Česká mše vánoční na hradě

Výstavu betlémů na Slezskoostravském hradě také letos zpestří reprodukovaná Česká mše vánoční od skladatele Jakuba Jana Ryby. Hradní prostory rozezvučí už zítra od 17 hodin, vstup na akci s mnoha stánky a s vánoční pohodou je však už o hodinu dříve. Vstupné na akci stojí 40 korun. 

Soutěž Crystal Cup 2016

Předvánoční atmosféru si můžete zítra zpestřit návštěvou taneční soutěže Crystal Cup, kterou pořádá Taneční klub Trend Ostrava ve spolupráci s Tanečním klubem Jarky Calábkové Ostrava. Parket Domu kultury města Ostravy bude od 9 hodin patřit tanečním párům v dětské, juniorské i hlavní věkové kategorii, které předvedou své umění ve standardních i latinskoamerických tancích.

Pro večerní galaprogram od 19 hodin pořadatelé připravili pohárovou soutěž v latinskoamerických tancích kategorie dospělých, ve které vystoupí špičkové taneční páry z Česka. V rámci projektu Tanec pro všechny proběhne otevřená soutěž pro veřejnost ve vídeňském valčíku a české polce. Přihlásit se můžete na místě.

Bleší trhy na Černé louce

V pavilonu A ostravského Výstaviště Černá louka se zítra opět uskuteční pravidelné bleší trhy. Oblíbená sběratelská burza se koná od 7 do 12 hodin. Vstupné je 20 korun, děti mají vstup zdarma. (jir)

Adventní koncert v Plesné

Sopránistka Barbora Čechová a smyčcové kvarteto Moravskoslezského komorního sdružení odehraje v neděli 18. prosince adventní koncert v kostele sv. Jakuba v Plesné. Od 16 hodin zazní skladby od A. Michny, J. Pachelbela, A. Vivaldiho, J. S. Bacha, W. A. Mozarta, G. Faurého, P. Mascagniho, C. Saint Seana.

Běhání po Bělském lese

Již po devětadvacáté se v neděli 18. prosince sejdou v Bělském lese běžci, aby uctili své kamarády na Vánočním krosu a memoriálu Drahomíra Gromotoviče a Bohumila Prauzka. Čeká je tradiční šestikilometrový závod, tedy dva okruhy po pilinové dráze, lesních pěšinách i stezkách. „Žáci a žákyně běží podle věku jeden, dva či tři kilometry. Dorostenci a dorostenky tříkilometrovou trať," upřesnil ředitel závodu Jiří Brož s tím, že prezentace je od 9 hodin u „pilinovky" a starty od 10 hodin tamtéž. Vyhlášení výsledků a losování tomboly pak proběhne v restauraci Racek. 

Z OKOLÍ OSTRAVY

Vánoční jarmark Paskově 

Vánoční jarmark se uskuteční v sobotu na paskovském náměstí, a to od 14 do 18 hodin. Lidé se mohou těšit na kulturní program, prodej živých kaprů, výrobky žáků tamní základní školy nebo na prodej vánočních dekorací. Dětské chutě potěší horká čokoláda, perníčky a trdelník. Dospělým organizátoři slibují svařák a medovinu, domácí sýry, uzeniny nebo třeba ryby.

Ve 14 hodin se navíc v kostele uskuteční slavnostní koncert s názvem „H. Purcell – Ode on St. Cecilia's Day". Vánoční jarmark pořádá paskovská pionýrská skupina ve spolupráci s městem.

Ve Frýdku-Místku má být veselo

Adventní městečko na místeckém náměstí Svobody pokračuje o víkendu zajímavým programem pro celou rodinu. Zítra od 10 hodin se tam odehraje představení Divadla Ententýky s názvem O kouzelné šupince s myškou Klárkou a veverkou Terkou. Od 11 hodin pak zahraje Martin Ševčík, od 15 hodin je na programu vystoupení kapely Žárovky, o hodinu později se představí Dancepoint a od 17 hodin se můžou lidé těšit na Stanley´s Dixie Street Band.

Pestrý kulturní program doprovodí dění na náměstí Svobody také v neděli. Od 10 hodin diváky potěší soubor lidových písní a tanců Ostravica, v 11 hodin vystoupí KACZi, divadelní vystoupení Příhody kluka Bombarďáka přijde na řadu v 15 hodin. Závěr programu bude patřit hudbě v 16 hodin zahraje skupina Plyš a od 17 hodin bude podium patřit Davidu Stypkovi & Bandjeez. 

Připomenou si 72. výročí největší letecké bitvy

Letečtí nadšenci se v sobotu 17. prosince sjedou do Suchdolu nad Odrou, aby si společně připomněli 72. výročí největší letecké bitvy druhé světové války, která se na nebi nad Moravou a Slezskem rozhořela 17. prosince roku 1944.

Letecké muzeum v Suchdole nad Odrou proto naplánovalo akci s bohatým programem, jehož součástí bude také vzpomínka na oběti této bitvy, a to hned na několika místech leteckých havárií na Novojičínsku. Zájemci se individuálně sejdou u pomníčků v Palačově, Mankovicích, Hynčicích, Polouvsí nebo v Libhošti.

Muzeum městyse přivítá v sobotu návštěvníky v době od 10 do 17 hodin v rámci dne otevřených dveří. Hostit bude také tradiční předvánoční setkání leteckých nadšenců a badatelů, chybět nebude ani promítání filmových dokumentů z pátrání a vyzvedávání trosek havarovaných letadel nebo o osudech zapomenutých letců. Vstup do muzea bude v tento den zdarma.

Hasiči zvou na vánoční jarmark

Zlatá adventní neděle bude ve Studénce ve znamení blížících se Vánoc. Tamní sbor dobrovolných hasičů totiž pořádá tradiční vánoční jarmark v prostorách své hasičské zbrojnice v Družstevní ulici. Příchozí tak budou moci za poslechu koled nasát sváteční atmosféru, setkat se s přáteli a užít si chvilku klidu v předvánočním shonu.

Chybět nebudou ani stánky nabízející různé pochutiny, jako například domácí zabíjačku, medovinu či punč na zahřátí, ale v nabídce budou také vánoční stromky. Akce vypukne už tuto neděli 18. prosince v 8 hodin a potrvá zhruba do 12 hodin.

V Třinci zahrají Mirai a Lake Malawi

Náměstí Svobody v Třinci ožije zítra vpodvečer další zajímavým hudebním vystoupením. Na podiu se od 18 hodin představí kapela Mirai, od 19 hodin je pak na programu vystoupení populární třinecké kapely Lake Malawi. Chybět nebudou stánky se speciálním občerstvením v podobě různých druhů punčů, svařeného vína, netradiční kávy, regionálních dobrot, děti budou moci ochutnat horkou čokoládu nebo dětský punč.

V Mostech bude živý betlém a vánoční koncert

Živý betlém, který okouzlí děti i dospělé, bude v neděli od 14 hodin na prostranství u dřevěnky na Fojtství v Mostech u Jablunkova. Návštěvníci se můžou těšit na živou svatou rodinu a zvířátka, živou hudbu a také na něco dobrého pro zahřátí, například pečené kaštany a svařené víno. Kdo se bude chtít ještě více vánočně naladit, může v neděli v 16 hodin zavítat na Vánoční koncert do domu PZKO. Představí se Ondřej Bazgier a jeho hosté.

K TÉMATU

Ski areál Razula bude o víkendu zasněžovat, lyžovat se ale nebudeVelké Karlovice - Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích, který o uplynulém víkendu zahájil lyžařskou sezónu, o víkendu 17. - 18. prosince sjezdovky neotevře.
„Snažíme se v maximální možné míře využít příznivých podmínek pro zasněžování, abychom kvalitně připravili sjezdovky na celou sezónu. Víkendové počasí má být pro zasněžování ideální a to nelze skloubit s běžným provozem pro návštěvníky.
V závěru příštího týdne už rozjedeme areál naplno, na Štědrý den navíc i se symbolickým vánočním dárkem – lyžováním na sjezdovce Horal za symbolickou korunu. Den poté, 25. prosince, zahájíme provoz i na hlavní sjezdovce Razula," uvedl šéf Ski areálu Razula Luboš Sušila.