Velikonoce na Slezskoostravském hradě a v areálu Miniuni

Na Slezskoostravském hradě se o víkendu koná tradiční velikonoční lidový jarmark s ukázkami řemesel a prodejem lidově uměleckých výrobků.

Ve stejném termínu se uskuteční v areálu Miniuni na výstavišti Černá louka program pro děti s názvem Velikonoční hledání zajíců.

Na hradě se jarmark koná od 10 do 17 hodin, v Miniuni pak od 13 do 17 hodin. 

Trend Cup v Trojhalí už od sobotního rána 

Milovníci tance si mohou zpestřit nadcházející víkend návštěvou taneční soutěže Trend Cup, kterou pořádá Český svaz tanečního sportu ve spolupráci s Tanečním klubem Trend Ostrava.

Parket v Trojhalí Karolina bude už zítra od 8:30 hodin patřit tanečním párům dětské, juniorské a mládežnické věkové kategorie, které předvedou své umění ve standardních i latinskoamerických tancích.

Nejlepší páry z celé ČR mezi juniory a mládeží se utkají o body do celoročního žebříčku Taneční ligy. V rámci programu vystoupí také profesionální taneční pár a několikanásobní mistři ČR v latinskoamerických tancích Filip Karásek a Tereza Florová.

Mineralogická burza

V aule Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava se zítra uskuteční tradiční mineralogická burza. Akce se koná od 9 do 15 hodin a zájemci si zde budou moci prohlédnout i zakoupit minerály, fosilie, šperky i odbornou literaturu.

Řídím bez opice opět už tuto sobotu

Jaké to je řídit pod vlivem alkoholu a drog si mohou vyzkoušet lidé, kteří se v neděli zúčastní třetího ročníku akce nazvané Řídím bez opice. Koná se od 8 do 18 hodin v Centru bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Předvelikonoční akce zahrádkářů

V Domě zahrádkářů v Ostravě-Hošťálkovicích se o víkendu uskuteční tradiční předvelikonoční výstava. Pořádají ji hošťálkovičtí zahrádkáři, žáci místní základní školy, ÚMOb Hošťálkovice a SOŠ prof. Z. Matějíčka Poruba. Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější jarní sortiment, chybět ani tentokrát nebudou tradiční hošťálkovické koláče a další pokrmy domácí kuchyně. Akce se koná zítra od 12 do 18 hodin a v neděli od 9 do 18 hodin.

Farmářské trhy v Ostravě v sobotu začínají

Květiny, byliny, oříšky, koření, med, sýry, vajíčka nebo třeba rybízové víno… S jarem přicházejí opět farmářské trhy. Šestou sezonu si ve čtrnáctidenních sobotních intervalech budete moci opět nakoupit oblíbené potraviny u svých farmářů na trzích u obchodního centra Futurum.

Zoo láká i volně žijící čápy 

Areál ostravské zoologické zahrady je díky svému přírodnímu charakteru útočištěm pro řadu volně žijících zvířat. V minulosti zde žili a hnízdili i divocí čápi bílí. Nyní se pracovníci zoo snaží nalákat tyto ptáky zpět.

Nainstalovali tu pro ně dvě hnízda, kde by v budoucnu mohli zahnízdit divocí čápi bílí. Jedno hnízdo se nachází na komíně pavilonu afrických zvířat, druhé stojí na stožáru za výběhem velbloudů dvouhrbých(na snímku). Hnízda a podpůrné konstrukce jsou poměrně mohutné, celá akce se tak neobešla bez přítomnosti těžké techniky.

Železná konstrukce, která nese hnízdo, má průměr 150 centimetrů a je žárově pozinkovaná kvůli vyšší trvanlivosti. Hnízda byla vypletena z vrbových větví a vystlána senem.

Umění a ekologie ve Světě techniky

V Dolních Vítkovicích o víkendu pokračuje dubnový program zaměřený na umění a ekologii. Ve velkém světě techniky budou doprovodné programy zaměřené na luštění šifer a poznávání malířských technik Leonadra da Vinciho, v Malém světě techniky, kde byl duben vyhlášen měsícem ekologie, si pak nejen malí návštěvníci mohou vyrobit například domácí plastelínu. Místní 3D kino pak promítá dokumenty Galapágy (zítra) a Divoká Afrika (v neděli). 

Od rtěnky k vlastní výstavě

Nejprve čmárala po všem v dosahu máminou rtěnkou, později sáhla po pastelkách a nyní ve svých osmnácti má druhou vlastní výstavu. To je Dorota Kaustová, jejíž smalty, digitální malby a kresby visí v Galerii Na schodech na radnici v Porubě až do 4. května. Umělkyně s oblibou ztvárňuje nahé pihovaté rusovlasé slečny.

