Koncert Jamieho Culluma v Domě kultury města Ostravy
V neděli 1. května se v Domě kultury města Ostravy uskuteční exkluzivní přímý přenos z Londýna z koncertu mladého jazzového performera Jamieho Culluma, který proběhne v rámci jazz-festivalu v britském Cheltenhamu. Koncert bude vysílán živě do více než čtyřiceti kin v Británii, Irsku a Evropě. Tento mladý a talentovaný zpěvák a pianista je u nás znám především díky cover verzi hitu Don´t stop the music, nebo soundtrackové melodii z filmu Gran Torino. České publikum jej mohlo slyšet pouze jednou a to na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009. Začátek přenosu koncertu začíná ve 21.30 hodin.

Májová Plesná v duchu folkloru
O nadcházejícím víkendu se v ostravském městském obvodu Plesná uskuteční v pořadí již 14. ročník mezinárodní folklorního festivalu Májové Plesná 201. Nabídne již tradičně bohatý program, který začne v sobotu 30. dubna v 16 hodin stavěním májky a bude pokračovat od 19.30 hodin v místním Domě dětí a mládeže vystoupením cimbálovky Lipka, slovenského folklorního souboru Hnojňané a ostravského uskupení Kotek.
Hlavní část programu s názvem Majíček, májíček proběhne v neděli 1. května, kdy už v devět hodin ráno projde Plesnou krojovaný průvod všech účastníků festivalu. Ve 13 hodin začne v kostele svatého Jakuba st. koncert duchovní hudby a od 15 hodin se v areálu hasičské zbrojnice a Domu dětí a mládeže uskuteční několikahodinový blok vystoupení folklorních souborů – Opavička, Kotek, Hlubina, Ondřejnica, Hnojňané a další. Kromě toho zde budou probíhat i řemeslné trhy.

Mezinárodní výstava koček
Na výstavišti Černá louka v Moravské Ostravě se v sobotu 30. dubna uskuteční mezinárodní výstava koček všech plemen. Koná se od 9 do 15 hodin.

Výstava Madly Musialové v Ametystu
Od neděle 1. května bude v Galerii Ametyst v prostorách Fakultní nemocnice Ostrava k vidění výstava Madly Musialové. Zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 28. května, galerie je pro veřejnost otevřena každý den od 6 do 20 hodin.

Pálení čarodějnic a vítání jarav Ostravě

Na Zámku Zábřeh v Ostravě-Zábřehu se 30. dubna uskuteční akce s názvem Čarodějky – přileťte na zámek! Pálení čarodějnic a vítání jara se bude konat od 17 do 22 hodin. Vstupné je 50 korun, masky zdarma.

Čarodějové, čarodějnice, čarodějčata se sejdou i na nádvoří Slezskoostravského hradu v Ostravě, kde seuskuteční již tradiční čarodějný rej.

Akce se uskuteční od 16 hodin.Připraven je program v podobě soutěží, ohňové show, diskotéky a spousty další zábavy:

Program Filipojakubské noci
17 až 17.10, 18.30 až 18.40 hodin / Hopík, dětský taneční kroužek
17.15 až 18.15 hodin / Minidiskotéka Míši Růžičkové aneb Strašidel se nebojíme
19 až 20 hodin / Dixie street band Stanley´s
20.10 až 21 hodin / D.X . dívčí Heavy Rock kapela
21 hodin / Vyhlášení nejkrásnější, nejmladší a nejstarší Čarodějnice
21.30 hodin / Ohňový průvod hradem a zapálení Filipojakubských ohňů
Vstupné: Dospělí 70 korun. Děti, ZTP a studenti 40 korun

Film o léčiteli Bruno Gröningovi
Ostrava, Opava, Frýdek-Místek – Promítání dokumentárního filmu Fenomén Bruno Gröning aneb Po stopách zázračného léčitele se uskuteční v budově rektorátu Slezské univerzity Opava (aula) v ulici Na Rybníčku v neděli 1. května se dvěmi přestávkami od 13 do 18 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Zájemci se v něm budou moci seznámit s léčením duchovní cestou prostřednictvím učení B. Gröninga (1906 až 1959). Ten vzbudil v 50. letech pozornost světové veřejnosti mimořádnými úspěchy při uzdravování a zanechal vědění o příjmu léčivé energie, kterou nazýval Heilstrom.

Vstupné na akci, kterou pořádá Kruh přátel Bruna Gröninga, je dobrovolné. Na promítání filmu bude navazovat i přednáška, a to v pondělí 9. května v 19 hodin opět v budově Slezské univerzity Opava.

