V průběhu pěti dnů nabídne veřejnosti řadu zajímavých akcí. Například už ve středu 15. května) se od 17.30 hodin v Ostravském muzeu uskuteční beseda s filmovým publicistou Martinem Jirouškem na téma Křižovatky ostravské kinematografie. Vstupné je 80 korun, pro seniory 50 korun. Další program nabídne ve středu 15. května také Planetárium Ostrava, kde bude v 18 hodin zahájena výstava fotografií s názvem Krajina břidlice. Vstup je zdarma.

Z dalších zajímavých akcí to bude například badatelská vycházka Jarní divočina českého luhu, která se uskuteční v sobotu 18. května. Sraz zájemců bude v 10 hodin na vlakovém nádraží v Polance nad Odrou. Vstupné 80 korun, senioři zaplatí 50 korun, děti se mohou zúčastnit zdarma. Tuto akci pořádá přírodovědný spolek Sova. Zájemci o přírodu se mohou také ve čtvrtek 16. května od 15 hodin zúčastnit Dne hmyzu v areálu ZŠ Logopedická v Ostravě-Zábřehu, nebo ve stejný den– tedy ve čtvrtek 16. května – zavítat do antikvariátu Fiducia v Moravské Ostravě na besedu s názvem Fenomén řeky ve městě. Ta začne v 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

Jak škodí přírodě a lidem světelné znečištění se budou moci zájemci dozvědět v sobotu 18. května od 17 hodin na přednášce astronoma Tomáše Kubici v ostravském planetáriu. Vstupné je 50 korun.

Historie
Ti, kdo mají rádi spíše historii, pak mohou ve čtvrtek 16. května zhlédnout na projekci fotografií v kině Luna v Ostravě-Zábřehu. Pořad s doprovodným slovem kronikáře Petra Přendíka s názvem Jih na historických fotografiích začne v 17.30 hodin a vstup na něj bude zdarma. V pátek 17. května od 17 hodin se bude v Klubu Atlantik v Moravské Ostravě hovořit o Karviné a její budoucnosti (vstupné 50 korun), a ve stejný den – tedy v pátek 17. května – od 18 hodin v řetízkové šatně Dolu Michal pohovoří Marek Pietoň a Boris Renner o staré Slezské Ostravě. Zde bude vstupné 100 korun, pro seniory 70 korun.

Architektura
Ostravské paneláky: pestřejší svět než se zdá – to bude tématem besedy, která se uskuteční v sobotu 18. května od 18 hodin v Refill kanceláři v Českobratrské ulici v Moravské Ostravě. Zde bude vstupné dobrovolné. A pokud chcete za architekturou Ostravy vyrazit přímo do terénu, pak si nenechte ujít komentovanou prohlídku s názvem Vily Moravské Ostravy, která je naplánována na neděli 19. května. Sraz zájemců je ve 14.30 hodin na náměstí Dr. E. Beneše (u Elektry). Vstupné bude 80 korun, pro seniory 50 korun, děti mají vstup zdarma. Komentovaná prohlídka Toulky Starým Zábřehem se uskuteční rovněž v neděli 19. května od 10 hodin. Sraz bude před kostelem Navštívení Panny Marie v Ostravě-Zábřehu. Tato akce je zdarma.

*Celý program lze najít na www.pestrevrstvy.cz

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník