OSTRAVA

Trojice pravidelných trhů v Ostravě

Fauna trhy na Černé louce
KDY: neděle 22. října od 6 do 12 hodin
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: 50 Kč (snížené vstupné 30 Kč)
PROČ PŘIJÍT: Plocha Fauna trhů je opět větší – byla rozšířena na všechny prostory výstaviště. Tradičně nabídne vše pro chovatele nejrůznějších živých tvorů, od okrasného ptactva, přes fanoušky akvaristiky, teraristiky, až po milovníky psů a koček. K mání bude krmivo i nejrůznější pomůcky a potřeby.

Pravidelný bleší trh
KDY: sobota 21. října od 7 do 12 hodin
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pravidelná burza opět nabídne celostátní setkání hobby sběratelů všech různých oborů – starožitnosti, filatelie, pohlednice, mince, odznaky, tel. karty, militaria, staré knihy, fotoaparáty, obrazy, hodiny, hračky, vláčky, autíčka, sklo, porcelán, kuriozity a jiné. Většinu vystavených věcí si bude možné i zakoupit.

Farmářské trhy u Futura
KDY: sobota 21. října, od 8 až do 12 hodin
KDE: OC Futurum, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na parkovišti u obchodní centra Futurum v Ostravě bude k mání široký sortiment moravských i českých potravinových produktů. Regionální prodejci zde pravidelně nabízí nejen ovoce a zeleninu, ale i pečivo, koláče (valašské frgály), mléčné výrobky, vejce, čerstvé maso z kozí farmy, jehněčí speciality, uzeniny, ryby, obiloviny, koření, med, nefiltrované pivo, víno, květiny, nejrůznější kulinářské speciality a další výrobky a zboží.

Marek Vašut a Pěsti v Ostravě
KDY: sobota 21. října od 17 hodin
KDE: hala Sareza, Hrušovská 15/2953, Ostrava
ZA KOLIK: 250 a 350 Kč
PROČ PŘIJÍT: Ostrava hostí Mistrovství České republiky v boxu mužů a žen. V soubojích o tituly si to rozdají naši nejlepší boxeři a boxerky. Akce se zúčastní řada osobností. Jednou z nich je Rosťa Osička, který v době mistrovství v Ostravě bude vystavovat své obrazy. Večerem bude provázet Marek Vašut.

Dolnolhotský Kobzol
KDY: sobota 21.října od 12 do 19 hodin
KDE: Mokřinka, Dolní Lhota
PROČ PŘIJÍT: Akce je určena pro celou rodinu, tedy pro děti a dospělé všech věkových kategorií. Nabídne nejen ochutnávky a ohňostroj, ale i soutěže. Do té ve vyřezávání dýní si musíte přinést vlastní dýni a nůž, na vyřezávání bramborových razítek postačí nůž. Dále se můžete těšit na pečení brambor v ohni (brambory a alobal dostane každý zdarma od sponzora), opékání špekáčků (špekáčky, hořčice, kečup, chléb, tácky a vidlice budou k dispozici), střelbu ze vzduchovky na terč a připravena je i soutěž o nejlepší dýňový koláč (on-line registrace běží od 1.10.). Veškeré podrobnosti najdete na webu www.sksdl.cz. Celá akce je venkovní, proto se pořádně oblékněte.

Haloweenské perníčkování pro děti
KDY: 21. října od 14 hodin
KDE: kulturní dům K-TRIO, Ostrava-Jih
ZA KOLIK: 130 Kč
PROČ PŘIJÍT: Dětská tvořivá dílnička je vhodná pro děti od 6 do 12 let a nabídne tvořivé odpoledne pro vaše děti s nádechem halloweenské atmosféry. Akce trvá 2 hodiny. Děti se naučí zdobit perníčky s halloweenskou tematikou. Vstupenky jsou určeny pouze pro děti, doprovod si ji zakupovat nemusí (1 dítě = max. jeden člověk jako doprovod). Doprovod může být přítomen, ale není to nutné.

Nový festival Alterova v Ostravě
KDY: sobota 21, října od 13 hodin
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: na místě 1490 Kč
PROČ PŘIJÍT: Jedná se o úplně první ročník festivalu Alterova v moravskoslezské metropoli. Headliner jsou Guano Apes (DE). Vystoupí taky Krucipüsk (CZ) nebo zástupce moderního metalu Space Of Variations (UA), dále The Hellfreaks (HU), UP!Great (CZ), Black Sonic Pearls (RU), Sliver (PL).