Další představení proběhnou 22. května v divadle Čtyřlístek v Novodvorské ulici ve Frýdku-Místku a 12. června ve Středisku volného času v Gurťjevově ulici v Ostravě-Zábřehu, vždy od 13 do 18.30 hodin.

Cyklisté změří síly v maratonu

Ostrava - Čtvrtý ročník příměstského cyklistického maratonu Škodabike se uskuteční v sobotu 30. dubna v Ostravě-Porubě. Start je v 10 hodin v areálu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Účastníci si mohou svoji kondici prověřit na dvou tratích dlouhých 68 nebo 35 kilometrů.

Pro rodiče s dětmi bude připravena nesoutěžní trať v délce šesti kilometrů. „Trasa je příjemná a nenáročná, vede krásnou přírodou převážně po zpevněných lesních cestách přes oblíbená výletní místa, jako jsou Mexiko a Kyjovice-Zátiší, Jakubčovice, Raduň a Nové Sedlice zpět do výchozího bodu v Porubě,“ říká pořadatel závodu Libor Hrdina.

Zájemci o účast v soutěži se mohou přihlásit 29. dubna od 16 do 20 hodin a 30. dubna od 6 do 9.30 hodin v pavilonu C VŠB-TUO.
„Závodit se bude v kategoriích jednotlivců podle věku a pohlaví. Na trať vyjedou také týmy složené z žáků základních, středních a vysokých škol i rodičů s dětmi do 10 let,“ dodává Hrdina.

Startovné ve výši 150 až 200 korun podle délky trati zahrnuje zdravotní a pořadatelskou službu, občerstvení v průběhu závodu i oběd v cíli. Podmínkou účasti v závodu je přilba, závodníci mladší 18 let mohou startovat pouze s písemným souhlasem zákonného zástupce nebo v doprovodu dospělé osoby.

Můžete s ochránci přírody přivítat ptačí zpěv

V celé České republice se v rámci akce České společnosti ornitologické (ČSO) nazvané Vítání ptačího zpěvu uskuteční přes sto vycházek a pozorování ptáků ve volné přírodě. Většina z nich proběhne právě o nadcházejícím víkendu.

„Většina vycházek začíná velmi brzy ráno, kdy ptáci zpívají nejintenzivněji," říká k akci ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. „Určitě se ale vyplatí si přivstat - ohromně bohatá a různorodá jarní příroda a zkušení průvodci jsou zárukou velmi zajímavých pozorování a zážitků. Osobně bych doporučil některou z akcí, které začínají skutečně za rozbřesku. I obyčejný městský park se v prvních paprscích ranního slunce mění v mystické místo skrývající netušené množství nejrůznějších forem života,“ dodává Vermouzek.

Kromě pozorování ptáků nabízí Vítání ptačího zpěvu i ukázky odchytu a kroužkování, přednášky či program pro děti.
Vítání je také ideální příležitostí pro pozorování a poslech zpěvu ptáka roku 2011, strnada obecného. Právě zpěv strnadů je objektem zájmu letošní akce pro veřejnost, neboť se zdá, že přes Česko by mohla vést hranice mezi dvěma strnadími nářečími. Zmapovat se je pokusí odborníci z ČSO, Karlovy Univerzity a Akademie věd ČR s pomocí nahrávek, k jejichž zasílání vyzývají. Podrobnosti jsou uvedeny na webu www.birdlife.cz/strnad.html, včetně kompletního seznamu připravených vycházek.

Vycházky v Moravskoslezském kraji
Bohumín
Sraz v sobotu 30. dubna v 9 hodin na parkovišti u Kališova jezera. Součástí vycházky kolem jezera a meandrů Odry bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Hana Dumbrovská (e-mail: h.dumbrovska seznam.cz, tel.: 737 544 012).

Český Těšín
Sraz v neděli 1. května v 8 hodin na mostě přes Ropičanku (před ústím do řeky Olzy). Vycházka po okolí s odborným výkladem, pozorování a poslouchání ptáků, za příznivého počasí ukázka odchytu. Vedou Dan Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos seznam.cz) a Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik tiscali.cz).

Kopřivnice
Sraz v sobotu 30. dubna 6 hodin před hlavním vchodem do Základní školy E. Zátopka (Pionýrská) v Kopřivnici. Z místa srazu se přemístíme pod Bílou horu, zde za vhodného počasí bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Poté přechod Bílé hory do Štramberku a návrat do Kopřivnice. Vede Jan Košťál (tel.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostal seznam.cz.)

Louky nad Olší
Sraz v sobotu 30. dubna v 8 hodin u obchodu vedle kaple sv. Barbory. Vycházka k bývalým Louckým rybníkům, pozorování a poslouchání ptáků s odborným výkladem, za příznivého počasí ukázka odchytu. Vedou Dan Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos seznam.cz) a Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik tiscali.cz)

Tipy na víkend za hranicemi kraje

Na středověký hrad Helfštýn dorazí kováři netradičně v noci
Týn nad Bečvou - Netradičně v noci se u kovářských výhní setkají v sobotu na hradě Helfštýně na Přerovsku mistři černého řemesla. Při ojedinělé akci budou kovat monumentální hřeb. Plastika založí tradici, podle které by další kováři měli po sobě zanechat jako vzpomínku vlastní pamětní hřebíky. Výhně jim přitom zapálí při noční show chrliči ohně. Řekl to kastelán hradu Jan Lauro. Noční kování na hradě nahradí tradiční pálení čarodějnic.
Veřejnosti se otevře vojenský prostor Libavá
Olomouc - Do vojenského prostoru Libavá, který je běžně veřejnosti uzavřen, mohou vyrazit v neděli 1. května lidé nejen pěšky či na kole, ale i autokarem. Organizátoři akce s názvem Bílý kámen, která umožňuje nahlédnout jednou za rok lidem za vojenské brány, tak chtěli vyjít vstříc i starším lidem či rodinám s dětmi.

Akce se letos koná již poosmnácté a za příznivého počasí se jí účastní i přes šest tisíc cyklistů a turistů z celé republiky. Ti mohou do otevřených prostor Libavé vstoupit přes deset vstupních stanovišť. Vojenský prostor jim bude otevřen od 7 do 16 hodin. Každý účastník musí mít s sebou občanský průkaz nebo pas. Při vstupu obdrží mapu, na níž jsou vyznačeny všechny povolené komunikace, po kterých se může pohybovat.

Organizátoři přitom nabádají návštěvníky, aby z povolených tras nevybočovali ani nezajížděli k nejrůznějším objektům či zbořeniskům. Upozorňují i na nevybuchlou munici, která se může v prostoru nacházet. Podle nařízení přednosty újezdu musejí mít všichni cyklisté na hlavě přilbu.
Vojenský výcvikový prostor Libavá se rozkládá na území pěti moravských okresů - Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín.
Olomoucké Výstaviště Flora se promění v zahradu Hesperidek
Olomouc - V zahradu Hesperidek z řeckých mýtů a bájí se promění ústřední pavilon olomouckého Výstaviště Flora při letošní jarní etapě stejnojmenné mezinárodní výstavy květin. Její návštěvníci si budou moci prohlédnout tisíce muškátů, aksamitníků, begónií, lilií, tulipánů, narcisů, ale také vzácné bonsaje z Asie a orchideje z Thajska. Novinářům to řekl garant expozice Vojtěch Zahradník. Výstava se bude konat od 28. dubna do 1. května.

Jarní etapu Flory budou tradičně doplňovat veletrh zahradní mechanizace Hortifarm a jarní zahradnické trhy. Trojlístku akcí se zúčastní více než 500 vystavovatelů a prodejců z Česka, Rakouska, Nizozemska, Polska a Slovenska.

Největším tahákem výstavy by měl být tradičně ústřední pavilon A. Tvůrce hlavní expozice, zahradní architekt Ivar Otruba se tentokrát nechal inspirovat zahradou Hesperidek. Na květinovou pouť starořeckou bájnou krajinou od Heraklových sloupů až po ztracenou Atlantidu se sopkou chrlící květinové proudy lávy promění pavilon vídeňští zahradníci. Do Olomouce přivezou 9000 jarních hrnkových květin. Tisícovky hrnkovek doplní dalších 3000 řezaných lilií, tulipánů, narcisů, frézií a pryskyřníků.

Jarní přehlídku v hlavním pavilonu doplní expozice thajských hrnkových a řezaných orchidejí. Galerie pavilonu pak bude patřit mimo jiné balkonovkám, cibulovinám, trvalkám, skalničkám a vodním rostlinám Českého zahrádkářského svazu. Organizátoři expozice očekávají, že návštěvníky bude lákat i pavilon E, ve kterém vznikne japonská zahrada s téměř stovkou bonsají z Japonska, Koreje a Číny - více informací o jarní Flóře 2011 zde (Olomoucký deník.cz).

ŠÁRKA MRVOVÁ + čtk