Největší letecko-armádní show 

Milovníci letadel a další vojenské techniky by si rozhodně neměli nechat ujít největší letecko-armádně-bezpečnostní show v České republice Dny NATO, které se v sobotu a neděli konají na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově.

Účast potvrdili zástupci dvaceti zemí. Letošní již 12. ročník Dnů NATO v Ostravě se tak stane programově nejbohatší v celé dosavadní historii akce. Mezi nejatraktivnější bude bezesporu patřit ukázka tankování za letu letounů českého letectva Gripen z amerického letounu KC-135 Stratotanker, letová ukázka amerického bombardéru B-52 Stratofortress, britská legendární akrobatická skupina Red Arrows nebo bombardér B-25 Mitchell z druhé světové války. Součástí show, kterou vloni zhlédlo 225 tisíc diváků, budou také simulace zásahů příslušníků policie, vězeňské služby a celníků.

Řidiči přijíždějící na Dny NATO by se měli připravit na možné komplikace a kolony, a to ve všech příjezdových směrech. Dopravu bude řídit a usměrňovat několik desítek policistů včetně motohlídek. Situaci má jistit i vrtulník - více informací k dopravě naleznete zde: Jak na Dny NATO? Autem, na kole, pěšky i vrtulníkem.

Motoristé mohou aktuální informace zjistit na rozhlasové frekvenci rádia Dny NATO 88,6 FM, pokyny lze nalézt i na webových stránkách www.natodays.cz. Je možné volat i na zvláštní linku dopravní policie +420 596 110 927. V areálu Letiště Leoše Janáčka Ostrava je 22. a 23. září zřízena centrální odstavná plocha s provozní dobou od 6.30 do 18 hodin.

Den železnice oslaví Ostrava i Bohumín

O nadcházejícím víkendu oslaví České dráhy Den železnice na Ostravsku. Ve stanicích Ostrava hlavní nádraží a Bohumín budou zítra při této příležitosti připraveny mimořádné vyjížďky po kolejích, jízdy po vlečkách, prohlídky specializovaných pracovišť, řídícího stavědla nebo depa kolejových vozidel. Vypraven bude rovněž zvláštní parní vlak mezi Ostravou a Bohumínem.

Bohatý program

Oslavy doprovodí také bohatý kulturní program, který bude probíhat před bohumínským nádražím. Vystoupí zde mažoretky, dětský folklorní soubor, připraveny budou i nejrůznější atrakce pro děti. Oslavy začnou v devět hodin ráno po příjezdu parního vlaku z Ostravy. Zároveň zde budou uvedeny do provozu dvě nové soupravy vozů CityElefant. Jedna ze souprav pak pojede ve 13.10 hodin z Bohumína do Třince, kde jí po příjezdu ve 13.49 hodin požehná biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz. Souprava se bude vracet zpět ve 14.21 hodin. V Bohumíně si budou moci lidé prohlédnout pracoviště depa kolejových vozidel Českých drah i pracoviště řízení provozu stanice.

Oslavy budou probíhat také na ostravském hlavním vlakovém nádraží. I tady bude veřejnosti zpřístupněno vlakové depo a v areálu ve Skladištní ulici (za hlavní poštou) předvedou svou techniku pracovníci Správy železniční dopravní cesty a hasiči ukázky zásahu. Přístupná bude také řídící stavěcí stanice Ostrava hlavní nádraží, kam návštěvníky odveze nová Regionova.

Další informace najdete zde:  Železnice slaví, lidé mohou do vlaků, depa i na nákladní vlečky, nebo na www.denzeleznice.cz.

FUTURUM BLADENIGHT V PYŽAMU

Již čtvrtá a zároveň poslední letošní Futurum BladeNight - hromadná jízda in-line bruslařů ulicemi Ostravy se uskuteční zítra. Výjezd bruslařů je v 18.30 hodin z parkoviště u OC Futurum. Účastníci akce se mohou těšit na zajímavý doprovodný program v podobě herní zóny a také ukázek toho, co vše lze dělat na in-line bruslích. Zároveň proběhne soutěž o nejlépe osvětleného bruslaře. A co na sebe? Tentokrát pyžamo! Akce končí ve 21.30 hodin. 

DALŠÍ VÍKENDOVÉ AKCE V OSTRAVĚ

Bibliotour aneb Z knihovny do knihovny na kole

V rámci Evropského dne bez aut pořádá Knihovna města Ostravy třetí ročník cyklojízdy z knihovny do knihovny s názvem Bibliotour. Akce, která se koná zítra, se mohou zúčastnit děti i dospělí. Sraz účastníků je v 10 hodin v pasáži Knihovny města Ostravy (u Sýkorova mostu). Cyklojízda je nenáročná. Trasa povede přes Komenského sady, po cyklostezce podél Ostravice, a cílem je náměstí v Ostravě-Petřkovicích.

Cestou účastníci absolvují několik přestávek například u preventivního stánku Aktivu BESIP, kde si budou moci nechat zkontrolovat správné vybavení svého kola a získají informace o novinkách v bezpečnosti silničního provozu. Cyklojízdy se mimo jiné zúčastní také herci z Komorní scény Aréna René Šmotek, Josef Kaluža a spisovatel Milan Šťastný, kteří v průběhu cyklojízdy zajistí literární přestávky s četbou knih s cyklistickou tematikou.

Projeďte se historickými trolejbusy

Ostrava Dopravní podnik Ostrava připravil na zítřejší den okružní jízdy historickými trolejbusy. Ty pojedou od hlavního nádraží přes sad Boženy Němcové, most Miloše Sýkory a most Pionýrů zpět k hlavnímu nádraží. Odjezdy z hlavního nádraží jsou v 9.01, 9.31, 10.11, 10.31, 15.01, 15.31 a 16.01 hodin. Jízdné je 26 korun pro dospělé, děti od 6 do 15 let zaplatí 13 korun.

Pochutnejte si na zvěřině

Děhylov Na chatě mysliveckého sdružení v Děhylově se zítra od 13 hodin uskuteční Zvěřinové hody. Návštěvníci se mohou těšit na speciality myslivecké kuchyně, dětskou střelnici a hudbu. Vstupné je dobrovolné.

Havířský pohár závod modelů řízených rádiem

Ostrava V prostorách Národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích se zítra uskuteční závod modelů řízených rádiem Havířský pohár. Akce se koná od 9 hodin. Vstup je volný. Závodníci se mohou hlásit na http://mkmiky.wz.cz.

Jaroslav Wykrent zahraje v kostele v Hrušově

Ostrava Známý přerovský skladatel Jaroslav Wykrent vystoupí zítra v 16 hodin v hrušovském kostele svatých Františka a Viktora. Hudebník se proslavil hlavně v bigbítové kapele Synkopy a jako dvorní textař a autor Marie Rottrové. Vstupné je 250 korun, přičemž část výtěžku půjde na památkovou obnovu hrušovského kostela.

Výstava ovoce, zeleniny a květin

Ostrava V Domě zahrádkářů v Ostravě-Hošťálkovicích se o víkendu uskuteční tradiční výstava ovoce, zeleniny a květin. Návštěvníci se mohou těšit také na prodej hošťálkovických koláčů a výpěstků. Zítra se akce koná od 12 do 18 hodin, v neděli 23. září od 9 do 18 hodin.

Historické cukrárny na Slezskoostravském hradě

Novou atraktivní „smyslovou" výstavu o vývoji cukrářského řemesla, sladkostí a historii cukráren v Českých zemích si mohou zájemci v těchto dnech prohlédnout na Slezskoostravském hradě v Ostravě.

Každý návštěvník si na voňavé a sladké výstavě přijde na své dospělí se například seznámí s nejoblíbenějšími a nejvyhledávanějšími cukrárnami a výrobnami cukrovinek v prvorepublikovém Československu, děti mohou obdivovat perníkové nebo čokoládové městečko, ale i dorty či dezerty z papíru, polystyrenu či plastu, které jsou k nerozeznání od těch pravých jedlých.

Dobu zašlých časů připomínají jak interiéry historické cukrárny, obchodu i výrobny, tak četné ukázky mnohdy již zapomenutých cukrářských nástrojů, pomůcek, forem, reklam či receptů. Návštěvníci získají také přehled o historii čokolády, marcipánu, perníku, zmrzliny nebo dortů, stejně jako o vývoji cukrářského řemesla v Čechách a na Moravě. Výstava připomíná rovněž životní příběh prvorepublikového mistra cukráře, později majitele několika cukráren F. Novotného.

Výstava potrvá až do 4. listopadu a je otevřena celý týden kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

TIPY Z OKOLNÍCH OKRESŮ 

Frýdek-Místek: Letadla uvidíte v Místku a také ve Staříči

Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek pořádá v sobotu 22. září na svém letišti v Místku Bahně již 14. ročník Pobeskydské drakiády.

Dopoledne od 10 hodin budou probíhat ukázky rádiem řízených modelů letadel a rovněž si můžete na letišti prohlédnout skutečná ultralehká letadla. Od 13 do 14 hodin pak probíhá zápis dětí do soutěží s přinesenými draky. Soutěžit se bude v kategoriích draků jak vlastnoručně zhotovených, tak i s draky kupovanými. A kdo se mezi letadly cítí hodně dobře, může přijít hned v neděli 23. září do Staříče, kde na místním fotbalovém hřišti proběhne malý letecký den s výstavkou modelů, který Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek pořádá spolu s místním obecním úřadem.

Program začíná ve 14 hodin a uvidíte v něm ukázky činnosti modelářů z okolních modelářských klubů a kroužků. Na závěr akce proběhne malá letecká bitva modelů připomínající letadla z první světové války s pyrotechnickými efekty a poutavým komentářem.

Starý Jičín: Starojický hrad zve příznivce burčáku

Starojický hrad zve všechny milovníky country a burčáku na malé posezení. Akce se uskuteční zítra od 17 hodin. K tanci i poslechu zahraje skupina Hubertus, k jídlu bude připraven kančí guláš a chybět nebude ani moravský burčák. Vstupné pro pány je 50 korun, pro dámy 40 korun, ale musí vypít aspoň dva kalíšky burčáku. 

Rychvald : Rychvald se promění v Divoký západ

Jako na Divokém západě to bude zítra vypadat v areálu hasičské zbrojnice rychvaldských dobrovolných hasičů. Bude se tam totiž konat Dětský westernový den. Místní se mohou těšit na jedinečnou atmosféru, kterou jim přiblíží westernová skupina Pedro and Bandidas. Na programu je i střelecká show, žonglování s kolty, projížďky na koních a soutěže pro děti i rodiče. K tanci i poslechu zahraje kapela Šviháci. 

Bolatice: Ať žijí brambory!

V Bolaticích na Skanzenu se zítra uskuteční Kobzolfest. Návštěvníci si budou moci od 16.45 hodin nejenom pochutnat na specialitách z brambor, ale také zhlédnout vystoupení seniorek, zúčastnit se soutěží nebo si zatančit při cimbálovce. Vstupné na akci je dobrovolné. 

Kravaře: Koncertování ve stodole

Farní stodolu zaplní tuto neděli od 15 hodin hudba a zpěv. Koncertní vystoupení posluchačům nabídne tamburašský orchestr Brač a pěvecký sbor Collegium Bonum.

Frýdlant nad Ostravicí: Ve Frýdlantu se opět představí zahrádkáři

Jedna z nejnavštěvovanějších zahrádkářských výstav v regionu se chystá ve Frýdlantu nad Ostravicí. Zdejší zahrádkáři připravují na 22. až 24. září ve spolupráci se zahradnickými podniky a díky sponzorům výstavu květin, ovoce a zeleniny. Tu bude hostit zdejší dům zahrádkářů. Návštěvníci se mohou těšit nejen na vystavené exponáty, ale mohou si zakoupit sazenice, pěstitelské potřeby či něco z nabídky občerstvení. Zítra a v neděli bude výstava otevřena od 9 do 18 hodin, v pondělí od 8 do 15 hodin. 

ZA HRANICEMI KRAJE

Rožnovské ohňování 2012

Rožnov pod Radhoštěm Sedmý ročník přehlídky ohňových skupin s názvem Rožnovské ohňování 2012 se uskuteční zítra od 19 hodin v areálu Střední zemědělské a přírodovědné školy v Rožnově pod Radhoštěm. Vstupné je 120 korun pro dospělé a 60 korun pro děti.

Podzim na zahradě

Rožnov pod Radhoštěm Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se zítra budou moci návštěvíci seznámit s tím, jak vypadá podzim v zahradě a na chalupě. V době od 10 do 17 hodin uvidí například živé ukázky tradičních podzimních prací našich předků například orbu s koňmi, mlácení obilí, šlapání zelí, stříhání ovcí, sušení ovoce či zpracování lnu. 

Kam za sportem?

SOBOTA 22. ZÁŘÍ

ATLETIKA: Ostravský maraton (10, Ostrava-Zábřeh, Vodní areál Jih).

BASKETBAL: I. liga žen: SBŠ Ostrava Aritma Praha (17), Krnov Kralupy (17.30).

FLORBAL: Extraliga mužů: 1. SC Vítkovice FBC Ostrava (19.15, hala Dubina); Extraliga žen: 1. SC Vítkovice Liberec (16, hala Dubina).

FOTBAL: MSFL: Třinec Uničov (10.15), Frýdek-Místek Hlučín (10.15); Divize E: Karviná B Morkovice (16); Krajský přebor: MFK Vítkovice Dolní Benešov (10.15), Petřkovice Dětmarovice, Český Těšín Háj ve Slezsku a Heřmanice Hradec n. M. (vše v 16); I.A třída skupina A: Oldřišov Štítina, Rýmařov Břidličná a Suché Lazce FC Bílovec (vše v 16), skupina B: St. Město F-M Raškovice, Brušperk Stará Bělá, Stonava Dolní Lutyně a Vendryně Vratimov (vše v 16); I.B třída skupina A: Jindřichov Slavoj Bruntál, Vítkov Chuchelná, Chlebičov M. Albrechtice, Kylešovice Úvalno a Jakartovice Otice (vše v 16), skupina B: Velká Polom Loko. Ostrava a Klimkovice Hať (oba v 16), skupina C: Hnojník Fryčovice, Dobratice Horní Suchá, Dolní Datyně Nýdek a Dobrá Sedliště (vše v 16), skupina D: Jakubčovice Suchdol, Bordovice Kopřivnice a Starý Jičín Nový Jičín B (vše v 16).

HÁZENÁ: Extraliga mužů: Kopřivnice Jičín (18).

LEDNÍ HOKEJ: II. liga: Poruba Vsetín, Havířov Přerov a Frýdek-Místek Karviná (vše v 17), Nový Jičín Valašské Meziříčí (18).

RAGBY: Extraliga: Havířov Brno (14).

NEDĚLE 23. ZÁŘÍ

BASKETBAL: I. liga žen: Lokomotiva Krnov Aritma Praha (10), SBŠ Ostrava Kralupy (11).

FOTBAL: II. liga: Karviná Táborsko (16.30); MSFL: Baník Ostrava B Zábřeh (10.15, hřiště Vřesina); Divize E: Opava B Petrovice (10.15), Kravaře Havířov (16); Krajský přebor: Slavkov Frenštát p. R., Polanka MFK Frýdek-Místek B, Frýdlant n. O. Pustá Polom a Krnov Bohumín (vše v 16); I.A třída skupina A: Mokré Lazce Kobeřice (10), Markvartovice Bolatice, Píšť Ludgeřovice a Štěpánkovice Velké Hoštice (vše v 16), skupina B: Bystřice Petřvald n. M., B. Albrechtice Šenov a Smilovice Čeladná (vše v 16); I.B třída skupina A: Zlatníky Krásné Loučky (10), Olymp. Bruntál Chomýž (14.30, hřiště Mor. Kočov), skupina B: Darkovice Hrabová, Bohuslavice Vřesina, Darkovičky Lučina, Strahovice Dolní Lhota a Krásné Pole Kozmice (vše v 16), skupina C: ČSAD Havířov Doubrava, Hrádek Mosty a Jablunkov Staříč (vše v 16), skupina D: Kateřinice Odry, Lichnov Kozlovice, Vlčovice Libhošť a Jeseník n. O. Veřovice (vše v 16).

HÁZENÁ: Extraliga mužů: Frýdek-Místek Dukla (17); I. liga mužů: Karviná B Bystřice p. H. (17); II. liga mužů: Polanka V. Bystřice (16).

LEDNÍ HOKEJ: Extraliga: Vítkovice Steel Oceláři Třinec (17).

NÁRODNÍ HÁZENÁ: I. liga mužů: Studénka Krčín (11), Vítkovice Stará Ves n. O. a Svinov Brno (oba v 15); I. liga žen: Studénka Krčín (9.30); II. liga mužů: Albrechtičky Veselí n. M. (14).

POKUD MÁTE DALŠÍ TIPY PRO TENTO VÍKEND V OSTRAVĚ A OKOLÍ, BUDEME RÁDI, KDYŽ JE NAŠIM ČTENÁŘŮM NAPÍŠETE DO DISKUZE. DĚKUJEME