Akce Za Československo nabídne napětí i módu

Za Československo. Tak se jmenuje víkendová akce, která akčně a atraktivně připomene dvě letošní významná výročí našeho státu - sté výročí vzniku Československa a 80 let od zrádné mnichovské dohody. Uskuteční se v sobotu v areálu Archeoparku Chotěbuz, v pátek v 10 hodin však vše začne už slavnostním aktem u pomníku T. G. M. a na náměstí v Českém Těšíně.

Módní přehlídka ze starých časů, dobová vojenská technika, uniformy či bojové ukázky. To vše se pak bude dít v sobotu 29. září v Chotěbuzi v archeoparku i jeho okolí a rovněž kolem muzea lehkého vojenského opevnění.

Svatováclavská vyjížďka

Také v letošním roce se milovníci starých automobilů a motocyklů mohou těšit na Svatováclavskou vyjížďku, jejíž 8. ročník se uskuteční v pátek 28. září.

Pohodová jízda po zámcích a dalších pamětihodnostech Novojičínska, která je zároveň 5. ročníkem Memoriálu Růženy Horákové, a okolí začíná v Odrách v areálu firmy Mateiciuc, kde bude od 6.30 do 9.30 hodin registrace účastníků a výstava vozidel. V 9.30 hodin bude akce zahájena.

Půl hodiny poté účastníci vyjedou směrem na Bělotín a projedou Špičky, Hustopeče nad Bečvou a zastaví v areálu zámku Lešná u Valašského Meziříčí, kde bude od 11 do 12 hodin výstava vozidel a prohlídka zámku.

V poledne účastníci vyrazí na Příluky, Jasenici, Hostašovice a Hodslavice, kde bude od 13 do 14 hodin další výstava a prohlídka Památníku Františka Palackého.

Poté se kolona veteránů přesune do Nového Jičína, kde od 14.30 bude na Masarykově náměstí výstava vozidel, módní přehlídka účastníků a vystoupení kapely Klika. Závěr akce bude v 16 hodin.

Víkend s koňmi

Jezdecký klub Opava-Kateřinky uspořádá o nadcházejícím víkendu vždy od 9 hodin prestižní parkúrové závody Procamping Cup 2018. Sobotní část bude zahájena na překážkách 100 cm a hlavní odpolední soutěží bude parkúr s překážkami ve výšce 140 cm. V neděli se opět začne parkúrem stupně Z a následovat budou větší soutěže. Vyvrcholením bude hlavní soutěž, kterou je cena Procamping Cup 2018. Jezdci s koňmi budou zdolávat překážky ve výšce 130 cm a program zakončí divácky oblíbené soutěže poníků.

Svatováclavský jarmark

Náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze se v pátek 28. září od 10 do 18 hodin stane dějištěm Svatováclavského jarmarku, který připomene svatováclavské tradice a Den české státnosti. Jarmark nabídne zajímavý program, řadu atrakcí i zábavu a bude probíhat v atmosféře středověké pouti. K novinkám letošního jarmarku bude patřit zejména pranýř, u kterého bývali ve středověku trestáni nepoctiví občané. Novinkou bude i alchymistická dílna a součástí jarmarku bude poprvé šarlatán. Zlatým hřebem bude ve 14 hodin příjezd knížete Václava s jeho družinou.

Po stopách ostravské historie

Netradiční komentovaná prohlídka centrem Ostravy s názvem Vůně prosperity, během které se zájemci dozvědí příběhy slavných budov, kulturních mecenášů i architektů své doby, se uskuteční v sobotu 29. září. Prohlídka začne ve 13 hodin v budově Domu umění návštěvou výstavy k 100. výročí republiky a bude pokračovat centrem města k Nové radnici. Během cesty se zájemci seznámí s historií nejluxusnějších a největších domů - Textilia a Bachner -, dozvědí se zajímavosti ze života architekta Mendelsona i starosty Prokeše, který se zasloužil o vytvoření „velké Ostravy“ a nechal postavit radnici po vzoru florentské Signorie. Cenakomentované prohlídky je 195 korun a zahrnuje občerstvení v kavárně Sladký časy a výstup na věž Nové radnice, kde procházka skončí. Počet účastníků je maximálně 25, zájemci by si proto měli účast zarezervovat na webových stránkách ostravské galerie https://www.gvuo.cz. 

Prohlídka ve výjezdovém centru

V ostravském výjezdovém centru v Kaminského ulici v Ostravě-Nové Bělé (venkovní prostory Integrovaného výjezdového centra) se v sobotu 29. září uskuteční den otevřených dveří. Na akci bude prezentována technika a názorné ukázky aktivit všech složek záchranného systému - tedy hasičů, záchranné služby a městské policie. Pro děti bude připravena opičí dráha, pro dospělé pak soutěže a kvízy s tematikou evropských fondů a simulátor otočení vozidla na střechu. Akce se bude konat od 9 do 17 hodin.

Projížďky historickými tramvajemi

U příležitosti Dne železnice pořádá Dopravní podnik města Ostravy projížďky historickými tramvajemi. Uskuteční se v sobotu 29. září a tramvaje budou jezdit po dvou trasách. Jedna povede od dílen dopravního podniku přes zastávky Třebovická - Svinov mosty - Nová Ves vodárna - Mariánské náměstí - Karolina - Křižíkova - Hlavní nádraží a zpět. Pojede ovšem pouze jeden spoj, a to s odjezdem ze zastávky Dílny DP Ostrava v 8.40 hodin. Opačným směrem tramvaj pojede ze zastávky Hlavní nádraží v 16.10 hodin. Druhá trasa povede od hlavního nádraží na výstaviště a zpět. Odjezdy ze zastávky Hlavní nádraží budou od 9 do 16 hodin v 30minutových intervalech. Odjezdy ze zastávky Výstaviště budou v době od 9.15 do 16.15 hodin rovněž každých třicet minut. Jízdenky budou ke koupi v tramvajích.

Po stopách tramvajové trati

Jan Dvořák z Hrabové se rozhod v den státního svátku, v pátek 28. září, uspořádat pro své spoluobčany vycházku po stopách tramvajové trati v tomto ostravském městském obvodu.

„Napadlo mě udělat vycházku po trase bývalé tramvajové trati, říct své vzpomínky na ni a ukázat, co po ní zůstalo dodneška. Bude to jen takové přátelské povídání, a budu rád, pokud někdo doplní i vlastní vzpomínkou či fotografií,“ zve na akci Jan Dvořák. Sraz bude zítra v 10 hodin v místě přechodu pro chodce a cyklisty (východ z podchodu) u zastávky Benzina v ulici Aviatiků.

Sokolnické lovy

Hrad Sovinec zve na další historickou akci, tentokrát s názvem Sokolnické lovy. Uskuteční se o prodlouženém víkendu, tedy od 28. do 30. září. Připraven je bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit například na sokolnické besedy a fotografování s dravci, kejklířské, žonglérské a fakírské dovednosti či ukázky výcviku i příletu dravých ptáků. Nebude chybět ani doprovodný šermířský program, skupina scénického šermu či historického šermu, pohádka O pejskovi a kočičce nebo nejmladší pohádková babička Dadlenka.

Svod tažných koní

Majitelé tažných koní většinu roku pracují na odlehlých pasekách v lese a moc kolegů při tom nepotkají. Proto pořádají každoroční Svod tažných koní, aby potkali všechny kolegy na jednom místě. Na tuto akci chodí obdivovat sílu a eleganci chladnokrevníků také stovky diváků. Koňské kolosy, které váží skoro tunu, jim předvádí tažení klády po slalomové dráze. Kočí musí dokázat, že se svým koněm tvoří sehraný tým. Loni se svod odehrál ve Městě Albrechticích, letos se uskuteční ve Spáleném na louce u Gašpariků v sobotu 29. září od 10 hodin.

120 let Osoblažské úzkokolejky

V pátek 28. září pojedou čtyři parní vlaky z Ostravy přes Krnov do Třemešné a pět parních vlaků po Osoblažce.
V Třeměšné se představí nově opravené železniční stavědlo, ve Slezských Rudolticích bude slavnostně otevřena nově opravená nádražní budova, dorazí historické autobusy i zemědělští veteráni. Zábavný program je nachystaný ve všech stanicích a v sobotu 29. září budou oslavy 120 let Osoblažky pokračovat dál ve velkém stylu - více zde.

Koláčobraní v zámeckém parku

U Města Albrechtic v bývalé zámecké oboře na kopci Dubí září novotou kaple, která je i hrobkou šlechtického rodu Keil von Eichenthurn. Už v pátek 28. září tam ve 13.30 hodin začíná slavnost - více zde.

Koncert pro kostel

Náměstí Svobody v Třinci rozezní v neděli tradiční benefiční koncert Srdce Evropy, který v sobě každoročně spojuje dobročinnost a kvalitní muziku. Finanční dary od sponzorů spolu s výtěžkem z prodeje symbolických srdíček poputují jako každý rok na dobročinné účely a podpoří záslužnou činnost místních neziskových a příspěvkových organizací. Výtěžek z letošního ročníku koncertu bude znovu pamatovat i na obnovu dřevěného kostela Božího Těla v Gutech.