Období Keltů a Římanů, dobu husitskou, období renesance, ale také třicetiletou válku a napoleonské války mohou o víkendu navštívit ti, kteří dorazí na Slezskoostravský hrad. Ten totiž právě tuto sobotu a neděli oslaví již 10. výročí svého znovuotevření pro veřejnost. A nabízí velkolepou oslavu.

Program bude probíhat na třech scénách, které budou propojeny s tradičním historickým stylovým jarmarkem. Hlavní část bude probíhat vždy v 11 hodin a v 16 hodin po oba dva dny. Sobotní večer ukončí ohňostroj.

Připravena bude i interaktivní hra pro malé i velké - Poznej Slezskoostravský hrad. Jejím cílem bude vyhledat zajímavá zákoutí hradu, na kterých bude umístěn popis s významem a kryptogramem. Hra bude slosovatelná a budete moct vyhrát VIP kartu Ostravských výstav, a.s.

Dále jsou připravena vystoupení rytířů, kejklířů, hitorický šerm, dobové tance, představení s koňmi, historickou muziku a mnoho dalšího.

Z důvodu probíhající rekonstrukce areálu Slezskoostravského hradu, mohou návštěvníci hradu parkovat na Výstavišti Černá louka. Po prokázání pokladním útržkem ze zakoupené vstupenky z Hradních slavností u výjezdových vrat, budou mít návštěvníci parkování na Černé louce zdarma.

Vstupné:

Dospělí 80 Kč

Děti, studenti, důchodci, držitelé ZP a ZTP průkazů 40 Kč

Platí VIP karta 2014

Po předložení pokladního ústřižku z akce Hradní slavnosti, můžete navštívit výstavu Karneval chutí za sníženou cenu, a to 30 Kč. Více informací o akci najdete zde.

Forum Nová Karolina: Zahrejte a pomůžete nevidomým

Ode dneška do neděle si mohou návštěvníci ostravského centra Forum Nová Karolina přijít zahrát na klavír, a zároveň tak pomoci rodinám pečujícím o zrakově postižené děti. Stačí pouze veřejně zahrát celou skladbu na nástroji, který je umístěn v přízemí centra. Za každou skladbu hudebník obdrží žeton. Výměnou za něj věnuje Forum Nová Karolina deset korun Středisku rané péče Ostrava. 

Procházka po ostravských divadlech s průvodcem

Komentovaná procházka po ostravských divadlech se uskuteční v neděli 18. května v 10 a ve 14 hodin. Sraz zájemců je u Domu kultury města Ostravy, cena prohlídky je 80 korun pro dospělé. Děti, studenti a senioři zaplatí 50 korun.

Trasa prohlídky povede od Domu kultury města Ostravy, k Divadlu Petra Bezruče a přes Stodolní ulici k Divadlu Jiřího Myrona. Následovat bude prohlídka Divadla Antonína Dvořáka a procházka skončí v pasáži u Sýkorova mostu v budově Komorní scény Aréna, která jako první divadlo z Moravy letos získala prestižní cenu Alfréda Radoka Divadlo roku. „Příchozí si budou moci Arénu prohlédnout zblízka, podívat se do sálu, ale také do míst, která jako divák nespatříte. S herci Komorní scény se podíváme do jinak nepřístupných prostor a dozvíme se více o chodu divadla", dodává průvodkyně," Sylva Burgertová z Ostravského informačního servisu. 

UMCIRKUM zve na trénink akrobacie na šálách i provazochodectví

Nový cirkus v Ostravě má od dubna letošního roku vlastní školu UMCIRKUM. V tělocvičně Střediska volného času Ostrava-Jih (ulice V Zálomu 1) se v neděli od 9 do 13 hodin bude konat další z novocirkusových tréninkových dnů.

„Pro zájemce o nové cirkusové umění jsme tentokrát připravili workshopy vzdušné akrobacie na šálách a párové akrobacie, které povedu spolu s Lucií Kurnickou. Jde o velmi náročnou disciplínu, ale nikdo nemusí mít obavy, že by výuku nezvládl. Nácvik lezení po šále, základních i náročnějších pozic a variací přizpůsobíme fyzickým možnostem a schopnostem každého jednotlivce," říká ředitel Cirkusu trochu jinak a organizátor akce Václav Pokorný.

Obdivovatelé nového cirkusu budou moci vyzkoušet také provazochodectví, žonglování včetně balanční akrobacie walking ball, rola bola a novinka cyrwheel (kovový kruh).

Cena za nedělní setkání s atraktivním cirkusovým uměním je 250 korun. A protože tělocvična V Zálomu není nafukovací, zájemci by se měli zarezervovat, a to u Nely Chamrádové, e-mail: produkce@cirkusjinak.cz, mobil 702 001 601. 

Poraďte se, jak na klíšťata

Ve dnech 18. a 19. května proběhne v rámci projektu osvěty a prevence klíšťové encefalitidy v Ostravě u nákupního centra Kaufland ve Výškovické ulici akce Letní dobrodružství začíná. U nákupního centra vyroste stan s označením Teď nebo klíště, ve kterém se budou moci zájemci z řad veřejnosti poradit s odborníky na téma klíšťová encefalitida, lymeská borrelióza, prevence nákazy v přírodě, očkování a podobně. Chybět nebude ani program pro děti včetně ukázek správného odstranění klíštěte, doporučení vhodného repelentu a oblečení do přírody.