Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy na víkend. Betlémy na hradě i na Štědrý den

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Přinášíme tipy na některé vánoční akcev Ostravě a okolí.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Více než stovka historických i současných betlémů je v těchto dnech k vidění na výstavě v prostorách hradní galerie Slezskoostravského hradu.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Více než stovka historických i současných betlémů je v těchto dnech k vidění na výstavě v prostorách hradní galerie Slezskoostravského hradu. Betlémy vyrobili profesionální i amatérští umělci.

V pořadí už jedenáctý ročník výstavy potrvá až do 8. ledna příštího roku. Otevírací dobana hradě je od 10 do 18 hodin, na Štědrý den od 10 do 16 hodin.

Rybova česká mše bude znít v kostelích

Již tradičně během půlnočních mší zazní v několika ostravských chrámech i tradiční Česká pastorální mše Hej, mistře Jakuba Jana Ryby. Na Štědrý den, 24. prosince od 22 hodin například v kostele svaté Anny v Ostravě-Polance. Ve stejnou dobu také v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách a přesně o půlnoci v kostele Krista Krále v Ostravě-Svinově.

I vkapli Božského Srdce Páně Marianum v Opavězazní první svátek vánoční od 15 hodin Rybova Česká mše vánoční, pořádaná Maticí slezskou. Posluchačům ji přiblíží Smíšený pěvecký sbor Cypriana Lelka, Komorní orchestr z Dolního Benešova, Žesťové kvinteto a sólisté.

Vánoční tradice na věži
Než zasednete ke štědrovečernímu stolu, můžete si přijít vyzkoušet některé vánoční tradice. Stačí zavítat na vyhlídkovou věž Nové radnice na Prokešově náměstí v Moravské Ostravě, která bude pro veřejnost otevřena 24. prosince od 9 do 14 hodin. Hodit si střevíce, pustit lodičku ze skořápek nebo se jen podívat na město z ochozu vyhlídky ale můžete také během následujících svátečních dnů 25. a 26. prosince od 12 do 17 hodin. Vstupné na věž je 49 korun pro dospělé a 40 korun pro děti, studenty a seniory.

Černá slunce i o svátcích
Unikátní výstava Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927 až 1945 bude v ostravském Domě umění k vidění i během vánočních svátků. „Již v minulých letech se nám osvědčilo zpřístupnit Dům umění na Štědrý den dopoledne a během vánočních svátků v odpoledních hodinách, a proto ani letos nechceme porušit již zavedenou tradici,“ vysvětluje Jiří Jůza, ředitel galerie. Ostravský Dům umění bude proto zpřístupněn veřejnosti na Štědrý den od 10 do 14 hodin a 25. prosince od 14 do 18 hodin. Na ostatní dny se vztahuje běžná otevírací doba úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Prvního ledna zůstane Galerie výtvarného umění v Ostravě nepřístupná.

Výstava novoročenek
PF neboli novoročenky v nejrůznějších možných podobách přibližuje výstava, která je nyní k vidění v Hudebním oddělení knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu. Autorem „péefek“ z let 1968 až 2011 je ostravský grafik Jan Buják. Výstava je k vidění do konce prosince.

Soutěž Deníku: Pochlubte se svým „péefkem“

Fotka celé rodiny nebo jiný povedený snímek a na něm nápis PF 2012. Lidí, kteří v tomto předvánočním čase vytvářejí svá originální „péefka“ a ta pak posílají svým blízkým, rok co rok přibývá. Deník se proto rozhodl uspořádat novou soutěž.

Posílejte svá PF 2012 také nám do redakce, na adresu reporter.ostravsky@denik.cz. Nejenže ty nejpovedenější výtvory budeme zveřejňovat na našich novinových i internetových stránkách, ale autory nejoriginálnějších přání ještě odměníme. Tři vybraní výherci získají volný vstup pro dvě osoby na dvě hodiny do Relax centra hotelu Imperial v Ostravě, kde se nachází bazén se slanou vodou a sauna.

Zároveň spustíme hlasování na stránkách www.msdenik.cz. Autor „péefka“, které získá nejvíce hlasů od čtenářů internetového Deníku, získá stominutovou permanentku do ostravského studia Slender You na stroj Rolletic, který pomáhá při tvarování postavy. Vaše PF 2012 můžete do redakce posílat do 28. prosince.

POZVÁNKY Z OSTATNÍCH OKRESŮ KRAJE

Frýdecko-Místecko:Biblický příběh ožije ve Frýdlantu
Již několik let ožívá příběh svaté dvojice Josefa a Marie a narození Ježíše v mnoha větších městech naší republiky. Také ve Frýdlantu nad Ostravicí je to atraktivní podívaná pro malé i velké diváky. Za zpěvu koled se v oživlém biblickém obrazu dějin přicházejí božímu Jezulátku poklonit zástupy koledníků, mezi nimiž nechybějí pastýři, andělé, ani Tři králové, objeví se i betlémská hvězda, která narození svatého dítěte zvěstovala celému světu. Do pomyslné kulisy koledníků jsou nenásilně vtaženi i sami diváci, kteří se spontánně připojují ke zpěvu vánočních koled, velebících Božího syna a čas vánoční. Akce se na frýdlantském náměstí koná 26. prosince v 15 hodin.

Frýdecko-Místecko: MEJDAN V KOZLOVICÍCH
Druhý svátek vánoční můžete prožít na mejdanu v Kozlovicích. Ten se uskuteční 26. prosince ve 20 hodin v sále zdejšího obecního úřadu.

Opavsko: TRADIČNÍ VÁNOČNÍ KONCERT
Do kostela svatého Ducha přijdou druhý den sváteční posluchači na tradiční vánoční koncert. Od 15 hodin uslyší vánoční písně, české a moravské koledy i Českou mši vánoční. Účinkují Chlapecký sbor Stěbořice, Pěvecký sbor Bílovec, Pěvecký sbor Stěbořice a Chrámový sbor Opava. Spoluúčinkuje divadelní orchestr a sólisté operního souboru. Za varhanami budou Hana Malá a Alois Kostera, koncert řídí Karel Kostera.

Opavsko: ZÁMEK V HRADCI NABÍZÍ VÝSTAVU
Zájemci mohou během svátečních dnů navštívit zámek v Hradci nad Moravicí. V rámci vánočního prohlídkového okruhu uvidí reprezentačně vybavené zámecké interiéry, vánoční stromky a dekorace, kolekce dobových dárků a hraček. Otevřeno je do 31. prosince o víkendech a svátcích (mimo Štědrý den) od 10 do 16 hodin, od 25. do 31. prosince je otevřeno denně, v ostatní všední dny po předchozí dohodě se správou zámku (rezervace písemně nebo na tel. 553 783 444, pribyla@ostrava.npu.cz).

Bruntálsko: BRUNTÁLSKÝ KRYSTALEK
Na Kobylím rybníce v Bruntále se uskuteční šestý ročník ukázky otužileckého plavání Bruntálský krystalek. Kdo má odvahu zaplavat si, může přijít v neděli 25. prosince, začátek je ve 14 hodin. Svou účast přislíbil zakladatel Bruntálského krystalku, otužilecký plavec Pavel Poljanský. Na svém kontě má několik medailí z extrémních plaveckých závodů v Rusku i přeplavání jihoamerického jezera Titicaca.

Autor: Šárka Mrvová

23.12.2011
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý
23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Veřejné diskuze v bílovecké knihovně se zúčastnila asi třicítka zájemců.
9

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení