V ostravské zoologické zahradě mohou návštěvníci v sobotu oslavit svátek Halloween. Od 11 do 15 hodin bude připraven doprovodný program pro děti, které si budou moci u expozice s domácími zvířaty zasoutěžit a u výukového centra třeba vydlabat dýni. Ty pak poslouží jako svítilny u cesty, kudy se bude vpodvečer ubírat lampionový průvod. Ten vyjde od vstupu do zoo po 16. hodině.

V zoo se na den zvířat představil i pan SmokemanV zoo se na den zvířat představil i pan Smokeman„Při procházce potemnělým areálem si účastníci mohou na cestu svítit lampiony, ale i lucernami… Vítány jsou i kostýmy a masky. Průvod bude ukončen u nové expozice Čitván. Vybrané pavilony zůstanou otevřeny až do 18 hodin, například pavilon slonů, pavilon Tanganika nebo právě centrální vyhlídka v expozici Čitván. Návštěvníci tak do nich budou moci nahlédnout a pozorovat chování zvířat i po setmění," upřesnila tisková mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Šípkový podzim

V sobotu se navíc uskuteční slavnostní zakončení soutěže ve sběru plodů Šípkový podzim. Od 9 do 12 hodin mohou sběrači odevzdávat své plody na vrátnici zoo, nebo je od 12 hodin průběžně přinášet do výukového centra, kde pak ve 13 hodin proběhne vyhlášení vítězů a předání cen nejpilnějším sběračům.

Týden vědy a techniky v Ostravě

V závěru týdne začal největší vědecký festival v České republice Týden vědy a techniky 2012. Potrvá až do poloviny listopadu a pracoviště Akademie věd v celé republice připravila pro veřejnost desítky zajímavých akcí zahrnujících přednášky či besedy na nejrůznější témata. Například páteční přednáška Radima Blahety bude na téma Využívání zemské kůry a superpočítače. Uskuteční se od 15 hodin v Ústavu geoniky AV ČR ve Studentské 1768 v Ostravě-Porubě.

V sobotu si na své přijdou milovními entomologie. Od 8.30 hodin proběhne ve Středisku přírodovědců ve Čkalovově ulici 10 v Ostravě-Porubě přednáška Jiřího Stanovského, předsedy entomologického klubu SVČ Korunka. Týden vědy a techniky 2012 potrvá do poloviny listopadu a lidem nabídne přednášky a několik výstav. Přesný program najdou zájemci na www.tydenvedy.cz. 

Vyzkoušejte Saunový den

Upozornit na prospěšnost saunování má Saunový den, který se uskuteční v sauně Smyčka ve Vřesinské ulici v Ostravě-Porubě v sobotu od 14.30 do 23 hodin. „Začínáme rodinným saunováním, od 16.30 hodin bude společné saunování a akci ukončí večerní saunování při svíčkách. Připraveny budou kvízy o ceny, proběhne také soutěž o nejmladšího účastníka. Návštěvníkům budou k dispozici wellness čaje, masáže a baňkování," upřesňuje program saunového dne Pavla Štanclová. Vstupné je 120 korun, děti do patnácti let mají vstup zdarma. Akce je pořádána na podporu saunování a jsou do ní zapojeny sauny po celé republice.

Magie divadelního prostoru aneb Výstava i workshopy scénografů

Výstava Magie divadelního prostoru v Ostravském muzeu.V těchto dnech si mohou zájemci v Ostravském muzeu prohlédnout výstavu s názvem Magie divadelního prostoru. Jedná se o první ucelenou výstavu ostravské scénografie Národního divadla moravskoslezského realizovanou v prostorách Ostravského muzea a představuje návrhy a fotografie z muzejních sbírek a divadelních archivů. K vidění jsou návrhy a trojrozměrné makety dokumentující přípravné fáze každého divadelního představení, a to především z dílny scénografa Vladimíra Šrámka (1927 až 1912), které vytvořil v letech 1950 až 1990.

Výstava Magie divadelního prostoru v Ostravském muzeu.

