Fajné léto srovná koně s parními lokomotivami

Je rychlejší a spolehlivější poslat zásilku parním vlakem, nebo ji svěřit jezdcům Pony expressu? O to se před 150 lety přeli fanoušci koňské a železniční dopravy.

My si tuto otázku můžeme v sobotu 8. července prověřit experimentem. Na osoblažskou úzkokolejku se ten den chystají nejen parní lokomotivy Rešica a Malý Štokr, ale i jezdci na koních. Koná se zde totiž tradiční Fajné léto. Na nádraží v Třemešné bude už od 10 hodin vyhrávat kapela Wagon. V 10.45 hodin vyrazí výletním vlakem kromě cestujících také kapela Country sousedi.

Na nádraží v Osoblaze v poledne začíná zábavný program, ve kterém nebudou chybět ani poníci pro děti. Pro ty, které zajímá éra Pony expressu, bude ve 12.40 hodin vypraven speciální parní vlak z Osoblahy do Slezských Rudoltic. Tam už budou jezdci Ponny expressu hřebelcovat své koně, aby byli připraveni vyrazit do Osoblahy i s poštovními zásilkami v sedlové brašně.

Po půlhodinové přestávce vyrazí ze Slezských Rudoltic do Osoblahy jak parní lokomotiva, tak poštovní kurýři na koních. Dovezou poštu z Rudoltic do Osoblahy rychle a spolehlivě? To uvidíme po 14. hodině na osoblažském nádraží.

K TÉMATU Akce Fajné léto je součástí projektu Technotrasa. Je to pomyslná trasa spojující nejzajímavější objekty technického rázu v Moravskoslezském kraji. Kdo se chce trasou vydat, čekají ho výlety do míst spojených s tradicí hornictví, hutnictví, železniční dopravy, automobilového průmyslu, s hasičskou technikou, pivovarnictvím, vojenskou i zemědělskou historií.

Dostihový den ve Světlé Hoře

V centrum českého dostihového sportu se zítra promění Světlá Hora. Milovníci koní sem zamíří na 25. ročník Dostihového dne. Nebude chybět obvyklý doprovodný program, k vidění bude výstava drobného zvířectva, jarmark, kolotoče, malování na obličej, zahraje dechovka z Bruntálu, lidé mohou zkusit štěstí v dostihových sázkách.

Jarmark začne v 9 hodin, v 11 hodin projde obcí průvod v historických kostýmech za doprovodu dobové hudby, návštěvníci uvidí vystoupení souboru historických tanců, zahraje soubor Calata, vystoupí skupina historického šermu. Ve 13 hodin odstartují dostihy, fanoušci uvidí celkem sedm dostihů. Z Bruntálu a Vrbna pod Pradědem vyjíždí v 10.30 hodin speciální autobusy, v 17.30 hodin pojedou ze Světlé Hory zpět. 

Závody poníků a spřežení

Kobeřice - Místní Pony klub pořádá zítra na louce u Čujkova mlýna Jezdecký den. Od 13 hodin budou soutěžit vozatajové o body do Vozatajského poháru Českého sportovního pony a na programu budou také Pony games a Pony parkúry. Pořadatel si pro návštěvníky připravil i doprovodný program. 

Vojáci provedou bunkry

Fanoušci vojenství a historie se mají na co těšit. Klub vojenské historie v Dolní Lutyni zpřístupní zítra dva lehké objekty pohraničního opevnění, které jsou plně vybavené a upravené do podoby československé mobilizace z roku 1938 a do podoby z roku 1945. Samotní členové klubu se v průběhu dne představí v rolích československých, ruských a německých vojáků, kteří zájemcům poskytnou i komentovanou prohlídku a přehlídku dobových uniforem. Zájemci si budoumoci vyzkoušet i dobové zbraně. Akce se koná od 10 do 17 hodin. 

