Jedna – s kapacitou 25 tisíc tun zlikvidovaného odpadu ročně – zde už funguje. Další – o rozloze 20 tisíc tun – zde má vzniknout v rámci projektu Cennzo Ostrava a spalovaly by se v ní třeba jedovaté a infekční odpady z nemocnic.

Odpůrci argumentují jednak zhoršením životního prostředí, jednak dalšími emisemi z dopravy. Pro hejtmana Iva Vondráka by bylo přijatelné, pokud by autodoprava vyhovovala nejpřísnější normě Euro 6 a nepřibyl ani gram odpadu navíc odjinud.

Chcete v Ostravě další spalovnu? Hlasujte v anketě pod článkem.

„Spalovna má zatěžovat ovzduší jako jeden domek s kotlem na tuhá paliva,“ tvrdí Vondrák. Pro občany stojící v čele iniciativy proti spalovně je ovšem přijatelné jen jediné – žádná další spalovna. Kapacita té dosavadní podle nich místním potřebám dostačuje.

Na veřejné debatě, svolané ministerstvem životního prostředí, dnes lidé svou přítomností a hlasy o nové spalovně dost možná rozhodnou.

SUEZ Využití zdrojů, a.s. - spalovna odpadů, 5. března 2019 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Debata bude mít zásadní význam pro to, zda ministerstvo životního prostředí v rámci řízení EIA rozšíření spalovny nebezpečných odpadů schválí, či nikoliv,“ žádají odpůrci spalovny o co největší účast, kterou už potvrdili také ekologové.

Ilustrační foto.
Platba mobilem nebo hodinkami? V ostravské MHD i obchodech nový fenomén
Poslední vozík uhlí z Fučíka, pod nějž spadala i jáma Ludvík 3, je v hornickém skanzenu na Landeku, kde dělá František Havlas průvodce.
Pamětníci z Dolu Ludvík: Pomalu a jistě vymíráme!