Jeden svět Ostrava vyvrcholí o víkendu
Mezi hosty budou Tomáš Etzler, Silvie Lauder či Přemysl Mikoláš.
Festival Jeden svět Ostrava vyvrcholí o víkendu v moravskoslezské metropoli. Mezi hosty se zítra v Cineportu na Hlubině objeví například filantrop a podnikatel Karel Janeček, aby diskutoval o snímku Ada na radnici, který zde bude promítnut. Přibližuje osobitou cestu aktivistky Ady Colau za křeslem starostky Barcelony.
„Nedělní program v Cineportu přiměje diváky zapojit všechny jejich smysly. Od 14 hodin si budou moci vyzkoušet malovat či uvařit poslepu a absolvovat rychlokurz znakové řeči. Film Dil Lejlá bude promítán od 16 hodin ve dvou sálech se speciální úpravou pro nevidomé i neslyšící diváky. Pro ostatní budou připraveny škrabošky a špunty do uší, budou-li si chtít tento nevšední zážitek vyzkoušet," uvedla za organizátory festivalu Kristýna Konczyna.V Ostravě budou o filmech debatovat také někdejší zahraniční zpravodaj CNN a České televize Tomáš Etzler, Silvie Lauder či psycholog a terapeut Přemysl Mikoláš.
V Minikině se zítra promítají filmy O čo ide Idě (od 17 hodin) a Tichý hněv Inuitů (19 hodin). V neděli od 17 hodin proběhne Jukebox projekce jednoho ze čtyř oceněných filmů festivalu, který si diváci sami předem vyberou na webu. Hlasovat je možné na http://www.filmjukebox.cz/kino/6/minikino. Snímek promítaný od 19 hodin si diváci zvolí přímo na místě.

Z JINÝCH OKRESŮ

V Karviné se bude se střílet z kanonu

Zámek Fryštát v Karviné sice otevřel své brány pro hlavní sezonu už před týdnem, ale speciální program k zahájení vypukne zítra.

Napoleonské války a empírový životní styl, to je letošní jarní překvapení. Od 10 do 17 hodin budou na zámeckém nádvoří, ale také přímo v parku za zámkem připraveny ukázky výcviku dělostřelců, dopoledne k zámku přes náměstí přijedou huláni za hluku bojových bubnů, to vše si osobně prověří na místě sám Napoleon Bonaparte s manželkou Josefínou.

V zámku pak bude připraven divadelní příběh stylizovaný do doby empíru. Samozřejmostí jsou opět prohlídky s průvodkyněmi v dobových kostýmech. A už jen do 16. dubna potrvá výstava kopie Turínského plátna, údajného rubáše Ježíše Krista. Je přístupna od úterý do neděle vždy od 10 do 17 hodin.

Štramberský hrad se probírá po zimě

Hrady a zámky začínají po zimě znovu ožívat a nejinak tomu bude také ve Štramberku. Organizátoři lákají nejen místní na zahájení hradní sezony, které se uskuteční zítra v areálu hradu Štramberk a také v Jaroňkově útulně. Od 10 hodin si malí i velcí návštěvníci budou moci v útulně vyrobit tradiční velikonoční ozdoby a vyzdobit je enkaustickou technikou pomocí pera a vosku. O tři hodiny později rozveselí všechny přítomné muzikant Franta Šťastný se svým flašinetem. Slavnostní ceremoniál k pravému zahájení hradní sezony se odehraje ve 14 hodin u Jaroňkovy útulny a poté, v době mezi 14.30 a 16.30 hodinami, si návštěvníci užijí skupinu historických tanců Vere Gratia Napajedla, skupinu historického šermu Allegros i šermířskou pohádku O Popelákovi. Vstupné je dobrovolné. 

Pozvání na Žerotínký zámek

Velikonoční atmosféra prostoupí zítra nádvořím Žerotínského zámku v Novém Jičíně. Od 8.30 do 13.30 hodin tam na návštěvníky čeká velikonoční jarmark s bohatým programem a stánky s nepřeberným množstvím zboží, nejen s velikonoční tematikou, ale i nejrůznějšími pochutinami. Děti i dospělí budou moci zhlédnout také ukázky tradičních technik uměleckých řemesel jako zdobení kraslic nebo pletení tatarů. O hudební doprovod se postarají flašinetáři z Ostravy, klapotáři z Lukavce, na I. nádvoří vystoupí dechová hudba Galička z Veřovic a na II. nádvoří zahraje cimbálová muzika Trojačka z Hodslavic. Otevřený bude také zámek se stálými expozicemi i aktuální výstavou Dámou v každé době.