Poruba v obležení umělců

Velký umělecký happening proběhne v sobotu na Hlavní třídě u kruhového objezdu v Ostravě-Porubě. Desítky umělců divadelníků, artistů a hudebníků zde představí návštěvníkům své dovednosti.

„Ojedinělou přehlídku zahájí v dopoledních hodinách mladí výtvarníci z České republiky, Slovenska a Polska. Před zraky diváků budou tvořit originální malby. Součástí programu bude odpolední grafický workshop, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci se spreji, fixy a barvami. Lidé tak budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s generací nastupujících výtvarníků a přímo se účastnit procesu vzniku uměleckého díla," řekl místostarosta městského obvodu Poruba Jan Dekický.

Program doplní festival pouličních divadel. Na pódiu se budou střídat herecké soubory z celé republiky. Divákům se představí například seskupení nazvané Cirkus trochu jinak, které do svých představení zapojuje akrobacii, dále soubory z Havířova, Českých Budějovic a Ostravy. O zábavu návštěvníků se během celého dne budou starat žongléři a klauni. Celodenní program završí vystoupení hudebních skupin FiHa a Úspěch.

Nové vozy v extrémních situacích

Jízdy na terénním polygonu, vyhýbací manévr v aquaplaningové vaně, srovnávací testy aut, zvládání smyku… To vše nabídnou v sobotu od 10 do 18 hodin Renault dny Ostrava v areálu Libros v Ostravě-Přívoze. Návštěvníci se kromě ukázek vozů Renault a Dacia budou moci navíc podívat na závody rádiem řízených modelů, k dispozici bude také dětská dopravní školička a motokáry.

Lhotka prožije Honění krále

Jednou z největších jarních akcí je tradiční Honění krále v Ostravě-Lhotce. To letošní se bude konat už dnes. Ve 14.30 hodin vyrazí slavnostní průvod od mateřské školy a bude pokračovat na hřiště, kde se akce koná. Součástí programu jsou závody na koních, vystoupení skupiny historického šermu Kelti, hudba, tanec, občerstvení a zvolení krále a královny slavnosti.

„Každý rok je součástí festivalu vystoupení nějaké známé skupiny nebo osobnosti. Vloni jsme tady měli Elvis Presley Revival Band a akci moderoval herec Národního divadla moravskoslezského Vladimír Polák. Letos ještě nikdo najisto domluvený není, ale uvažuji, že bych pozval baviče Zdeňka Izera, aby nám sem přijel udělat nějakou legraci," řekl Deníku starosta Josef Šrámek.

Na tradiční Den Slezské dorazí i bronzoví hokejoví reprezentanti

Čerství držitelé bronzové medaile z mistrovství světa, hokejisté Jakub Štěpánek a Petr Mrázek, nebo hudebník David Koller. Těšit se na ně mohou všichni ti, kdo v sobotu zamíří na Slezskoostravský hrad, kde se koná tradiční akce Den Slezské, kterou pořádá obvod Slezská Ostrava. „Oba hokejisté jsou spjati se Slezskou Ostravou. Petr Mrázek má bydliště ve slezskoostravských Antošovicích, Jakub Štěpánek je partnerem sestry Petra Mrázka. Oba hráči přijedou ukázat bronzové medaile, které získali v Helsinkách. Na programu je i autogramiáda," sdělil k programu mluvčí slezskoostravské radnice Jan Král.

Den Slezské odstartuje v 10 hodin vystoupením dětí a žáků škol Slezské Ostravy, v 11 hodin přijde na řadu úvodní slovo vedení radnice. Ve 13 hodin ukážou své trofeje bronzoví hokejoví brankáři Jakub Štěpánek a Petr Mrázek. „Ve 14 hodin vyvrcholí vyhlášením vítězů již šestý ročník mezinárodní kulinářské soutěže Slezský bigos. V 17.30 hodin vystoupí komik Vladimír Hron, v 18.50 začne hrát známé seskupení ostravských hudebníků s Petrem Šiškou pojmenované Legendy se vrací," přiblížil program Jan Král. Na závěr, úderem 21. hodiny, přijdou na pódium David Koller a jeho skupina.

Po celý den je zajištěno občerstvení, pro děti nejrůznější atrakce, soutěžní cesta pro děti s odměnou. Vstup na akci je zdarma. 

Rodiče i děti mohou přijít na festival o porodu a mateřství

Přednášky pro těhotné, maminky, porodní asistentky, semináře o bondingu neboli nošení dětí, workshopy aromaterapie či těhotenské jógy a Porodní pohádku pro děti to nabídne festival o těhotenství, porodu a mateřství, který se bude konat v sobotu v porubské Monty škole. Akce, kterou pořádá centrum péče o ženu a dítě Lotos, je součástí světového týdne respektu k porodu.