Roztančené náměstí

Mírové náměstí v Hlučíně přivítá v neděli od 14 hodin Festival kultury a hlučínských řemesel. Mezi folklórními tělesy z Hlučínska budou vystupovat mimo jiné dechové kapely Hlučíňanka a Rohovanka, folklorní soubory Vlašanky z Bohuslavic, Karmašnice z Kravař, Bolatické seniorky, nejenom hlučínské mažoretky, taneční skupiny seniorek z Kobeřic, Vřesiny a Závady a taneční skupina Bobři z Bolatic. Součástí festivalu budou jarmark řemesel a regionálních výrobků i atrakce pro děti.

Slavnosti uší ve Štramberku 

Štramberk provoní zítra místní perníková pochoutka. Konat se zde budou Slavnosti štramberských uší, které nabídnou tuto laskominu v nejrůznějších podobách, ale i bohatý kulturní program na náměstí a v areálu štramberského hradu. Akce začne v 10 hodin a už o půl hodiny později se mohou návštěvníci těšit na vystoupení Štramberské AD formace, kterou poté vystřídá country-bluegrassová skupina Letokruhy.

Ve 14 hodin se pekaři a pekařky pustí do pečení štramberského veleucha, v odpoledním programu dále zahrají folková skupina Listolet a v 16 hodin Patrola Šlapeto. Na své si přijdou i ti nejmenší, u Staré školy bude na ně čekat dětský svět a klaun Pepíno Prcek a u věže Trúba zase zábava pro celou rodinu. Chybět nebudou ani ušařské soutěže, míchané nápoje a další občerstvení. 

Horníci v krojích oslaví výročí

Při příležitosti oslav 90. výročí založení Kroužku krojovaných horníků Barbora projde zítra Karvinou průvod českých i zahraničních horníků. Celkem by se mělo zúčastnit na 27 spolků z Česka, Polska, ze Slovenska nebo Německa. Průvod začne v 9 hodin na karvinském Univerzitním náměstí, kde budou spolky klást věnce a uskuteční se pietní akt za kamarády, kteří zahynuli v šachtách. Poté se v pestrých uniformách vydají na Masarykovo náměstí a do kostela Povýšení sv. Kříže, kde se uskuteční slavnostní mše. Průvod pak bude pokračovat po tř. Osvobození k Juventusu, kde skončí. 

Janáčkovy Hukvaldy končí

Poslední den hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy představí zítra od 17 hodin v amfiteátru v hukvaldské oboře díla Smetany, Janáčka a Dvořáka. S Filharmonií Bohuslava Martinů vystoupí violoncellistka Michaela Fukačová. Vstupné je 200 korun. 

Promenádní koncert Konopjanu

Koncert cimbálové kapely Konopjan si mohou zájemci poslechnout pod širým nebem v neděli odpoledne v místeckých sadech Bedřicha Smetany. Vystoupení je jedním z osmi koncertů, které jsou součástí oslav 750 let Frýdku-Místku. 

Petra Janů pod Ondřejníkem

Zpěvačka Petra Janů vystoupí zítra od 20.30 hodin na hřišti Kuřín ve Lhotce pod Onřejníkem se skupinou Amsterdam. Její koncert je součástí oslav 37. srazu Lhot a Lehot, akce se bude konat do neděle. 

V Třinci se představí menšiny

Přehlídka národnostních menšin oživí v neděli náměstí Svobody v Třinci. Od 12 hodin se mohou návštěvníci těšit na ukázky kulinářského umění, od 13 hodin začne hlavní program. Svou kulturu zde přiblíží Řekové, Romové, Slováci a Poláci. 

Sovinecký šperk

Jarmark šperkařů a řemeslníků doprovázený divadelním a šermířským programem se uskuteční ve dnech 8. a 9. července na hradě Sovinci. Během akce nazvané Sovinecký šperk budou k vidění mimo jiné ukázky šperkařských technik drátovaný a pájený šperk, šitý šperk. Chybět nebudou ani komentované prohlídky hradu s průvodcem a další program.