Burlesková show
KDY: sobota 21. říjen od 20 hodin
KDE: Studio G, Chelčického 691/8, Ostrava
ZA KOLIK: 450 Kč
PROČ PŘIJÍT: Po prázdninách půjde o první Burleskovou show, která slibuje divákům ohromující a svůdné vystoupení, kde se prolíná burleska, humor a nadsázka. Konferenciérská hvězda Ali Peli bude provázet večerem plným svádění a uměleckých perel. Chybět nebude ani vystopupení boubelatého zlatíčka Ruby Tsunami, pohádkové Niny Clementiny, ztřeštěné Fallky La Coquine a slovenské speciální hostky Catrice Cat. Nebudou chybět ani šansony a kabaretní písně naší ostravské divy Veroniky Divínové a vlastní ostravské zastoupení v podobě Burleskova Pack, Carmelity Von Bahnhof a Cookie Da Roxa.

NOVOJIČÍNSKO

Walburga má narozeniny
KDY: sobota 21. října a neděle 22. října
KDE: zámek, Kunín
PROČ PŘIJÍT: Oživlá historie na zámku v Kuníně. Návštěvníci budou mít příležitost spatřit oblékání „první dámy moravského osvícenství“ hraběnky Marie Walburgy její služebnou Terezou. Na její oblékání bude osobně dohlížet její matka Marie Rebeka hraběnka Harrachová. Zájemci se mohou v tyto dny převléci do historických kostýmů z této doby a vyfotografovat se se svými dětmi během prohlídek zámku nebo ve volně přístupných zámeckých prostorách. Živé obrazy v podání Šáruš History Fashion jsou součástí prohlídek zámku: v sobotu i v neděli v 11, 13, 14 a 15 hodin. V zámecké kuželně si návštěvníci mohou prohlédnout rovněž volně přístupnou výstavu Zahrady a zahradníci rodu Harrachů.

Benefiční Fashion Show
KDY: pátek 20. října od 19 hodin
KDE: stodola Rodného domu J. G. Mendela, Vražné
ZA KOLIK: 390 Kč
PROČ PŘIJÍT: V prostorách Rodného domu J. G. Mendela ve Vražném se 20. října v 19 hodin uskuteční módní přehlídka, jejímž cílem je vybrat finanční obnos na zakoupení vzácné knižní sbírky, která byla vydána k 200. výročí narození slavného genetika. V současné chvíli má muzeum tuto sbírku pouze zapůjčenou, ale rádo by ji získalo do svého vlastnictví, aby byla součástí domu, do kterého právem patří. Benefiční fashion show se koná ve spolupráci s obcí Vražné a studiem TOP VISAGE v Hranicích. Svou účast potvrdili módní návrháři Luděk Hanák, Petr Kalouda, Šárka Ordošová, Dagmar Porubová, Svatební salon Paris, La Petite Boutique.

Folklorní slavnosti
KDY: sobota 21. října od 9 do 19 hodin
KDE: Dělnický dům, Odry
ZA KOLIK: 100 Kč na koncert cimbálové muziky
PROČ PŘIJÍT: Festival začne v 9 hodin Cimbálovým workshopem, který potrvá do 14 hodin a je zdarma. Podlesní hodinu bude přednáška o cimbálových muzikách na našem území. V 17 hodin začne koncert cimbálových muzik, ve kterém se představí CM Bystřice pod Hostýnem s taneční složkou, CM ZUŠ Nový Jičín s taneční složkou, CM Odry, CM ZUŠ Žerotín, CM ZUŠ Brušperk a CM ZUŠ Frýdlant nad Ostravicí.

KARVINSKO

Míša Růžičková - Pohádkové království
KDY: pátek 20. října, 17 hodin
KDE: Karviná. Městský dům kultury
ZA KOLIK: 320 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tentokrát se přeneseme přímo do pohádky. Procvičíme si hlásek u Rozcvičky v pohádkových kulisách krásného zámku. V písničce Začíná bál vás pozvu do královského paláce mezi prince a princezny a pořádně to spolu roztočíme. Že se princezny a králové bojí draka, to už víme, ale náš čerstvě vylíhnutý dráček Žofík je moc hodný a přítulný. V podzámčí, tam kde se rozkládá hustý a temný les, přiletí různá Strašidla a možná uvidíme i Trpaslíky a víly. Těšit se můžete také na písničku na přání a novou písničku Policejní, u které budeme zpívat, mávat a tancovat.

Metal October Night vol.2
KDY: sobota 21. října, 19 hodin
KDE: Karviná, Hard Cafe
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Koncert čtyř zajímavých tvrdě rockových kapel. Grunge, moderní metal, nu-metal, hard core a další v podání kapel The Matrones, X-Core, Permon a Stone Throne. 

