o odborné způsobilosti v elektrotechnice, * technické myšlení, samostatnost, rozhodnost, * ochota pracovat v nepřetržitém provoze, , Velkou výhodou je praxe na obdobné pozici ve výrobním závodě., , Nabízíme, * možnost podílt se na výrobě brz pro automobily prémiových značek, * práci s nejnovějšími technologiemi, * možnost rozvíjet své znalosti a dovednosti, mnohé se naučit, * zajímavé finanční ohodnocení, měsíční prémie 9%, nadstandartní příplatky, příspěvek na stravné 66,5% z ceny jídla, dovolená navíc, příspěvek na dopravu 500 - 2 000 Kč dle dojezdové vzdálenosti a další firemní benefity. Pracoviště: Brembo czech s.r.o., Na Rovince, č.p. 875, 720 00 Ostrava 20. Informace: Lenka Rozehnalová, +420 778 404 467.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 200 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný/á se psem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Hasičská 551/52 Ostrava - Hrabůvka, V případě splnění uvedených kritérií zasílejte své životopisy na e-mail: info@ibex-sbs.cz, Na základě toho můžete být přizvání k výběrovému řízení. , , Požadujeme:, Trestní bezúhonnost, vlastní pes služebního plemene podmínkou, výhodu certifikát - strážný, samostatnost, spolehlivost, praxe v oboru vítána.. Pracoviště: Ibex security s.r.o.;, Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Zoltán Bedeč, +420 601 372 175(po-pá8:00až15:00).

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 200 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný/á OZP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Hasičská 551/52, Ostrava - Hrabůvka, V případě splnění výše uvedených kritérií, zasílejte své životopisy na e-mail: bedec@ibex-sbs.cz; nebo info@ibex-sbs.cz. Na základě toho, můžete být přizvání k výběrovému řízení., , Požadujeme:, Trestní bezúhonnost, fyzická zdatnost a psychická odolnost, výhodou certifikát strážný (68-008-E), dobré komunikační schopnosti.. Pracoviště: Ibex security s.r.o.;, Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Zoltán Bedeč, +420 601 372 175(po-pá8:00až15:00).

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 15 830 Kč

Odborní asistenti v administrativě Referent/ka pro vědeckou činnost. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15830 kč, mzda max. 22290 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: L. Podéště 1875/17, Ostrava - Poruba, 708 00, Kontakt: telefonicky na č. 597 321 321 nebo e-mailem: jiri.brozovsky@vsb.cz, , Požadujeme: velmi dobrá znalost AJ slovem i písmem (komunikace v angličtině), velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office - Word, Excel, Outlook, PowerPoint), ŘP sk. B - aktivní řidič, , , Zaměstnanecké výhody: 6 týdnů dovolené, příspěvek na stravu, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Vysoká škola báňská - tu ostrava, fakulta stavební, Ludvíka Podéště, č.p. 1875, 708 00 Ostrava 8. Informace: Jiří Brožovský, +420 597 321 321.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda v klimkovickém tunelu. Ilustrační foto.

Klimkovický tunel ve směru na Olomouc byl dnes podruhé zastaven, tvoří se kolony

Rainbow Run 2018 v Ostravě.
62

Duhový běh v Ostravě přilákal na 5 tisíc lidí. Splní sny nemocným dětem

Dlouhé stráně čekají velké opravy, za více než 200 milionů

Velký pracovní ruch bude v následujících měsících panovat v Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Uskuteční se zde celkem pět stavebních akcí. Vyžádají si přes dvě stě milionů korun a více než měsíční odstávku elektrárny. S omezeními musí počítat i turisté.

ON-LINE rozhovor s Petrou Hradilovou k Festivalu v ulicích 2018 v Ostravě

Ředitelka Festivalu v ulicích - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Petra Hradilová bude jako host ON-LINE rozhovoru Deníku ve středu 30. května odpovídat na dotazy čtenářů.

Koupací sezona je tady, kvalita vody je dobrá

O uplynulém víkendu spustila provoz řada venkovních plaveckých areálů v regionu. První návštěvníky už přivítali například v letním aquaparku Olešná ve Frýdku-Místku, kde v neděli po obědě evidovali okolo 250 lidí. Plavci obsadili také břehy přehrad.

Sprejer Šwec nevydržel...

Vandalismus, jaký nemá hned tak obdoby, zaznamenali na pátém obvodě v Porubě. Sprejer užívající „uměleckého jména“ Šwec se s největší pravděpodobností nemohl dočkat, až budou hotové nové autobusové zastávky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT