Farmářské trhy nově také v Porubě

Ostrava – Na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě (pod rondlem) se v sobotu 11. června uskuteční první porubský farmářský trh. Občané se mohou těšit na produkci zemědělců, pekařů, řezníků a uzenářů z okolí, ale také řemeslné výrobky.

„Obyvatelé Ostravy se tak mohou vyhnout čínskému česneku, španělským rajčatům, polskému máslu a jiným dováženým potravinám. Místo nich mohou na trzích nakoupit kvalitní sezónní a čerstvé místní jídlo, biopotraviny, regionální pochoutky, přebytky zahrádkářů či bylinářů,“ uvedla za organizátory Lenka Kaspříková z Hnutí Duha, které se na organizování trhů a výběru prodejců společně s městským obvodem Poruba podílelo.

Trhy se budou konat od 7 do 14 hodin. Trhy se budou konat každých 14 dní až do konce října.

Farmářské trhy u Futura


Ostrava – Na parkovišti Obchodního centra Futurum na Novinářské ulici v Moravské Ostravě se v sobotu 11. června uskuteční další farmářské trhy. Konat se budou od 9 do 14 hodin a také tentokrát by zde nakupující měli najít bohatý sortiment potravin, ovoce, zeleniny, květin i řemeslných výrobků.

Hurvínek se Spejblem zahrají pro děti i dospělé a pobesedují v Librexu

Ostrava - Do Domu kultury města Ostravy zavítá pražské Divadlo Spejbla & Hurvínka. Divákům přiveze nejenom představení pro děti a dospělé, ale také setkání s protagonisty v Domě knihy Librex. V neděli 12. června bude na programu divadelní představení pro děti Hurvínkův popletený víkend.

Hrát se bude v 10 a v 15 hodin. Hra plná písniček a groteskních situací potěší i ty nejmenší diváky. V pondělí 13. června se mohou do ostravského kulturního domu zajít podívat na Hurvínka, Máničku, pana Spejbla a paní Kateřinu dospělí diváci.

Od 19 hodin je na programu představení s názvem To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem. Jedná se o reminiscenční představení věnované Hurvínkovým osmdesátinám, které oslavil 2. května 2006. Představení připomíná divákům nejslavnější loutkové scénky a dialogy, které jsou doplňovány varietními výstupy loutek.

Ti, kteří se do divadla nedostanou, mohou zavítat v pondělí 13. června do Domu knihy Librex na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě, kde se v 17 hodin uskuteční setkání s Helenou Štáchovou a Martinem Kláskem – tedy Hurvínkem a Máničkou.

Film o léčiteli Bruno Gröningovi
Ostrava – Promítání dokumentárního filmu Fenomén Bruno Gröning aneb Po stopách zázračného léčitele se uskuteční 12. června ve Středisku volného času v Gurťjevově ulici v Ostravě-Zábřehu od 13 do 18.30 hodin. Zájemci se v něm budou moci seznámit s léčením duchovní cestou prostřednictvím učení B. Gröninga (1906 až 1959). Ten vzbudil v 50. letech pozornost světové veřejnosti mimořádnými úspěchy při uzdravování a zanechal vědění o příjmu léčivé energie, kterou nazýval Heilstrom. Vstupné na akci, kterou pořádá Kruh přátel Bruna Gröninga, je dobrovolné.

Dvě interaktivní výstavy na Černé louce
Ostrava – Hned dvě zábavné a interaktivní výstavy budou k vidění o nadcházejícím víkendu (11. a 12. června) v pavilonu C na výstavišti Černá louka v Moravské Ostravě. První se jmenuje O zvuku a lidech a návštěvníci si budou moci vyzkoušet netradiční hudební nástroje a dozvědí se spoustu zajímavých informací o zvuku či o tom, jak funguje lidské ucho. Druhá výstava s názvem Doba měst a hradů nabídne zajímavosti ze života a zvyklostí středověku. „Pro návštěvníky budou připraveny repliky, které si budou moci vyzkoušet – například brnění, přilby, kroužkovou košili, dámské gotické klobouky či zbraně nebo písařský pult a vrhcáby,“ sdělila za pořadatele Kateřina Hánová. Obě výstavy se konají od 14 do 18 hodin. Vstupné je 70 korun. Pořadatelem je Centrum pro rodinu a sociální péči – Klub Ámos.

Uskuteční se setkání majitelů psů z útulku pro nalezené psy
Ostrava - Pracovníci ostravského městského útulku pořádají v sobotu 11. června setkání majitelů psů z útulku pro nalezené psy. Už třináctý ročník akce se koná v areálu městské policie a útulku v Provozní ulici v Ostravě-Třebovicích. Zájemci se mohou přihlásit na telefonním čísle 596 967 288 nebo osobně přímo v útulku. Začátek akce je pro přihlášené účastníky v osm hodin ráno, veřejnosti se areál otevře o hodinu později. Vstup je zdarma.

Zájemci si budou moci prohlédnout barokní sochy ve Tvrdkově
Ostrava, Tvrdkov - Ostravské pracoviště Národního památkového ústavu připravilo pro všechny zájemce z řad odborné i laické veřejnosti odbornou exkurzi s prohlídkou souboru Křížové cesty a kostela Panny Marie Sněžné v Tvrdkově, místní část Ruda. Akce se koná 10. června v 10 hodin v rámci projektu Barokní socha v krajině. „V rámci komentované prohlídky si účastníci budou moci prohlédnout unikátní soubor barokních soch a reliéfních stél z roku 1760. Exkurze se zúčastní restaurátor, který v roce 2009 plastiky opravoval, zástupce vlastníka a odborníci z Národního památkového ústavu. Kromě Křížové cesty budou mít účastníci možnost navštívit i místní kostel Panny Marie Sněžné a zaposlouchat se do zvuku varhan z roku 1762, posledního hrajícího nástroje mistra Schwarze z Města Libavá, na který nám zahraje varhaník Biskupství ostravsko-opavského Jiří Krátký,“ sdělila Martina Stabravová z Národního památkového ústavu. Sraz účastníků je u kostela Panny Marie Sněžné v Tvrdkově.
Přijďte si zdarma vyzkoušet jogu
Ostrava – Joga může být pro mnohé lidi v dnešní hektické době lékem na nejrůznější neduhy těla i duše. Pokud se chcete seznámit s jogou, přijďte na akci nazvanou Joga v parku, která se uskuteční v neděli 12. června v Komenského sadech (poblíž tenisových kurtů a dětského ráje) v Moravské Ostravě. Od 13 do 18.30 hodin zde budou probíhat ukázky základních cviků, cvičení s dětmi i seniorů. Zájemci z řad široké veřejnosti se zde budou moci od lektorů dozvědět informace o probíhajících kurzech nebo zakoupit odbornou literaturu. Akce se uskuteční jen za příznivého počasí a je zdarma. Informace lze získat na tel. 605 881 906 nebo www.joga.cz/ostrava.

Bleší trh na Černé louce
Ostrava – V pavilonu A ostravského výstaviště Černá louka se v sobotu 11. června 2011 uskuteční další celostátní setkání hobby sběratelů. K mání zde budou zajímavosti všech sběratelských oborů – starožitnosti, filatelie, pohlednice, mince, odznaky, telefonní karty, militarie, staré knihy, fotoaparáty, obrazy, hodiny, hračky, sklo, porcelán a další kuriozity. Akce se koná od 7 do 12 hodin.

Chovatelé mohou zavítat na burzu
Ostrava – V menze Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě se v sobotu 11. června 2011 uskuteční tradiční aquaburza. Návštěvníci zde najdou vedle množství nejrůznějších druhů akvarijních rybiček či šneků, také akvarijní potřeby, rostliny do akvárií, ale i lekníny nebo trávy do zahradních jezírek, krmiva, dekorační kořeny a pomůcky pro akvaristy. Burza se koná od 8 do 12 hodin. Vstupné je 30 korun, děti do patnácti let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Mladí umělci na Slezskoostravském hradě
Ostrava - Obléhání Slezskoostravského hradu aneb Mladí umělci na Slezskoostravském hradě VI. – to je název akce, která se uskuteční v sobotu 11. června od 12 hodin na Slezskoostravském hradě. Jedná se o celodenní studentskou přehlídku z činnosti všech oddělení a oborů Janáčkovy konzervatoře a gymnázia Ostrava a výběr toho nejlepšího za celý školní rok. Jednotlivá vystoupení budou probíhat buď ve velkém sále hradu, nebo na hradní terase. Akce je přístupná veřejnosti. Celodenní vstupné je 40 korun.

Program:

13 hodin / Jazz. Jazz? Jazz!!!, horní terasa
13.30 hodin / Čtvrthodinka s pantomimou, velký sál
14 hodin / Za co také dávají Oskary - filmové melodie v podání Symfonického orchestru
14.45 hodin / Komorní hodinka bez komorníka
Pěvecké oddělení, Kytarový orchestr, Soubor zobcových fléten, velký sál
16 hodin / Kdyby tisíc dirigentů - Dechová harmonie
17 hodin / Nejen symfonickým orchestrem živ je muzikant - Akordeonový soubor, Pěvecký sbor, Flétnové trio, velký sál
18 hodin / SHACER GÓL - renesanční dialogy na texty W. Shakespeara a C. Goldoniho
18.50 hodin / Tiché bubny - oddělení bicích nástrojů, velký sál
19.30 hodin / Jazz. Jazz? Jazz!!! – Valeriánkvartet

Víkend pro seniory v Miniuni
Ostrava – Miniuni – svět miniatur není pouze pro děti a jejich rodiče, ale také pro seniory. Víkend věnovaný právě této věkové kategorii se uskuteční ve dnech 11. a 12. června. Návštěvníci budou moci kromě zmenšených modelů nejrůznějších známých staveb vidět také ukázky jogy, tchai-chi a další uvolňovací cvičení. Zájemci se budou moci také zapojit. Připravena bude také přednáška o zdravé výživě nebo občerstvení čajem a kávou. Senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

Hrad bude v obležení policejních složek

Ostrava – Celý areál Slezskoostravského hradu bude v neděli 12. června patřit policejním a záchranářským složkám. Od 10 hodin se zde totiž uskuteční tradiční Den policie ČR. Pro návštěvníky bude připraven bohatý program.

Například minikoncert hudby Hradní stráže (11 hod.), ukázky zadržení prodejců zbraní (11.40 hod.), zásahu policistů a záchranářů u dopravní nehody (12.30 hod.), osvobození rukojmích u loupežného přepadení banky (13.30 hod.) či zákrok speciální pořádkové jednotky proti fotbalovým chuligánům v autobuse (14.45 hod.).

Kromě toho bude k vidění i defilé policejních vozidel (16 hod.) a ukázky výcviku služebních psů (14.30 hod.). V kulturním programu vystoupí zpěváci Tomáš Klus (13 hod.), Markéta Konvičková (12 hod.), Helena Zeťová (16.30 hod.) a kapela Citron (14.55 hod.).

V průběhu celého dne si budou moci návštěvníci prohlédnout i několik výstav – například o vzniku a vývoji policie a jejích jednotlivých složek, nebo také nejmodernější výzbroj, výstroj a techniku.

Klimkovické kytarobití
Klimkovice – V klimkovickém parku se v sobotu 11. června uskuteční tradiční hudební festival Klimkovické kytarobití. od 14 hodin čeká návštěvníky plejáda účinkujících – kapela Hluční sousedé hrající převážně akustickou, melodickou muziku opírající se o silný hlasový fond francouzské zpěvačky Céline Bossu (14 hod.), dvojice písničkářů Sova & Slamák (15.15 hod.), skupiny Nadarmo (16 hod.) či Camara, čerpající z rytmů a písní národa Mandeng ze západní Afriky (17.30 hod.). Vyvrcholením „kytarobití“ pak bude vystoupení Komorní sestavy Ivan Hlas Trio (19 hod.). Pak už bude následovat taneční country bál s kapelou Drops. Vstupné je 60 korun, děti mají vstup zdarma.

Ve Lhotce budou honit krále
Ostrava – Tradiční akce Honění krále se uskuteční v sobotu 11. června na louce za sportovní halou v ostravském městském obvodu Lhotka. Začátek je ve 14.30 hodin, kdy vyjde slavnostní krojovaný průvod s mažoretkami, dechovým orchestrem a skupinou historického šermu. Odpoledne bude probíhat doprovodný program, ve kterém se opět představí mažoretky Krokodýl Ostrava, skupina historického šermu Keltik a děti z místní mateřské školy s doprovodem dechové hudby. Večer proběhne lidová veselice. K tanci zahraje hudba Vize, chybět nebude show Elvis Presley Revival Band. Vstupné je 30 korun, děti do 15 let a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.

Plavba po Odře
Ostrava – Ostravský Kulturní dům K-Trio pořádá ve spolupráci se Spolkem vodáků Campanula plavbu po řece Odře. Uskuteční se v neděli 12. června od 9.30 hodin a zájemci si budou moci sjet na lodích, kajacích, člunech nebo raftech přibližně dvanáct kilometrů dlouhou trasu po řece Odře z Polanky nad Odrou do Ostravy–Petřkovic. Zapůjčení lodí, pádla a vesty, i rady zkušených instruktorů budou přímo na místě. Sraz je v 9.30 hodin v Polance nad Odrou (silniční most). Na místo se lze dostat například autobusem č. 46, 59 (žel. zast. Polanka). Po skončení plavby se lze dostat z Petřkovic tramvají č. 12, nebo autobusy č. 56, 34). Děti do 15 let se mohou akce zúčastnit pouze v doprovodu dospělé osoby. Cena je 350 korun, zlevněné 280 korun.

TIPY Z OKOLÍ

FRÝDECKOMÍSTECKO: Stará Ves ožije folklorními tradicemi i hudbou
Stará Ves nad Ondřejnicí – V pořadí již dvanácté staroveské obecní slavnosti a osmý ročník festivalu Poodří Františka Lýska proběhne ve dnech 10 a 11. června ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Páteční program začne v 17 hodin v informačním centru staroveského zámku vernisáží obrazů Jiřího Bosáka a v 18 hodin pokračuje koncertem pěveckých sborů na nádvoří. Sobotní část slavností začne v 10.30 hodin u zámku vystoupením dechovky Zámecká kapela. Po té následuje znovu oživená starobylá zvyklost „Jizda kole obila“, při které jezdci na koních objíždějí hranice vsi. Bohatý kulturní program pokračuje na pódiu u zámku ve 14 hodin vystoupením folklorních souborů a kapel. Po setmění předvede skupina herců a šermířů Keltik ohňovou show. Také na nádvoří zámku se v 19 hodin představí folklorní soubory, v zámecké zahradě budou probíhat ukázky lidových řemesel, leteckých modelářů a v obřadní síni zámku výtvarné a řezbářské Hany Kumalové a Kamila Kopřivy.
BRUNTÁLSKO: Karlovická kosa
Karlovice ve Slezsku – V Karlovicích na Bruntálsku se v sobotu 11. června v rámci oslav Dne obce uskuteční festival lidových písní pod názvem Karlovická kosa. Den obce začíná v deset hodin dopoledne v areálu u fotbalového hřiště. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení místních dětí, sportovců, orientálních tanečnic, kouzelníka, skupinu historického šermu, hry a soutěže. Kdo se chce účastnit soutěže o nejlepšího kosáka neboli sekáče, ať si s sebou vezme i kosu. V prvním ročníku soutěže se utkají především místní. Soutěž i festival je připomínkou tradice výroby kos v obci. První ročník festivalu začne ve 14 hodin, představí cimbálové muziky z různých oblastí Moravy a vyvrcholí koncertem skupiny Koňaboj, převádějící lidové písně do rockové úpravy. Poté vystoupí skupina Škrpál.
RYCHVALD: Pěvecké sdružení Slezská Ostrava se představí v Rychvaldu
Rychvald - Smíšený pěvecký sbor Pěvecké sdružení Slezská Ostrava se tuto neděli 12. června od 16 hodin představí v Rychvaldu na Koncertu české hudby. Zazpívá třináct skladeb, například úpravy lidových písní od Leoše Janáčka, Miroslava Hroňka, Oldřicha Halmy či jana Rokyty i písně z dílny Jaroslava Ježka. Poté v Husově sboru zazpívá Pěvecký sbor Gymnázia Olgy Havlové a na závěr zahraje cimbálová muzika ZUŠ Rychvald.
Pěvecké sdružení Slezská Ostrava bude letos od 1. do 10. července, ve spolupráci s Czech Centre London a Dvořák Society London, reprezentovat český sborový zpěv a město Ostravu na čtyřech koncertech pořádaných v Londýně.
KARVINSKO: Těšín provoní čaje z celého světa
Český Těšín, Ciesyn – Dnes a zítra (10 a 11. června) se do Českého Těšína a Cieszyna sjedou milovníci čaje a cestování na třetí ročník multižánrového festivalu Svátek čaje. Akce proběhne v zámeckém parku, kde bude po oba dny z hlavní scény znít indická klasická hudba a představí se také herci Malého divadla Kjógenu s japonskou groteskou. Vlastislav Matoušek předvede hru na japonskou flétnu shakuhachi a nebude chybět ani fenomenální muzikant Vladimír Václavek.

Pro cestovatele je připravena sérii přednášek, promítání a cestopisů, které je zavedou do Afriky, Venezuely i na Balkán. Dozvědí se také, jak cestovat s dítětem a naučí se vést fotografický deník z cest. Workshopy nabídnou například kurz vaření z čaje a k čaji, nebo plstění. Jednotlivé body programu budou probíhat střídavě v českém a polském jazyce.

Diváci budou mít možnost okusit desítky druhů čajů a specialit z celého světa nebo nakoupit keramiku, oblečení a bižuterii.
Organizátorem festivalu je občanské sdružení Čajový institut. Vstupenky stojí 190 korun na dva dny, pouze na sobotu 100 korun. Veškeré informace o letošní edici naleznete na stránkách www.svatekcaje.cz. (toj)
NOVOJIČÍNSKO: Den města zakončí Miro Žbirka
Frenštát pod Radhoštěm – Na třech scénách se uskuteční akce nazvaná Den města Frenštát pod Radhoštěm 2011, Den sociálních služeb Frenštátska. Vše vypukne v sobotu 10. června v poledne na náměstí Míru, kde bude hlavní scéna. Postupně se na ní představí zástupci základních a mateřských škol, základní umělecké školy, tělovýchovných jednot, Policie ČR, soubor Ustroň. Kynologický klub Siberie, Psí škola ARCA, Swing Band, Dobrá kapela, Jazz Q či Klub Kryt. „Rovněž budou představeny služby a péče v sociální oblasti,“ doplnil Marian Žárský, ředitel Městského kulturního centra Frenštát pod Radhoštěm. Mezitím se ve 13 hodin otevře třetí scéna v Domě kultury.

„Tam mohou návštěvníci shlédnout výstavu karikaturisty Petra Urbana, v knihovně bude výstava modelů železničních modelářů,“ upřesnil Žárský s tím, že v době od 8 do 18 bude fungovat Čajovna Magnolia. Ten kdo bude přecházet například ze zmíněné třetí scény do centra města, může se zastavit v Muzeu Frenštát, kde je po celý den vstup zdarma. Od 15. hodiny začne být živo na parkovišti u kostela svatého Martina, kde bude druhá scéna. Ta bude patřit souborům místní ZUŠ a Centru volného času Astra. K vidění budou rovněž ukázky zumby a do hudební skládanky přispějí Cimbálový orchestr Milana Holuba, Last minute a Hot club Fren. Navečer se ale zřejmě pozornost místních obyvatel i návštěvníků přenese zpět na náměstí. V 19 hodin vystoupí Pěvecký sbor Garrendo a sbor Cantabilas, zhruba po půlhodině se přítomní dozvědí, kdo se ve městě stal podnikatelským subjektem roku a vyvrcholením bude ve 20.30 hodin Pocta městu, kterou složí svými hlasivkami několikanásobný slovenský Zlatý slávik Miro Žbirka. (ipa)
TŘINECKO: Záchranáři míří do Třince
Třinec – Záchranné akce, hašení požáru v domácnosti, likvidace chemické havárie a simulovaná dopravní nehoda budou k vidění v sobotu 11. června od 10 hodin dopoledne na náměstí Svobody v Třinci, kdy se zde uskuteční již tradiční Den IZS neboli Den se záchranným integrovaným systémem. Vyvrcholením akce bude simulována dopravní nehoda na Lidické ulici. Z tohoto důvodu bude od 9.30 do 11.30 hodin zmíněná ulice uzavřena, taktéž budou uzavřena obě parkoviště před finančním úřadem a komunikace před kulturním domem. U této nehody bude moci veřejnost zhlédnout součinnost mezi záchrannými složkami, a to hasiči a záchrannou službou. (mach)
FRÝDECKO-MÍSTECKO: Hasiči mají noční soutěž
Kozlovice – Sbor dobrovolných hasičů Kozlovice připravil 8. ročník noční soutěže v požárním útoku. Toto klání se uskuteční v pátek 10. června od 21.30 hodin v kozlovickém areálu za Kovářovým lesem. Pro soutěžící i návštěvníky je připraveno bohaté občerstvení. (mach)
OPAVSKO: Umělci mezi květy
Opava – Soubory Slezského divadla nabídnou v sobotu 11. června v raduňské zámecké oranžerii návštěvníkům ochutnávku nové divadelní sezony. Od 15 hodin předvedou umělci z činohry, opery i baletu návštěvníkům komponovaný program, plný známých árií, krátkých scének i ladného pohybu. Pokud bude počasí nevlídné, pořad se uskuteční v zastřešených prostorách. Vstup je volný. (jih)