VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzlu tetování podléhají i šedesátníci

OSTRAVA - Tetovací salony u nás rostou jako houby po dešti a stále je v nich plno. Lidí, kteří chtějí zkrášlit tělo ornamenty a různými malůvkami, přibývá. Jejich věk mnohdy i překračuje šedesátku.

31.7.2007
SDÍLEJ:

TATÉR. Tatér z ostravského salonu Spider Tatoo pracuje na kérce.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Tetování – zanášení barevného pigmentu do kůže – je technika stará asi 5000 let. Mělo duchovní význam. Signalizovalo důležité významy pro hierarchii, příslušnost ke kmeni a plnilo komunikační funkci v bojích. Dnes je prvek estetický. Ženy si nejčastěji nechávají tetovat bedra a muži paže. Lidé jsou však stále odvážnější, a tak se nechávají tetovat i na místech, která kdysi bývala tabu.

Nejčastější fámou je podle majitele tetovacího salonu Kombajn v Ostravě Eduarda Petra možnost krátkodobého tetování. „Existuje pouze jedno tetování, trvalé. Ostatní druhy, jako je například japonské tetování nebo tetování viditelné pod UV lampami, jsou malby na tělo nebo permanentní make-up, který se provádí v kosmetických salonech. Barva se nanáší štětečkem nebo dřívkem na kůži a za pomoci fotosyntézy se určitou dobu udrží na těle,“ vysvětlil. Základním rozdílem je aplikace přírodního pigmentu.

U tetování se barvivo zanáší milimetr pod kůži, kde zůstává. Při permanentním make-upu se vpravuje do zárodečné kůže, která se obnovuje a pigment světlá. Permanentní make-up však každému vydrží jinak dlouho. „Není dokázáno, že za pět let vám permanentní make- up úplně zmizí. Často sem chodí lidé, že chtějí něco předělat, protože jim malůvka začne blednout už po čtrnácti dnech, a pak jim zůstane jen nehezký flek. Dalo by se říci, že náš salon funguje z jedné třetiny právě díky těmto lidem,“ zdůraznil Petr.

Ve většině kosmetických salonů však na možná rizika upozorňují. Kožní lékařka Milena Králová s tetováním ani permanentním make-upem nesouhlasí. „Je to cizí pigment, viděla jsem na něj už spoustu alergií. Když se tetování nedělá v dobrém salonu, může se do tetovaného místa navíc zanést infekce,“ upozorňuje lékařka. Test, zda je člověk na daný pigment alergický, lze podle ní provést jedině tak, že se do kůže vtetuje malé množství barviva a pozoruje se reakce.

Dobře vybrané studio a tatér se vyplácí

„Zájemce o tetování by si měl nejdříve prohlédnout studio a vybírat podle hygieny, i když dnes už je samozřejmé, že běžně fungující studia jsou kontrolována. Pokud ale člověk přijde do studia a vidí, že tam někdo kouří, je lepší jít jinam,“ vysvětlil tatér Fishero z ostravského tetovacího salonu Freihand. Při výběru tatéra hraje důležitou roli jeho výtvarné vzdělání.

„Lidi by měla zajímat hotová práce. Každý tatér by měl mít portfolio s fotkami prací,“ míní Fishero. „Někdo bezvadně dělá ornamenty, ale neumí reálný obrázek,“ dodává. Hlavním problémem podle něj je, že lidé nepoznají kvalitu.

„Nejsou schopni rozlišovat kvalitní a nekvalitní práci, protože jejich kritérium pro dobrou kérku je její sytost. Může být výtvarně špatná, ale pokud je tmavá, stačí jim to.“ Motiv, kterým si chce zájemce zkrášlit tělo, si může vybrat z nabídky salonu nebo předložit vlastní návrh. Ve většině salonů jsou schopni nové návrhy vytetovat s tím, že do nich vnesou svůj styl.

„Většinou se obrázek nakreslí na papír, tatér si udělá skicu. Někdo si udělá návrh do nejmenšího detailu. My preferujeme svůj styl, který se snažíme prosazovat. Když si donesete vlastní návrh, přepracujeme ho, aby byl znát náš rukopis. Aby znalec, který se v tetování vyzná, byl schopný určit, kdo to tetoval,“ řekl Fishero.

Ceny tetování se odvíjí od velikosti plochy obrazu a použitých barev. Konečnou částku ovlivňuje také členitost a pracnost motivu. Obecně platí, že s velikostí tetování cena klesá. Ve Freihandu zaplatíte za kérku asi tisíc korun, v Kombajnu o dvě stě korun méně.

„Menší věci se nedají dělat levněji, jak si mnozí myslí, protože drahá je režie. Jehla, barvy, sterilizátor, dezinfekce. Vše musí vyhovovat zdravotním předpisům, není to levná záležitost,“ uvedl Petr.

Na tom, co teď nejvíce letí, se tatéři neshodují. „U nás lidé nejčastěji chtějí čínské znaky, které jsou v kurzu už delší dobu. Většinou vyjadřují štěstí, lásku, bohatství, peníze a tak podobně. Zájem je také o ještěrky a veškeré tribaly – neurčité abstraktní obrazce,“ vyjmenoval Petr.

Fishero má opačný názor. „Tetování není o tom, jaký motiv letí nejvíc, toho by se lidé měli vyvarovat. Opravdu správná cesta není podřizovat se mániím. Nevybírat motiv podle toho, co má někdo jiný, ale podle toho, co má vyjadřovat. My moc neprovádíme černé ornamenty, ale snažíme se používat barvy. Za určitý vývoj se dá považovat přechod malých nenápadných motivů k větším a nápadnějším. Tím, že se tetování rozšiřuje, nejsou lidé tak svázaní. Ve světě dnes není problém potkat holky s velkými a barevnými tetováními, Je to vývoj, který se nezastaví,“ míní.

Ideální dobou pro tetování je jaro a podzim

Tetování je poranění, které se chová jako odřenina. Hojí se jeden až dva měsíce. „Během hojení by se člověk měl vyvarovat koupání ať už v bazénech, koupalištích nebo moři a úplně byl měl vynechat slunění,“ varuje Fishero. Nejvhodnější doba pro pořízení tetování je jaro a podzim. V zimě pod vrstvami oblečení nemůže pokožka dýchat a tetování přichází do styku s potem. Tetování by se měli vyvarovat diabetici, lidé trpící hemofilií – špatnou srážlivostí krve – nebo lidé trpící nemocemi, které ovlivňují hojení ran.

Také děti do 18 let potřebují k tetování souhlas zákonných zástupců. „Dělají se tetování i mladším se souhlasem rodičů, ale i tak pod 16 let věku tetování neporučuji. Rozhodně mladší děti se netetují. Horní hranice je neomezená. Byl tu pán, co měl 68 let, to byl asi náš nejstarší zákazník. Nejširší věková kategorie, která k nám chodí, je od 20 do 40 let,“ vyjmenoval Fishero. Lidé, kteří se obávají bolesti, se podle Fishera bát nemusejí.

„Pokud je člověk v dobré psychické kondici, tak to ani nebolí, je to spíše nepříjemné,“ vysvětlil. Mezi citlivější místa patří krk, vnitřní strana paží a žebra. Tatérům se nejlépe tetují paže, ramena a lýtka, kde je kůže neustále napnutá a pružná.

Hena – obrázky jen na čas

Pro zájemce, kteří si touží ozdobit kůži, ale nechtějí podstoupit tetování, je ideálním řešením hena, extrakt ze stromů. Obrázek malovaný henou vydrží dva až tři týdny.

Stejně jako tetovací barvy je vyrobena z přírodních pigmentů. Zdatnější jedinci si obrázek mohou vytvořit sami, těm méně zdatným nakreslí obrázek ve vybraných tetovacích salonem. Cena této služby je okolo 250 korun. K odstranění tetování a permanentního make-upu se nejčastěji užívá laser.

Laserové pulsy projdou pokožkou, aniž by ji poškodily, a rozstřelí tmavé pigmenty na malé částečky, které se potom vstřebají. V místě zákroku může vzniknout malá jizva a stejně jako u tetování je nutné vyvarovat se několik týdnů slunečnímu záření. Podle typu použitého laseru pigment zmizí hned nebo po několika týdnech. Cena zákroku se pohybuje od 500 do 5000 korun.

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 19 000 Kč

Svářeči Svářeč/ka CO2. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Krištofova 27, Ostrava - Radvanice, Předem volat Po-Stř 9-12 hod. na č. 601 153 330 a domluvit si schůzku, , příp. pište na e-mail: ppigroup@post.cz, , Požadujeme: Praxi 2 roky ve svařování CO2, svářečský průkaz CO2 (příp. i propadlý, možnost obnovy přes zaměstnavatele)., Pracovní poměr na dobu určitou 2 roky.. Pracoviště: Ppi-han group s.r.o., ostrava - radvanice, Krištofova, č.p. 1443, 716 00 Ostrava 16. Informace: Nikola Pavlíková, +420 601 153 330.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ZamK, Místo výkonu práce: Hasičská 551/52, Ostrava - Hrabůvka, Kontakt: osobně po předchozí tel. domluvě, volat po-pá 9.00 - 16.00 hod. na č.: 724 983 699, příp. pište na e-mail: trnkova@czechjobplace.cz, , Požadavky: , - SŠ vzdělání (obor nerozhoduje), - Ruština na úrovni rodilého mluvčího (nebo Běloruština nebo Ukrajinština) - denní komunikace s rusky hovořícími státy, komunikace s klienty, školení apod., zprostředkování komunikace pro kamionovou dopravu), - Znalost práce s PC (MS office - Word, Excel), - Velmi dobré organizační a komunikační schopnosti, , Pracovní doba od 8.00 do 16.00 hod. (příp. dle domluvy možno i od 9.00 hod.), Jedná se o kmenové zaměstnance.. Pracoviště: Czech job place s.r.o., ostrava - hrabůvka, Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Lenka Trnková, +420 725 941 922.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 50 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči kamionu pro mezinárodní kamionovu dopravu. Požadované vzdělání: nižší střední. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk. C+E, digitální karta, platné psychotesty, praxe v MKD. , Možnost vyplácení mzdy po týdnu., ov. email 10.8.2018. Pracoviště: Valatrans a.s. 04, Střádalů, č.p. 656, 718 00 Ostrava 18. Informace: Jan Morcinek, +420 725 266 295.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Projektový manažer/ka - vzdělávací projekty. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bílovecká 483/44, Ostrava - Svinov, Oslovila Vás naše nabídka? Pak očekáváme Váš profesní životopis a motivační dopis na emailu: dombek@cct.cz. , Více informací o společnosti získáte zde: www.czechcooltrade.cz , , Jste tvůrčí typ a nebojíte se výzev? Troufnete si na přípravu a realizaci vzdělávacích projektů z ESF? Jsme společnost Czech Cool Trade s.r.o. zabývající se poradenstvím s dotacemi pro podnikatele. Pomáháme firmám v ČR s přípravou a realizací dotačních projektů. , Rozšiřujeme náš tým a hledáme schopného a výkonného kolegu/kolegyni na pozici: , Projektový manažer/ka - vzdělávací projekty. , , - Umíte dobře pracovat s textem a přesně se vyjádřit? , - Máte kreativní myšlení?, - Zvládáte komunikaci s lidmi různých profesí a různého profesního postavení? , - Práce s čísly Vám není úplně cizí? , - Zvládáte si dobře rozplánovat řadu úkolů, určit priority a vše úspěšně dotáhnout? , - Chcete pracovat v přátelském kolektivu s možnostmi Vašeho osobního rozvoje? , , Pokud můžete odpovědět "ano" na výše uvedené otázky, pak možná hledáme právě Vás! , , Co Vás čeká: , -zpracování dotačních vzdělávacích projektů z ESF, -poradenství při realizaci projektů, -jednání s klienty, -zaškolení pod dohledem mentora, -možnost seberealizace , -kreativní a vstřícný kolektiv, -nadstandardní systém odměn, -místo výkonu práce v Ostravě , -komunikace a péče o zákazníky , , Požadavky: , -SŠ/VŠ (ekonomický směr výhodou), -samostatnost, -organizační schopnosti , -pozitivní myšlení a přístup, , Benefity:, -přátelský pracovní kolektiv, -motivující platové ohodnocení , -příspěvek na sportovní aktivity , -mobilní telefon, notebook, -flexibilní začátek/konec pracovní doby, -možnost občasné práce z domova, -účast na společenských a sportovních akcích podnikatelského klubu Czech Cool Trade, , Vy budete právě ten/ta, kdo bude s klienty posunovat jejich vize v reálné projekty. Budete přímo ovlivňovat, jak bude výsledný projekt vypadat a zodpovídat za to, aby byl formálně i věcně v pořádku. Stanete se odborníkem a získáte široký rozhled., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na sportovní aktivity, mobilní telefon, notebook, flexibilní prac. doba, občasná práce z domova, účast na společenských a sportovních akcích podnikatelského klubu Czech Cool Trade.. Pracoviště: Czech cool trade s.r.o. - pobočka ostrava, Bílovecká, č.p. 483, 721 00 Ostrava 21. Informace: Pavel Dombek, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MOL Cup: Postupují Vítkovice. Ostravský tým porazil Nový Jičín 4:1

Snímek k článku Sestřička na koloběžce: trojnásobná mistryně světa!

Sestřička na koloběžce z Hrabové je trojnásobnou mistryní světa

Změna: Hygienikům se podařilo odhalit agresivní cerkárie v Těrlické přehradě

Parazit, který proniká do lidské kůže, se ve vodě Těrlické přehrady skutečně nachází. Obezřetní by měli být především citlivější lidé. Proniknout do kůže ztěžují opalovací krémy a oleje a všem se doporučuje po koupání sprchovat. 

DENÍK PŘEDSTAVUJE: Osm koček v kavárně (o psu nemluvě)

Adam, Bambas, BenDr, Corazón, Desdemona, Merlin, Mimzy, Monroe a Zuzanka. To je zvířecí osazenstvo kavárny Kočcafé sídlící v Poděbradově ulici v centru Ostravy. Tato smečka se pod dozorem Terezy Hanzlíkové, vedoucí podniku, nastěhovala na Stodolní loni v létě a od té doby ozvláštňuje zákazníkům posezení u kávy.

Brouk Herbie je veterán, který vyhrává závody

Veterán VW Beetle Herbie připomíná spíš roztomilé autíčko z pohádky než „závoďák“. Přesto svému majiteli Jaromíru Pavlíčkvi už vybojoval medaile v jízdě do vrchu i ve sprintu.

OBRAZEM: Jak Baník dobyl vršovický Ďolíček? Podívejte se! Byla to paráda

Svěřenci trenéra Bohumila Páníka vyválčili v Ďolíčku tři body a poskočili na čtvrté místo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT