VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzlu tetování podléhají i šedesátníci

OSTRAVA - Tetovací salony u nás rostou jako houby po dešti a stále je v nich plno. Lidí, kteří chtějí zkrášlit tělo ornamenty a různými malůvkami, přibývá. Jejich věk mnohdy i překračuje šedesátku.

31.7.2007
SDÍLEJ:

TATÉR. Tatér z ostravského salonu Spider Tatoo pracuje na kérce.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Tetování – zanášení barevného pigmentu do kůže – je technika stará asi 5000 let. Mělo duchovní význam. Signalizovalo důležité významy pro hierarchii, příslušnost ke kmeni a plnilo komunikační funkci v bojích. Dnes je prvek estetický. Ženy si nejčastěji nechávají tetovat bedra a muži paže. Lidé jsou však stále odvážnější, a tak se nechávají tetovat i na místech, která kdysi bývala tabu.

Nejčastější fámou je podle majitele tetovacího salonu Kombajn v Ostravě Eduarda Petra možnost krátkodobého tetování. „Existuje pouze jedno tetování, trvalé. Ostatní druhy, jako je například japonské tetování nebo tetování viditelné pod UV lampami, jsou malby na tělo nebo permanentní make-up, který se provádí v kosmetických salonech. Barva se nanáší štětečkem nebo dřívkem na kůži a za pomoci fotosyntézy se určitou dobu udrží na těle,“ vysvětlil. Základním rozdílem je aplikace přírodního pigmentu.

U tetování se barvivo zanáší milimetr pod kůži, kde zůstává. Při permanentním make-upu se vpravuje do zárodečné kůže, která se obnovuje a pigment světlá. Permanentní make-up však každému vydrží jinak dlouho. „Není dokázáno, že za pět let vám permanentní make- up úplně zmizí. Často sem chodí lidé, že chtějí něco předělat, protože jim malůvka začne blednout už po čtrnácti dnech, a pak jim zůstane jen nehezký flek. Dalo by se říci, že náš salon funguje z jedné třetiny právě díky těmto lidem,“ zdůraznil Petr.

Ve většině kosmetických salonů však na možná rizika upozorňují. Kožní lékařka Milena Králová s tetováním ani permanentním make-upem nesouhlasí. „Je to cizí pigment, viděla jsem na něj už spoustu alergií. Když se tetování nedělá v dobrém salonu, může se do tetovaného místa navíc zanést infekce,“ upozorňuje lékařka. Test, zda je člověk na daný pigment alergický, lze podle ní provést jedině tak, že se do kůže vtetuje malé množství barviva a pozoruje se reakce.

Dobře vybrané studio a tatér se vyplácí

„Zájemce o tetování by si měl nejdříve prohlédnout studio a vybírat podle hygieny, i když dnes už je samozřejmé, že běžně fungující studia jsou kontrolována. Pokud ale člověk přijde do studia a vidí, že tam někdo kouří, je lepší jít jinam,“ vysvětlil tatér Fishero z ostravského tetovacího salonu Freihand. Při výběru tatéra hraje důležitou roli jeho výtvarné vzdělání.

„Lidi by měla zajímat hotová práce. Každý tatér by měl mít portfolio s fotkami prací,“ míní Fishero. „Někdo bezvadně dělá ornamenty, ale neumí reálný obrázek,“ dodává. Hlavním problémem podle něj je, že lidé nepoznají kvalitu.

„Nejsou schopni rozlišovat kvalitní a nekvalitní práci, protože jejich kritérium pro dobrou kérku je její sytost. Může být výtvarně špatná, ale pokud je tmavá, stačí jim to.“ Motiv, kterým si chce zájemce zkrášlit tělo, si může vybrat z nabídky salonu nebo předložit vlastní návrh. Ve většině salonů jsou schopni nové návrhy vytetovat s tím, že do nich vnesou svůj styl.

„Většinou se obrázek nakreslí na papír, tatér si udělá skicu. Někdo si udělá návrh do nejmenšího detailu. My preferujeme svůj styl, který se snažíme prosazovat. Když si donesete vlastní návrh, přepracujeme ho, aby byl znát náš rukopis. Aby znalec, který se v tetování vyzná, byl schopný určit, kdo to tetoval,“ řekl Fishero.

Ceny tetování se odvíjí od velikosti plochy obrazu a použitých barev. Konečnou částku ovlivňuje také členitost a pracnost motivu. Obecně platí, že s velikostí tetování cena klesá. Ve Freihandu zaplatíte za kérku asi tisíc korun, v Kombajnu o dvě stě korun méně.

„Menší věci se nedají dělat levněji, jak si mnozí myslí, protože drahá je režie. Jehla, barvy, sterilizátor, dezinfekce. Vše musí vyhovovat zdravotním předpisům, není to levná záležitost,“ uvedl Petr.

Na tom, co teď nejvíce letí, se tatéři neshodují. „U nás lidé nejčastěji chtějí čínské znaky, které jsou v kurzu už delší dobu. Většinou vyjadřují štěstí, lásku, bohatství, peníze a tak podobně. Zájem je také o ještěrky a veškeré tribaly – neurčité abstraktní obrazce,“ vyjmenoval Petr.

Fishero má opačný názor. „Tetování není o tom, jaký motiv letí nejvíc, toho by se lidé měli vyvarovat. Opravdu správná cesta není podřizovat se mániím. Nevybírat motiv podle toho, co má někdo jiný, ale podle toho, co má vyjadřovat. My moc neprovádíme černé ornamenty, ale snažíme se používat barvy. Za určitý vývoj se dá považovat přechod malých nenápadných motivů k větším a nápadnějším. Tím, že se tetování rozšiřuje, nejsou lidé tak svázaní. Ve světě dnes není problém potkat holky s velkými a barevnými tetováními, Je to vývoj, který se nezastaví,“ míní.

Ideální dobou pro tetování je jaro a podzim

Tetování je poranění, které se chová jako odřenina. Hojí se jeden až dva měsíce. „Během hojení by se člověk měl vyvarovat koupání ať už v bazénech, koupalištích nebo moři a úplně byl měl vynechat slunění,“ varuje Fishero. Nejvhodnější doba pro pořízení tetování je jaro a podzim. V zimě pod vrstvami oblečení nemůže pokožka dýchat a tetování přichází do styku s potem. Tetování by se měli vyvarovat diabetici, lidé trpící hemofilií – špatnou srážlivostí krve – nebo lidé trpící nemocemi, které ovlivňují hojení ran.

Také děti do 18 let potřebují k tetování souhlas zákonných zástupců. „Dělají se tetování i mladším se souhlasem rodičů, ale i tak pod 16 let věku tetování neporučuji. Rozhodně mladší děti se netetují. Horní hranice je neomezená. Byl tu pán, co měl 68 let, to byl asi náš nejstarší zákazník. Nejširší věková kategorie, která k nám chodí, je od 20 do 40 let,“ vyjmenoval Fishero. Lidé, kteří se obávají bolesti, se podle Fishera bát nemusejí.

„Pokud je člověk v dobré psychické kondici, tak to ani nebolí, je to spíše nepříjemné,“ vysvětlil. Mezi citlivější místa patří krk, vnitřní strana paží a žebra. Tatérům se nejlépe tetují paže, ramena a lýtka, kde je kůže neustále napnutá a pružná.

Hena – obrázky jen na čas

Pro zájemce, kteří si touží ozdobit kůži, ale nechtějí podstoupit tetování, je ideálním řešením hena, extrakt ze stromů. Obrázek malovaný henou vydrží dva až tři týdny.

Stejně jako tetovací barvy je vyrobena z přírodních pigmentů. Zdatnější jedinci si obrázek mohou vytvořit sami, těm méně zdatným nakreslí obrázek ve vybraných tetovacích salonem. Cena této služby je okolo 250 korun. K odstranění tetování a permanentního make-upu se nejčastěji užívá laser.

Laserové pulsy projdou pokožkou, aniž by ji poškodily, a rozstřelí tmavé pigmenty na malé částečky, které se potom vstřebají. V místě zákroku může vzniknout malá jizva a stejně jako u tetování je nutné vyvarovat se několik týdnů slunečnímu záření. Podle typu použitého laseru pigment zmizí hned nebo po několika týdnech. Cena zákroku se pohybuje od 500 do 5000 korun.

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: ZZ, Telef. Po a St 9-11h, osobně: Nádražní 601/509 OV-Přívoz PO a St. 9-11h, Práce v e výškách, SC v rámci ČR, Dobrý zdravotní stav a pracovní morálka., Možnost sepsání PS na dobu neurčitou pro občany EU.. Pracoviště: Hamor-stav s.r.o., Nádražní, č.p. 601, 702 00 Ostrava 2. Informace: Vasyl Hamor, +420 608 728 856. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači v prodejnách Prodavač/ka - brigáda. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava Svinov, Kontakt: emailem, , Požadujeme:, - Zkušenost a praxe v obchodě vítána, - Chuť pracovat a učit se novým věcem, rádi Vás zaučíme, - Příjemná komunikace a profesionální vystupování, - Uživatelská znalost na PC, , -NÁSTUP IHNED, , Benefity. Za každou odpracovanou směnu stravenka v hodnotě 110,-kč + nadtarifní složka. Pracoviště: Jpservis, a.s.;, Peterkova, č.p. 370, 721 00 Ostrava 21. Informace: Monika Chmelová Gabrielová, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 135 Kč Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Manipulant/ka vstupního materiálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 135.8 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Vratimovská 689/117, Kontakt: na výběrovém řízení dle předchozí domluvy., , Náplň práce:, - manipulace se svitky z kamionu,, - ukládání svitků do vstupního skladu a jejich odběr,, - odebrání jednotlivých svitků ze stojanu a ukládání na vstupní linky,, , - Práce s PC:, - přesun svitků ze skladu,, - ukládání svitků do vstupního skladu, udržování mapy skladu,, - přesun svitků ze skladu až na vstupní kladnici linky., , Požadavky:, - SOU vzdělání technického zaměření,, - jeřábnický průkaz sk. A,, - vazačský průkaz,, - řidičský průkaz na motorový VZV W2,, - řidičský průkaz sk. T a svařování elektrickým odporem výhodou,, - schopnost práce ve směnném provozu (práce v noci)., , Benefity: , Dotovaná strava, 25 dní dovolené. Pracoviště: Arcelor mittal ostrava a.s., Vratimovská, č.p. 689, 719 00 Ostrava 19. Informace: Sylwia Branny, +420 735 764 357. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 38 000 Kč Obchodní zástupci Business consultant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Ollero je Google partner, tvoříme weby, eshopy a digitální marketing, který vydělává. Díky metodě datadriven tvoříme strategické dlouhodobé partnerství s našimi klienty., , Koho hledáme: , -Hledáme ambiciózního člověka, který nám pomůže ještě víc posílit naši pozici na trhu a nebojí se výzev, -Pokud rádi mluvíte s lidmi a umíte jim prodat svůj názor, -Pokud jste navíc zodpovědným a organizovaným týmovým hráčem, -A pokud taky umíte být časově flexibilní, samostatní a máte ŘP, , Náplň práce: , -Každodenní jednání s potenciálními klienty, ale i s těmi, kteří uz našimi klienty jsou, -Vyhledávání nových obchodních příležitostí, -Reportování a práce s CRM, které Vám pomůže oslovit správné klienty ve správnou chvíli, -Sebezdokonalování se jak v obchodu, tak v digitálním světě. Chceme, ať onlinu rozumítel a pomáháte klientům s jejich podnikáním, , Nabízíme: , -s klienty tvoříte opravdu dlouhodobé partnerství, -klademe důraz na vzdělávání - pořádáme pravidelná školení, kde obchodníci sdílejí své zkušenosti a zároveň dostávají neustále školení od odborníků z oboru, -Do práce budete chodit do moderních kanceláří v historickém centru Ostravy, -společné akce, sportovní akce, -Pracovat budete s. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

První osmačtyřicetihodinovka v Ostravě, sólo v Bělském lese!

Volební plakát v ostravských ulicích.
3 15

Skandál v obvodě Ostrava-Jih. Lečo ve volbách: Safari, metro… a mrtvý kandidát!

Pod Javorovým zachraňovali paraglidistku z vysokého stromu

Čtyřicetiletá paraglidistka se v pátek dopoledne zřítila do koruny vysokého smrku pod vrcholem Javorového. Zachraňovali ji členové horské služby i hasiči.

Můj největší zážitek v životě, řekl o reprezentaci baníkovec Stronati

Ostrava – Kvalitní výkony v dresu Baníku Ostrava mu zajistily premiérovou pozvánku do seniorské reprezentace. Třiadvacetiletý stoper Patrizio Stronati se během dvojutkání na Slovensku a Ukrajině v rámci Ligy národů nakonec na hřiště nepodíval.

Smrtící drogy zřejmě pocházejí z Polska

Ostrava – Syntetické drogy, po jejichž užití v Moravskoslezském kraji zemřeli v září dva lidé a více než dvacet osob bylo intoxikováno, s největší pravděpodobností pocházejí z Polska. Na páteční tiskové konferenci to uvedl náměstek ředitele moravskoslezské policie Radim Wita.

Budoucnost FNO má v rukou ANO. Kdo drží Machytku?

Ostrava - Největší zdravotnické zařízení v regionu s 3300 zaměstnanci a obratem více než pět miliard korun čeká na verdikt ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha doslova jako na smilování.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT