Do Moravskoslezského kraje zavítá v sobotu 28. května BESIP Team, který v rámci Dne bezpečné jízdy nabídne zájemcům z řad veřejnosti v areálu Libros - Centru bezpečné jízdy v Palackého ulici v Ostravě možnost vyzkoušet si třeba simulátor nárazu, jízdu za různých klimatických podmínek nebo jen zkusit řídit motocykl.

Ti, pro které už řízení není ničím novým, jistě uvítají expozici dětských autosedaček, pro děti pak budou připraveny naučné i zábavné kvizy a soutěže s tématikou bezpečnosti silničního provozu, dospělí ocení filmy o bezpečnosti silničního provozu nebo informace o správné výbavě kola.

Akce se koná od 13 do 19 hodin. Bližší informace o projektu BESIP Team naleznete na webové stránce www.besipteam.cz.

Rocková benefice pro lidi bez domova a Mobilobraní
Ostrava - Rocková benefice Charity Ostrava na podporu lidí bez domova proběhne v ostravském areálu Benátky v Novoveské ulici v sobotu 28. května od 18 hodin.

Výtěžek vstupného bude využit na financování rekonstrukce Charitního domu sv. Benedikta Labre v Ostravě-Vítkovicích, kde ostravská charita provozuje nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova. V rámci večera proběhne studentský ekologický projekt Mobilobraní, jehož cílem je sběr starých a nepotřebných mobilních telefonů z ostravských domácností, které pak budou následně ekologicky zrecyklovány.

V programu benefičního koncertu vystoupí regionální rockové kapely Kazachstán, Adobre, Noizztoy, Garlands a Zlatý hřeb. Možnost podpořit práci Charity Ostrava budou mít návštěvníci akce také zakoupením fotografické publikace Dotek naděje mapující příběhy lidí bez domova. Vstupné je 60 korun, při odevzdání mobilu k recyklaci 40 korun, děti do 12 let zdarma.

Mobilobraní realizují od dubna do června 2011 žáci Střední umělecké školy Ostrava. Více o projektu se lze dozvědět na www.mobilobrani.cz.

Den pro rodinu na Landeku
Ostrava –V areálu Landeku v Ostravě-Petřkovicích v sobotu 28. května uskuteční Den pro rodinu. Akce plná zábavy a her připravila realitní skupina RPG Real Estate a odstartuje ji v 11 hodin show pro děti s Magdou Reiffovou. Návštěvníci si budou moci poslechnout rock´n´rollové hity v podání Rock & roll bandu Marcela Woodmana.„Věříme, že návštěvníky zaujme řada lákadel určených dospělým i dětem, nebudou chybět nejrůznější atrakce včetně výletního vláčku, sportovní soutěže nebo hudební vystoupení žáků ZUŠ. Pro zájemce budou otevřeny i všechny výstavní expozice Hornického muzea,“ řekl za organizátory Petr Handl, ředitel vnějších vztahů realitní skupiny RPG Real Estate. Pro nájemníky bytů RPG je vstup zdarma, ostatní návštěvníci (kromě dětí) zaplatí za vstupenku 20 korun.

Léto na Hawaii s Hopsalínem
Ostrava - Kulturní centrum Poruba připravilo pro děti a jejich rodiče zábavnou, taneční a soutěžní show Léto na Hawaii. Akce se koná pod širým nebem v areálu TJ Sokol Pustkovec v neděli 29. května v 10 hodin a bude oslavou Mezinárodního dne dětí. Vstupné je 50 korun a lístky lze zakoupit v předprodeji Kulturního centra Poruba v Opavské ulici ve všední dny od 8 do 18 hodin nebo na místě před začátkem akce. V případě nepříznivého počasí akce proběhne v tělocvičně TJ Sokol Pustkovec.
Výstava nožů a chladných zbraní
Ostrava - Na zahradě střelnice Corrado v Cihelní ulici v Ostravě se v sobotu 28. května v době od 9 do 18 hodin uskuteční jarní mezinárodní výstava nožů a chladných zbraní. V případě nepříznivého počasí bude výstava uvnitř areálu.
Rozhlas se otevře veřejnosti
Ostrava – Chcete vidět, jak vzniká rozhlasové vysílání? Pak si nenechte ujít den otevřených dveří Českého rozhlasu Ostrava, který se uskuteční v sobotu 28. května od 9 do 14 hodin. Návštěvníci uvidí zákulisí rozhlasu a setkají se i s moderátory a tvůrci pořadů. Svým známým také budou moci poslat přímo z vysílání nějakou písničku.Po dni otevřených dveří se ve Studiu 1 uskuteční večerní koncert dechové hudby Kobeřanka. Začne v 18 hodin, vstupenky v ceně 80 korun si mohou zájemci zakoupit na recepci Českého rozhlasu Ostrava v ulici Dr. Šmerala v Moravské Ostravě nebo v ostravském informačním centru.
Den dětí na Nové radnici
Ostrava – Spousta zábavných her a soutěží bude připravena pro dětské návštěvníky v neděli 29. května na vyhlídkové věži Nové radnice na Prokešově náměstí v Moravské Ostravě. Den dětí zde bude probíhat od 10 do 14 hodin. Starší děti se navíc budou moci s plánkem v ruce vydat centrem města. Na jednotlivých stanovištích budou plnit různé úkoly a po jejich splnění si pak budou moci vyzvednout na věži Nové radnice sladkou odměnu. Nejrůznější mlsky budou připraveny i pro malé děti, které projdou společně s rodiči Komenského sady. Budou plnit úkoly v podobě hodu balónkem na plechovky, skákání panáka, skákání v pytli nebo skládání puzzle. Startovné je 40 korun, pro děti platí zároveň jako vstupenka na Vyhlídkovou věž.

TIPY Z DALŠÍCH OKRESŮ

Unikátní loutky budou k vidění v Hlučíně
Hlučín – V Muzeu Hlučínska bude v pátek 11. března v 16 hodin zahájena nová výstava věnovaná českému loutkovému divadlu – jeho historii a současnosti. K vidění bude řada tradičních českých marionet lidových loutkařů, ale také tvorba profesionálních loutkových divadel či historických plakátů. „Jedná se o jedinečnou sbírku nejrůznějších typů loutek, které vzbuzují obdiv svým výtvarným provedením,“ sdělila Jana Nevřelová z Informačního centra Hlučín. Výstava je zapůjčena z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi a potrvá do 29. května.
Projděte se Frýdkem
Frýdek-Místek - Máte rádi historii? Přijďte se dozvědět více o historické části Frýdku. Beskydské informační centrum Frýdek-Místek připravilo ve spolupráci s Vyšší odbornou školou Goodwill Den s průvodcem. Uskuteční se v sobotu 28. května, zájemci mají sraz na Zámeckém náměstí u kašny svatého Floriána ve Frýdku. Společně s průvodcem se během dvouhodinové procházky seznámí s historií a současností města, dozvědí se více o frýdeckém zámku, ulici Hluboké nebo se podívají do krypty v Bazilice minor Navštívení Panny Marie. Každý účastník si také bude moci vlastnoručně vyrazit pamětní minci Regionu Beskydy. Prohlídky se konají ve dvou časových intervalech, a to v 10.30 a 13 hodin. Prohlídky nejsou fyzicky náročné, zvládnou je děti i senioři a jsou zdarma. V případě velmi nepříznivého počasí se akce přesouvá na náhradní termín. (mrš)
Obnovená naučná stezka povede údolím Bílé Opavy
Karlova Studánka – V Karlově Studánce bude v sobotu 28. května slavnostně otevřena naučná stezka Bílá Opava. Co na stezce, která se nachází v národní přírodní rezervaci Praděd, turisty čeká? „Na trase naučné turistické stezky se na třinácti panelech návštěvníci mohou dozvědět mnoho zajímavých informací o přírodě i historii údolí Bílé Opavy. Stezka je dlouhá šest kilometrů a prochází těsně kolem vodopádů. Náročnost je poměrně velká, turisté musí zdolat několik žebříků, mostků a přechodů prudkých svahů. Kromě vodopádů jsou hlavním tématem stezky přirozené horské smrčiny, které jsou v této části Hrubého Jeseníku mimořádně zajímavé,“ sdělil vedoucí Správy CHKO Jeseníky Jan Halfar. Turisté, kteří se chtějí akce zúčastnit, mají sraz v 10 hodin v Karlově Studánce na horním parkovišti u umělého vodopádu. Po úvodních slovech a krátkém kulturním programu mohou vyrazit na cestu. V cíli na chatě Barborka bude připraveno malé překvapení.
Mezinárodní soutěž Slezský dřevorubec ve Vendryni
Vendryně – V areálu místního parku ve Vendryni se v sobotu 28. května od devíti hodin dopoledne uskuteční mezinárodní soutěž Slezský dřevorubec 2011. Soutěže jsou v těchto disciplínách: kácení na přesnost ve stojanu, sekání řezů, sekerou na přesnost, výměna lišty a řetězu na čas, řez na podložce. Dřevorubecká soutěž bude příjemným vyplněním dne pro celou rodinu. Nabídne nejen práci nejlepších „pilařů“ regionu, ale zájemci se budou moci zapojit do dvou volných disciplín a užít si bohatý doprovodný program. Lidé se mohou také těšit na ukázky práce arboristy – člověka, který pracuje v koruně stromu. K dispozici bude i jízda na sagewayi a let vznášedlem. Chybět nebudou ani soutěže pro veřejnost. Zajištěno bude samozřejmě i bohaté občerstvení a slezská kuchyň. (sru)
V Archeoparku chystají noční prohlídku
Chotěbuz – Zejména romantické duše určitě nadchne akce připravovaná v rámci Muzejní noci na 28. květen. Pro návštěvníky Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře připravili pracovníci Muzea Těšínska názornou historickou exkurzi do života Slovanů.
V rámci programu bude k vidění táborové ležení a život Slovanů, ukázka středověkých řemesel, obchodu, zbraní, bojového umění, náboženství, ochutnávka středověkých pokrmů a v podvečer kotlíkového guláše. Po celý den soutěže pro děti, vyplňování pracovních listů, lukostřelba aj.
Historická show začíná ve 14 hodin a potrvá až do půlnoci. Ve 20 hodin začne slavnost slunovratu a ve 22 hodin startuje noční prohlídka hradiště s baterkami.
„Zajištěna je bezplatná kyvadlová doprava z Českého Těšína do Chotěbuzi. První autobus odjíždí ve 13.45 hodin z Masarykových sadů, poté podle zájmu,“ řekla pracovnice Muzea Těšínska Lenka Bichlerová.
V rámci Muzejní noci budou navíc v pátek 27. května zdarma přístupné výstavní sítě v Karviné, Českém Těšíně a Jablunkově. „V českotěšínské pobočce navíc proběhne malá výstava tisků z muzejní knihovny Silesia,“ prozradil zástupce ředitele muzea David Pindur. (toj)
Kravařská škola slaví kulatiny
Kravaře - Základní škola v místní části Kouty oslaví v sobotu sté narozeniny a na slávu je dobře připravená. Program ve 14 hodin slavnostně zahájí vystoupení žáků a následovat budou soutěže a hry. Posluchačům zahrají hudební skupiny Totální Skrat a Drive, chybět nebude ani oblíbená tombola. Školní narozeniny zakončí ve 21.30 hodin ohňostroj. Zájemci o historii i současnost školy mohou navštívit výstavu fotografií a dokumentů, které o ní podávají informace. (jih)
Výstava soch na hradě
Sovinec – Léto na Sovinci bude letos patřit dílům akademického sochaře Mariuse Kotrby z Rožnova pod Radhoštěm. Každý rok je přes letní sezonu na hradě výstava uměleckých prací, ta letošní začíná v sobotu 28. května v 16.30 hodin. Úvodní slovo na vernisáži pronese fotograf Jindřich Štreit, o hudební program se postará uskupení Jakub Knápek a přátelé. Na hradě je otevřeno denně s výjimkou pondělí, vždy od 9 do 17 hodin. Výstava potrvá do 28. září. (ov)
Rocková sobota v Barbaru
Bruntál – V bruntálském hudebním klubu Barbar se v sobotu 28. května koná hudební festival nazvaný Pride Is Forever. Představí se na něm skupiny Stay True!, Corposant, TartarO:s, SamarX a Have the Munchies. Začátek je v 19.30 hodin, posluchačům stačí na vstupné třicet korun. (ov)
Cílem rallye historických vozidel bude Kopřivnice
Kopřivnice – Milovníkům historických vozů by určitě neměla uniknout akce, jež se tuto sobotu, tedy 28. května, uskuteční v Kopřivnici. Do města automobilů totiž zamíří Veteran Rallye Ostrava 2011 aneb Memoriál Ing. Františka Procházky. Podle informací pořadatelů si v letošním roce přijdou na své nejen fandové historických vozů, ale také milovníci swingu. Právě v duchu tohoto hudebního žánru se totiž přehlídka veteránů ponese. „Půjde o setkání majitelů a příznivců historických vozidel, které nás vrátí o pů století zpět. Tedy do doby swingu, krásných vozidel, stylového oblečení a noblesní atmosféry,“ uvedl jeden z organizátorů Vladimír Rojek - více zde.(jah)

TIP ZE SOUSEDNÍHO KRAJE

Devatero řemesel ve skanzenu
Rožnov pod Rahoštěm – Hrnčířství, provaznictví, výroba malých píšťalek nebo voňavých voskových svíček, možnost vyrobit si hadrovou panenku či ozdobnou papírovou dekoraci, namalovat vlastní obrázek na dřevo, nebo ověřit svou šikovnost při některé z předváděných textilních technik – to všechno bude k vidění i vyzkoušení na akci nazvané Slabikář devatera řemesel, která se uskuteční v sobotu 28. května od 10 do 17 hodin ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

„Jednou z předváděných činností bude v letošním roce také batika. Pokud máte zájem, přineste si vlastní tričko či jiný kousek oděvu, který si pak pod vedením lektorů nabatikujete,“ sdělila za organizátory Renata Prejdová.

Program bude doplněn o celodenní dětské hry na palouku. Odpoledne proběhne v komorním amfiteátru divadelní představení Divadla v batohu, které od 13 hodin předvede pohádku Kašpárek a ježibaba. Vystoupení slovenského dětského folklorního souboru Rozmarija z Prešova a souboru Ovečky z Valašského Meziříčí začne v 15 hodin.