Výstavu si mohou zájemci prohlédnout až do 25. listopadu a doprovodí ji i několik tematických večerních workshopů s názvem Scénografova dílna. Ty se uskuteční v Ostravském muzeu vždy ve čtvrtky od 17 hodin ve spolupráci s DAMU Praha. Vstup je volný. Ostravské muzeum je v pracovní dny otevřeno od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin. Fotogalerii naleznete zde

Program workshopů

8. listopadu - Masha Černíková, Sebeprezentace a sebestylizace

15. listopadu - Petr Matásek, Co byste mohli vědět o scénografii dříve, než vstoupíte do divadla

22. listopadu - Yumi Hayashi, Divadlo bunraku v Japonsku a v Čechách

Aukce uměleckých předmětů a starožitností

V hotelu Brioni ve Stodolní ulici v Moravské Ostravě se v neděli 4. listopadu od 11 hodin uskuteční aukce uměleckých předmětů a starožitností. Předměty určené k aukci si mohou zájemci prohlédnout v pátek od 10 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin v prodejně starožitností v ulici Českobratrské 19 v Moravské Ostravě, nebo v neděli od 9 hodin před samotnou aukcí v hotelu Brioni. Všechny dražené položky včetně fotografií najdete na www.aukcnidum.cz. 

Terakotová armáda betre ztečí obchodní centra v Opavě a Ostravě

Část legendární Terakotové neboli hliněné armády Pchin-jin prvního čínského císaře Čchin Š'-chuang-ti (259 př. n. l. až 210 př. n. l.) bude do 11. listopadu k vidění v obchodních centrech Galerie Ostrava a Silesia Opava. V Ostravě si budou moci zájemci prohlédnout osm soch bojovníků, mezi nimi například sochu císaře, generála, důstojníků, lučištníků nebo pěšáků. Opavské obchodní centrum svým návštěvníkům představí obdobnou sestavu sedmi soch, včetně koně v životní velikosti.

Legendární Terakotová armáda je nyní k vidění v obchodním centru Galerie v Ostravě-Třebovicích. Legendární Terakotová armáda je nyní k vidění v obchodním centru Galerie v Ostravě-Třebovicích.

Součástí výstavy budou i doprovodné soutěže o zajímavé ceny, mimo jiné malou sošku bojovníka. Pro školy je navíc připraven speciální pracovní sešit s otázkami, na něž by studenti měli najít odpovědi právě u jednotlivých vystavených exponátů. Zájemci, kteří si doma chtějí připomenout ojedinělý zážitek z výstavy, si budou moci v předem určených termínech zakoupit u hostesky zmenšeniny jednotlivých soch. Expozice je v obou centrech přístupná denně od 10 do 20 hodin. Vstup na výstavu je pro zájemce zdarma. Výstava se koná v Obchodním centru Galerie (Sjízdná 5554/2, Ostrava-Třebovice) a Obchodním centru Silesia (Těšínská 2914/44, Opava) - fotogalerii naleznete zde

Z OKOLÍ OSTRAVY

Kapela Mig 21 zahraje v Kofola Music Clubu

Známá česká kapela Mig 21 zahraje v sobotu v Kofola Music Clubu v Krnově. Jako bonus dostanou návštěvníci koncertu ke každé volné vstupence DVD kapely zdarma. Vystoupení začíná ve 20 hodin. Během koncertu si mohou diváci zabroukat takové hity, jako jsou Cikánská holka, Malotraktor, Chci ti říct nebo Na tramvaji vlajky vlají.

„Na začátku prázdnin jsme, po pravdě řečeno, již naši kapelu rozpustili. Ale pak jsme si uvědomili, že nám tu něco nehraje. Byla to právě kapela. A to nás přimělo k rozhodnutí dát se opět dohromady, překlenout problémy s vlastní neschopností, leností a alkoholem a vyrazit na tradiční podzimní turné. V důsledku tohoto razantního a ozdravného kroku směrem k sobě, míněno k člověku, za kterého se stále ještě považujeme, vznikl i název naší podzimní šňůry Migem k lidem. Těšte se na nás, jako my se těšíme na vás," dodal k právě probíhající koncertní šňůře zpěvák skupiny Jiří Macháček.

Kapela Mig 21 se na hudební scéně prosadila svým debutovým albem Snadné je žít. Od té doby se kapele daří na jejích koncertech vytvořit strhující uvolněnou náladu a roztančit i zaryté pesimisty. Osobitá poetika jejích textů je dokreslena hrou na nafukovací kytaru Jirky Macháčka a dokonale vystihuje motto kapely Bavme se, ale hlavně se proboha neberme příliš vážně.

KAM ZA SPORTEM V KRAJI?

PÁTEK 2. LISTOPADU

BASKETBAL: I. liga mužů: VŠB Ostrava Nymburk B (17).

FUTSAL: II. liga mužů: Havířov Choceň (20.30).

LEDNÍ HOKEJ: Extraliga: Vítkovice Litvínov (17).

SOBOTA 3. LISTOPADU

ATLETIKA: Hornická desítka (12, Frýdek-Místek hlavní závod v 15).

BASKETBAL: Mattoni NBL mužů: NH Ostrava Levice (17.30); I. liga žen: SBŠ Ostrava Sparta Praha (17), Krnov Nusle (17.30); II. liga žen: SBŠ Ostrava B Šumperk (19).

FOTBAL: I. liga: Baník Ostrava Teplice (16); II. liga: Opava Sokolov (18); MSFL: Frýdek-Místek Rosice (10.15), Hlučín Zlín B (14); Divize E: Karviná B Hranice (14); Krajský přebor: Český Těšín MFK Vítkovice, Heřmanice Dětmarovice a Hradec nad Moravicí Dolní Benešov (vše ve 14.30); I.A třída skupina A: Rýmařov Píšť, Suché Lazce Markvartovice a Břidličná Velké Hoštice (vše ve 14.30), skupina B: Stonava Brušperk, Vendryně Staré Město u Frýdku- -Místku, Vratimov Stará Bělá, Dolní Lutyně Petřvald na Moravě a Čeladná Šenov (vše ve 14.30); I.B třída skupina A: Chlebičov Krásné Loučky, Jakartovice Jindřichov, Chomýž Slavoj Bruntál, Otice Chuchelná a Úvalno Město Albrechtice (vše ve 14.30), Kylešovice Vítkov (16), skupina B: Klimkovice Bohuslavice (14.15, umělá tráva Bílovec), Velká Polom Hrabová a Dolní Lhota Lokomotiva Ostrava (oba ve 14.30), skupina C: Dolní Datyně Dobratice, Dobrá ČSAD Havířov, Staříč Doubrava a Sedliště Horní Suchá (vše ve 14.30), skupina D: Vlčovice Bordovice a Veřovice Kopřivnice (oba ve 14.30); I. liga žen: Baník Ostrava Pardubice (11, hřiště Ludgeřovice).

LEDNÍ HOKEJ: II. liga mužů: B. Karviná Vsetín, Havířov Poruba, Frýdek-Místek Opava a Nový Jičín Přerov (vše v 17).

VOLEJBAL: Extraliga žen: Sokol Frýdek-Místek Slavia (17); II. liga mužů: Morávka Litovel, VŠB Ostrava Bučovice a Nový Jičín Hlučín (vše v 10 a ve 14).

NEDĚLE 4. LISTOPADU

BASKETBAL: I. liga žen: Krnov Sparta Praha (9), SBŠ Ostrava Nusle (11).

FOTBAL: II. liga: Karviná Most (14); MSFL: Baník Ostrava B Uničov (10.15, hřiště Vřesina); Divize E: Opava B Mohelnice a Havířov Přerov (oba v 10.15), Kravaře Šumperk (14); Krajský přebor: Polanka Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant nad Ostravicí Petřkovice, Krnov Slavkov, Bohumín MFK Frýdek-Místek B a Pustá Polom Háj ve Slezsku (vše ve 14.30); I.A třída skupina A: Mokré Lazce Oldřišov (10), Štěpánkovice Štítina, Kobeřice Bolatice a FC Bílovec Ludgeřovice (vše ve 14.30), skupina B: Baník Albrechtice Raškovice a Smilovice Bystřice (oba ve 14.30); I.B třída skupina A: Olympia Bruntál Zlatníky (14.30, hřiště Mor. Kočov), skupina B: Strahovice Darkovičky, Krásné Pole Darkovice, Kozmice Vřesina a Hať Lučina (vše ve 14.30), skupina C: Hrádek Fryčovice, Jablunkov Hnojník a Nýdek Mosty u Jablunkova (vše ve 14.30), skupina D: Nový Jičín B Kozlovice (10), Starý Jičín Kateřinice, Lichnov Suchdol n. O., Jeseník n. O. Jakubčovice n. O. a Libhošť Odry (vše ve 14.30).

HÁZENÁ: I. liga žen: Poruba B Kunovice (13); II. liga žen: Karviná V. Bystřice (10.30).

HOKEJBAL: I. liga: Poruba Třinec (14).

LEDNÍ HOKEJ: Extraliga: Oceláři Třinec Sparta (17).

VOLEJBAL: Extraliga mužů: VK Ostrava Brno (17).