Hubertova jízda ve Stonavě
KDY: v sobotu 21. října od 14 hodin
KDE: Stonava, Dům PZKO
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Myslivci se sejdou ve 14 hodin na parkovišti před Domem PZKO, kde po střelbě z mušket bude odtroubeno zahájení honu na lišku. Ve 14.45 vyrazí průvod myslivců se psy a dravci ke kapličce svatého Huberta, kde v 15 hodin začíná mše svatá. Od 15.45 je v zahradě PZKO Stonava naplánovaná zahradní slavnost s ukázkami sokolnictví, laserovou střelnicí a dalšími atrakcemi. Bohaté občerstvení a živá hudba zajištěny.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Positive Show vol. 5
KDY: pátek 20. října, 19 hodin
KDE: Frýdek-Místek, klub Stoun
ZA KOLIK: 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Další ročník klubového festivalu nabídne kapely Positive, Luxusní garáž, Garlands a Holistic.Med.

Kdo je tady ředitel?
KDY: sobota 21. října, 19 hodin
KDE: Frýdek-Místek, kino Vlast
ZA KOLIK: v rámci divadelního předplatného 790 Kč
PROČ PŘIJÍT: Skandinávská komedie z prostřední nadnárodní firmy, kde každý ředitel musí být také trochu herec. Hru známého Larse von Triera předvede Divadlo Šumperk.

OPAVSKO

Vydlabat si dýni
KDY: sobota 21. října
KDE: Bolatice, Kobeřice
PROČ PŘIJÍT: Zahrádkářský dům v Bolaticích přivítá od 14 hodin zájemce o dlabání dýně. Mohou si k tomu přinést vlastní vypěstovanou nebo si ji na místě koupit. Každopádně si však musejí přinést vlastní lžíci, nůž a svíčku. Občerstvení budou míst zajištěno. Podobná akce se uskuteční od 13 hodin i na Motorkářské chatě v Kobeřicích.

Hubertův sportovní den
KDY: sobota 21. října od 10 hodin
KDE: Dětský ranč, Hlučín
PROČ PŘIJÍT: Spousta zážitků čeká milovníky koní a jezdců při sledování jejich sportovních výkonů. Za jejich dohledu absolvují dvojice křížový parkur i jízdu zručnosti a dostanou za to ceny. Kromě potěchy pro oči si návštěvníci vychutnají i velmi chutné jídlo a pití, takže spokojenost bude dokonalá.

Divadlo znovu obsadí svalovci
KDY: sobota 21. října od 9 hodin
KDE: Slezské divadlo, Opava
PROČ PŘIJÍT: Grand Prix Pepa je mezinárodní amatérská soutěž v kulturistice a fitness. Dokonale osvalení muži, ale též ženy napříč všemi kategoriemi vystřídají na jevišti herce. Budou tam svými vypracovanými těly ohromovat diváky a současně bojovat o vítězství. O postup je čeká souboj od 9 hodin a finále i Elite.

Bejatky slaví své půl století
KDY: sobota 21. října od 16 hodin
KDE: sál ZŠ, Štítina
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Národopisný soubor Bejatky i Muzikanči vzkazují svým příznivcům: Něchajče robotu na inšu sobotu a přičče posedžeč. Je to dobrá rada pro každého, kdo se rád baví. Společně oslaví padesáté narozeniny souboru dobrým vínkem, hudbou, slezskými písničkami a pochopitelně i „povědanim“.

BRUNTÁLSKO

Halloween párty
KDY: sobota 21. října od 17 do 20 hodin
KDE: Chovatelský areál TJ Sokol Chomýž, Okružní 133/45
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: V chovatelském areále vedle fotbalového hřiště v Chomýži se uskuteční akce pro rodiny s dětmi.

Den archeologie
KDY: sobota 21. října od 14 do 18 hodin
KDE: zámek Bruntál
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Připraveno je zábavné odpoledne plné přednášek a workshopů, které přiblíží krásu šperků, kouzlo metalurgie či skoro alchymii konzervátorství. Pozvání přijali také zástupci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava z Uměleckého slévárenství Ostrava nebo kovář Petr Czasch. Přijít ohřát se ke kovářské výhni a strávit podzimní odpoledne trochu jinak můžete i s celou rodinou. Od 17 hodin je pro nejmenší návštěvníky připravena zábavná hudební show plná písniček a povídání Rarášci a zvířátka v prostorech sala terreny v zámeckém parku.

Na stráži na hradě
KDY: sobota 21. října a neděle 22. října od 9 do 17 hodin
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Víkend na Sovinci opět nabídne netradiční prohlídky okořeněné vstupy a scénkami ze života na hradě. Představí se zde mušketýrská jednotka Salva Quardia z Olomouce, šermířská skupina Fratres in Armis, orientální tanečnice, Sokolníci z Pateřína a další. Bude probíhat také oblíbený Sovinecký rébus.