„Celodenní program představí porod jako přirozenou součást života, zároveň nabídne široké spektrum informací, tak aby měli nastávající rodiče možnost volby vybrat pro porod svého dítěte a poporodní chvíle ty optimální způsoby a místa. Festival návštěvníkům ukáže i jiné pohledy a seznámí je s nejnovějšími trendy v oboru porodnictví a porodní asistence," upřesnila hlavní organizátorka festivalu Kamila Skoutajanová. 

STRUČNĚ:

SOBOTA

Burza plazů a ryb v Porubě

V Ostravě si dají o víkendu dostaveníčko chovatelé plazů, akvarijních rybiček a dalších terarijních zvířat. V sobotu se zde totiž uskuteční tradiční burza plazů a ryb Aqua-Terra. „Chovatelé z celé republiky i ze zahraničí zde budou nabízet plazy, exotický hmyz, tropické rostliny, přírodniny, chovatelské potřeby a literaturu, v menší míře akvarijní rybičky a potřeby pro akvaristy. Zájemci si tedy na burze budou moci pořídit plně zařízené terárium i s živočichem. V nabídce budou například chameleoni, želvy, hadi, ještěři, sklípkani či štíři," upřesnil za organizátory Pavel Senft z klubu Aqua-Terra. Akce se koná v Domě kultury města Ostravy od 8 do 12 hodin. 

Víkend v Miniuni

U příležitosti Mezinárodního dne dětí se o víkendu 26. a 27. května 2012 uskuteční v areále Světa miniatur – Miniuni za Divadlem Antonína Dvořáka v Moravské Ostravě akce s názvem Den plný her aneb Miniuni patří dětem. Děti se mohou těšit na soutěže, kolo štěstí, stezku odvahy i opékání špekáčků (bude možné v areálu zakoupit za 10 Kč). Po oba dny v době od 12 do 17 hodin bude připraveno také malování na obličej a tvůrčí dílničky. V sobotu od 14 do 16 hodin proběhne zábavný dětský karneval divadla Zlatý klíč. Děti do 12 let mají vstup na akci zdarma, areál Miniuni je otevřen od 10 do 18 hodin.

NEDĚLE

Svatodušní vaječina ve Staré Bělé

V zahradě Katolického domu ve Staré Bělé se bude v neděli 27. května 2012 od 15 hodin smažit Svatodušní vaječina. „K tanci i poslechu zahraje dechovka, pro děti budou připraveny ukázky činnosti skautů a soutěže ve skautských dovednostech. K ochutnání rovněž bude místní specialita Starobělske zmrzle kobzole, která se v roce 2011 umístila na třetím místě soutěže Jak šmakuje Moravskoslezsko," upřesnil k programu za organizátory Vladimír Gelnar.

Koncert Donských kozáků na hradě

Koncert Donských kozáků se uskuteční v neděli 27. května 2012 v 19 hodin na Slezskoostravském hradě. Začátek je v 19 hodin, vstupné je 250 korun. Vstupenky lze zakoupit v pokladně Slezskoostravského hradu nebo v Ostravském informačním centru (Radniční věž, Elektra). Sbor Donských kozáků je jeden z nejslavnějších sborů Evropy, který tvoří přední operní sólisté. Ostravský koncert je jedním ze dvou, který se v České republice uskuteční.

Oslava Dne dětí v Pustkovci

Oslavu Dne dětí pod širým nebem připravilo Kulturní centrum Poruba na neděli 27. května 2012. Kromě klauna Hopsalína se mohou děti těšit na soutěžní a taneční dopoledne s názvem Vodnická show. Akce se uskuteční v areálu TJ Sokol Pustkovec od 10 hodin. V případě nepříznivého počasí akce proběhne v tělocvičně. Vstupné je 50 korun.

Den zdraví v ostravské zoo

Patnáctý ročník Dne zdraví s Revírní bratrskou pokladnou (RBP) se uskuteční tuto sobotu v ostravské zoo. Pro návštěvníky je připraven bohatý zábavný program s řadou soutěží, ale také měření krevního tlaku, hladiny cukru a cholesterolu, vyšetření na osteoporózu, stanovení ideální hmotnosti, žilní nedostatečnosti a ultrazvuk cév. Návštěvníci si mohou prohlédnout i vzácné lemury mongoze, kteří jsou v rámci České republiky k vidění pouze v ostravské zoo. Jejich patronem se stala právě Revírní bratrská pokladna. Den zdraví s RBP se uskuteční v sobotu od 10 do 17 hodin. Za stávající i nově registrované pojištěnce RBP uhradí zoologické zahradě příslušnou výši vstupného.