Zhruba čtyřicetiletá historie jednoho z kdysi nejblyštivějších fotbalových areálů v Ostravě, který v dobách největší slávy hostil i prvoligová derby mezi Baníkem a Vítkovicemi, zápasy evropských klubových pohárů či dojezdy etap cyklistického Závodu míru, končí.

Fotbalisté FC Ostrava-Jih už odtud odešli, aby se mohla začít bourat hlavní tribuna. Ta by měla být srovnána se zemí do konce ledna. Pak se za Domem kultury Akord vše začne připravovat pro stavbu aquaparku.

Projektová dokumentaceza pět milionů

Radní Ostravy-Jihu na konci června schválili zadání výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace aquaparku. Protože firmy, které se do soutěže přihlásily, nesplnily všechny požadavky, museli ji představitelé obvodu zopakovat.

„Jde o zakázku za zhruba pět milionů korun, hlásí se firmy z celé republiky, proto zadávací řízení trvá déle. Nechceme mít také žádné pochybnosti o odborných schopnostech uchazečů zakázku zrealizovat,“ vysvětlil místostarosta Jihu Radim Lauko (ČSSD).

Aquapark za 350 milonů

Předpokládá, že projektová dokumentace by mohla být hotova do léta, v druhé půlce příštího roku pak proběhne územní řízení a vyřídí se stavební povolení. Stavět se v ideálním případě začne v roce 2013 tak, aby vše bylo hotovo do komunálních voleb o rok později.

Za zhruba 350 milionů korun by tu měl vyrůst „čistokrevný“ aquapark. To znamená zařízení určené pro relaxaci a zábavu, které bude možné využívat celoročně. Nepůjde tedy jen o plavecký bazén doplněný o pár atrakcí.

„Finance na něj by se měly najít v investičním rozpočtu města. Inspirovat jsme se nechali hlavně aquaparkem v Olomouci. V tom našem by mělo být větší wellness, budeme mít k dispozici také rozsáhlejší prostor, který se budeme snažit propojit se stávajícím letním vodním areálem,“ upřesnil Lauko.

Co bude s fotbalisty FC Ostrava-Jih?

„Ve své době to byl jeden z nejsportovnějších areálů. A to nejen v Ostravě, ale prakticky v celém zdejším regionu. Takové podmínky, jaké byly vytvořeny v Zábřehu, nám kdekdo záviděl,“ vzpomíná na období, kdy za zábřežským kulturním domem stála čtyři fotbalová hřiště a také kluziště, tajemník FC OstravaJih Ladislav Pavlát, dlouholetý trenér a funkcionář klubu, který byl téměř půlstoletí spjatý s fotbalovou Novou hutí. FC Ostrava-Jih je jeho nepřímý pokračovatel.

Pavlát věří, že fotbal na Jihu v přijatelné podobě zůstane. „Ta víra je důležitá. Cítím, že současnému vedení obecní radnice situace lhostejná není a že s námi o možnostech dalšího vývoje komunikuje. Jedna z pravděpodobných variant je možnost úpravy hřiště u ZŠ Kosmonautů do takové míry, aby odpovídalo fotbalovým normám,“ řekl Pavlát.

Místostarosta Radim Lauko uvedl, že radnice klubu prozatím vyčlenila dvě garáže, kde si mohou uskladnit zařízení a další pomůcky. V bývalé Základní škole Mjr. Nováka mají prostor, kde se mohou scházet. „Připravuje se projekt na rozšíření hřiště u ZŠ Kosmonautů, předpokládám, že příští rok v září by tam mohli mít fotbalisté nejnutnější zázemí,“ konstatoval Lauko s tím, že obvod má zájem na dalším rozvoji fotbalistů. (mac)
Na webu zveřejňujeme jen výběr z obsahu novinového vydání Moravskoslezského deníku. Pokud chcete mít aktuální přehled o veškerém dění v našem regionu, čtěte pravidelně tištěná vydání Moravskoslezkého deníku.

Máme pro vás tip na vánoční dárek. Našim zprávám budou vaší blízcí rozumět. Informace o předplatném získáte zde.