Čtvrť, která se formovala zejména s výstavbou železniční tratě a v návaznosti na rozvoj průmyslu.

„První zmínka o Přívoze je ze 14. století. Daleko důležitější ale byly moderní dějiny, zejména přelom 19. a 20. století, kdy dal dnešnímu Přívozu vzhled vídeňský architekt Camillo Sitte, jehož přínos byl v tomto ohledu klíčový. Sitteho osobnosti budeme věnovat velkou část výkladu,“ uvedla průvodkyně Vendula Reichová.

„Nebudeme ale mluvit jen o architektuře. Nelze vynechat třeba výstavbu Severní dráhy císaře Ferdinanda. Zmíníme se také o příbězích zdejších živnostníků, průmyslníků nebo o pohnutých osudech židovského obyvatelstva. Není bez zajímavosti, že v jedné z místních kaváren se měl údajně seznámit se svou manželkou Martou československý prezident Klement Gottwald. I o tom bude řeč,“ láká Vendula Reichová.

Procházky se uskuteční v neděli 28. dubna 2019 a to ve dvou časech – v 10 a ve 14 hodin. Sraz účastníků je před poštou na ostravském hlavním nádraží 15 minut před začátkem. Vstupenky mohou návštěvníci pořídit v předprodeji v ostravských infocentrech nebo online na www.ostravainfo.cz.

Vstupenky mohou být k dispozici i na místě v infocentru ve vestibulu hlavního nádraží. Procházky ale mají omezenou kapacitu a může se stát, že v den konání procházek již budou plně obsazeny. Organizátoři proto doporučují zakoupit vstupenky v předprodeji.

Páteční Deník s TV magazínem.