Druhý ročník Mezinárodního pěveckého festivalu Visegrádské čtyřky nazvaný V4festprobíhá až do neděle v Ostravě a okolí. Vsobotu 3. září budou pokračovat na kolonádě Sanatorií Klimkovice (15 hodin) a v kostele sv. Jiří v Brušperku (17 hodin). Závěrečný koncert pak proběhne v neděli 4. září, v aule VŠB-TUO od 15 hodin.

Kromě Akademického pěveckého sboru VŠB-TUO se návštěvníci akce mohou těšit na Akademický pěvecký sbor Slezské technické univerzity Gliwice (Polsko), ženský pěvecký sbor Canticorum Havířov (Česko), komorní ProVocal (Maďarsko) a univerzitní Pěvecký sbor Mladosť (Slovensko). Novinkou letošního ročníku je, že každý účastnický sbor bude mít k sobě jeden místní sbor, který se na koncertech také představí.

Celkem tedy posluchači shlédnou deset sborových těles na sedmi koncertech.Podle prezidenta festivalu Adama Soustružníka bude repertoár velmi rozmanitý, protože každý sbor zazpívá tradiční lidové písně, skladby polyfonní i písně 20. a 21. století. Více o festivalu najdete na www.v4fest.cz.

Sobota 3. září 2011
15 hodin / Pěvecký sbor Mladosť + Pěvecké sdružení Klimkovice, Sanatoria Klimkovice
17 hodin / Canticorum Havířov + Lašan Brušperk, kostel v Brušperku

Neděle 4. září 2011
15 hodin / Společný závěrečný koncert, nová Aula VŠB-TUO, Ostrava-Poruba

Studenti Ostravské univerzity chtějí zachránit kostel v Hrušově
Rozpadající se novogotický kostel svatého Františka a Viktora v Ostravě-Hrušově chtějí zachránit studenti Ostravské univerzity. V okolí církevní památky připravují na neděli 4. září benefiční akci s názvem Nostra beata vita - Náš šťastný život.

Příchozí se mohou těšit na dvě skupiny historického šermu, podívat se mohou také na prohlídku dobových oděvů. Bohatý program bude umocněn zpěvem, a to nejen lidových písní. Nebude chybět ani trombonové kvarteto. Součástí benefice bude také výstava šperků a obrazů, které budou nabídnuty v aukci. Akce začne v 16 hodin.

Novogotický kostel z konce 19. století byl postaven podle projektu vídeňských architektů Ferstela a Schwedy. Dodnes má původní inventář, který je skvělou ukázkou řezbářského umění. Budova v posledních letech postupně chátrá. Poškozena je emisemi z blízkých průmyslových podniků, poddolování a hlavně devastující povodní v roce 1997. Tehdy voda dosahovala v Hrušově až do výše 3,5 metru. „V posledních letech se začala rozpadat cihlová věž, úplně zrezivěl kříž na věži, vitráže popraskaly, dlažba před kostelem je v dezolátním stavu. Opravu vyžadují také varhany," vyjmenovala hlavní iniciátorka akce Miriam Prokešová.

V Divadle Antonína Dvořáka bude den otevřených dveří
Národní divadlo Moravskoslezské chystá den otevřených dveří. Návštěvníci se v neděli 4. září seznámí s technikou i šéfy jednotlivých souborů. Na vlastní kůži poznají také práci maskérek. Akci s názvem Přijďte k nám! pořádá Národní divadlo moravskoslezské u příležitosti zahájení nové divadelní sezony. Dveře Divadla Antonína Dvořáka budou otevřeny od 10 do 16.30 hodin, od 18.30 hodin na akci naváže Slavnostní galavečer, který nabídne divadelní ochutnávky nadcházející sezóny v podání členů všech čtyř souborů. Diváci tohoto mimořádného večera se tak můžou těšit například na árii z Dvořákovy opery Armida v podání Dany Burešové, ukázku z muzikálu Divotvorný hrnec s Oľgou Bezačinskou a Jiřím Sedláčkem, na duet z druhého jednání klasického baletu Dáma s kaméliemi se sólisty Olgou Borisovou-Pračikovou a Janem Krejčířem. Pro děti budou připraveny baletní lekce.

Prázdniny ukončí jízdy historických tramvají

Rozloučení s prázdninami připravil na nadcházející víkend Dopravní podnik Ostrava. Akce s názvem Hurá do školy bude probíhat 3. a 4. září a děti se svými rodiči či prarodiči se budou moci projet na trati z Poruby vozovny přes Vřesinu do Zátiší a zpět. Odjezdy z Poruby (ulice Sokolovská) budou od 9.13 do 16.13 hodin každých šedesát minut. Ze zastávky Zátiší pojednou tramvaje od 10.20 do 17.20 hodin, také každou hodinu. Pro jízdu historickou tramvají budou platit pouze jízdenky, které cestujícím prodá průvodčí přímo ve voze. Cena je 17 korun pro děti a 34 korun pro dospělé.

Aquaburza pro chovatele rybiček
V menze Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava se v sobotu 3. září uskuteční v době od 8 do 12 hodin aquaburza. Ke koupi zde budou nejrůznější druhy akvarijních ryb, ale i akvarijní potřeby a literatura. Vstupné je 30 korun, děti studenti a senioři polovic. Děti do patnácti let mají v doprovodu rodičů vstup zdarma.

Děti se budou moci seznámit s činností zájmových kroužků
Florbal, hokej, sportovní gymnastika, cizí jazyky, bojová umění, tanec… To je jen malý výčet zájmových a sportovních aktivit, se kterými se budou moci seznámit děti i jejich rodiče ve dnech 3. a 4. září v ostravském Avion Shopping Parku.

Veletrh zájmových kroužků se zde uskuteční od 10 do 18 hodin a nabídne bohatý program. Kromě tanečních i sportovních ukázek, zde budou k dispozici také trenéři, či vedoucí z více než čtyřiceti dětských klubů a organizací, které se zabývají volnočasovými aktivitami. Po oba dny zde bude v odpoledních hodinách probíhat také autogramiáda fotbalistů FC Baníku Ostrava.

Kromě této akce si návštěvníci Avion Shopping Parku mohou prohlédnout zajímavou multimediální výstavu TOP SECRET, která je hravou formou seznámí s novými pohledy na kriminalistické a špionážní metody. Výstava potrvá do konce října.

Z OKOLNÍCH OKRESŮ

KARVINSKO: Hornické slavnosti v Karviné nabídnou nové atrakce

Karviná- Hornické slavnosti OKD v Karviné letos nebídnou bohatý program zpestřený o nové atrakce.Návštěvníci si poprvé budou moci prohlédnout nejmodernější těžební stroje, v hudebním programu postupně zazpívají Ben Cristovao, Wohnout, Mig 21, Kryštof, Navigators, Romengo, Fleret nebo Lucie Bílá. Koncertní program, který bude na třech scénách, uzavřou hity legendárních AC/DC v podání anglické kapely Hells Bells.

Bude také připravený program pro děti, havířské tradice, ale především výstava obřích těžebních strojů, které lidé v Česku ještě nikdy neviděli, protože s nimi pracují horníci stovky metrů pod zemí. „K vidění bude i atraktivní expozice báňských záchranářů a vyhlídkové výlety balonem,“ sdělil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Kromě tradiční zábavy se chystá i další novinka – karnevalový průvod Nadace OKD. „Bude to spojení nadšenců z občanského sdružení ART Prometheus. Něco takového Karviná ještě nezažila. V průvodu budou obří loutky, alegorické vozy, žongléři, chůdaři, akrobati, mažoretky, masky. Připojit se mohou i další zájemci,“ dodává ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Průvod vyrazí ve 14 hodin od zimního stadionu, zhruba o hodinu později by měl dojít na Masarykovo náměstí. Tam proběhne ocenění nejlepších masek. Občanské sdružení svatá Barbora podporující hornické sirotky, jejichž otec zahynul při práci pod zemí, uspořádá tradiční soutěž o nejlepší buchtu. V areálu bude také lunapark, skákací atrakce a další doprovodná lákadla pro malé i velké.

NOVOJIČÍNSKO: Autoveterání vyrazí na Veteran Rallye Beskydy 2011
Kopřivnice, Rožnov pod Radhoštěm – Kopřivničtí autoveteráni pořádají v sobotu 3. září v pořadí už 42. ročník mezinárodní Veteran Rallye Beskydy 2011. Letošní rallye se pojede na počest 120. výročí úmrtí Ignáce Šustaly a 90. výročí vzniku názvu Tatra. Start je ve 13.30 hodin v Horní Bečvě, trasa povede přes Hutisko - Solanec, kde budou na náměstí osádky plnit zadané úkoly. Poté zamíří do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V Dřevěném městečku budou automobily vystaveny přibližně od 14.30 do 17 hodin.

OPAVSKO:Musicart – High ve Slezsku 2011 na Opavsku
V areálu Čertova údolí a klubové hospůdky U Jury, které se nacházejí přesně na hranici tří obcí Háj ve Slezsku, Velká Polom a Hrabyně na Opavsku se ve dnech 2. a 3. září uskuteční šestnáctý ročník nezávislého open air festivalu divadla a hudby Musicart – High ve Slezsku 2011. Akce začíná dnes (pátek 2. září) v 17.30 hodin, sobotní program již v 10 hodin vystoupením recesního divadla Tom a Jeff z Havířova s konverzační hrou Knižní okénko. Dalším neméně známým divadelním spolkem je ostravský Bernadr a Gerard. Divadelní scéna je situována do prostor Dohnálkova parku, který bude sloužit pro relaxaci návštěvníku festivalu a vstup sem bude zdarma.
Po ukončení divadelní produkce se návštěvníci opět mohou přesunout do areálu Čertova údolí, kde budou od 13 hodin probíhat další hudební vystoupení. Součástí festivalu bude stanové městečko, spousty stánků se vším možným, filmové projekce i workshopy. Festival proběhne za každého počasí. Více informací na http://ska.energia.cz/musicart/ .

OPAVSKO: Víkend bude plný letadélek
Hať - Na haťském letišti začíná v sobotu 3. září v osm hodin český modelářský akrobatický šampionát v režii huťských modelářů. První kvalifikační lety budou zahájeny v 9 hodin a poslední soutěžní kolo je plánováno v neděli od 8 hodin. Zhruba v poledne bude známý nová mistr republiky. Soutěž obnáší schopnost modelářů řídit své letouny ze země pomocí vysílače. Letadla nesmí být větší než dvoumetrová a vážit mohou jen do pěti kilogramů. Pilot má pro svůj let předepsáno celkem sedmnáct figur a jejich kombinací. Během letu je posuzována přesnost provádění obratů, jejich plynulost a dokončenost.

TŘINECKO: V Bystřici bude slavnost
Bystřice nad Olší – Den obce Bystřice se uskuteční v sobotu 3. září v areálu před bazénem. Zahájení se uskuteční v 15 hodin a o čtvrt hodiny později se představí Bystřické talenty. V 15.45 hodin se přítomní mohou těšit na Cirkus trochu jinak – kejklíři, provazochodci. Dechovka Boršičanka zahraje v 17 hodin, v 19 hodin pak S.T.S. ve 20 hodin je programu koncert Michala Hrůzy a kapely Hrůza, ve 21.30 hodin bude hrát DJ Roman Grygar.

TŘINECKO: Dožínky mají v Návsí
Návsí – Dožínkové veselí opět po roce ovládne Návsí. Připraven je bohatý program pro všechny generace. Dožínky v Návsí se uskuteční v sobotu 3. září v areálu firmy Netis a na hřišti U pily. Samotný program začne ve 13 hodin dožínkovým průvodem od zdejšího obecního úřadu do areálu hřiště U pily. Po dožínkovém obřadu, který začne ve 13.30 hodin, se přítomní mohou těšit na kulturní menu, ve kterém se představí folklorní soubory Melodia, Gorol, Vonička z Havířova a Jablunkovanka. Dožínkový den bude zakončen diskotékou.

BRUNTÁLSKO: Starovesští o víkendu oslavují čtyři sta padesát let existence
Stará Ves – Mohutně slavit se chystají v sobotu 3. září obyvatelé Staré Vsi u Rýmařova. Uctít se chystají čtyři sta padesát let od založení obce. Program je připraven nejen do kostela Povýšení svatého kříže, kde začíná v 10 hodin slavnostní mše a o hodinu později tam proběhne křest knihy Stará Ves a Žďárský Potok v dějinách Moravy.

Spolu s návštěvníky obce chtějí Starovesští slavit v místním kině, kde čeká na malé i velké kouzelnická show pro děti, umění ovládání honáckých bičů mistra světa Ladislava Gina Šína, vystoupení Železného Zekona, kynologická ukázka, hra na kytaru, koncert skupin Kabát revival a Horkýže slíže revival, taneční vystoupení Studia Sport a Zdraví, vystoupí také country kapela Karlováci. Sobotní pestrý program ukončí Ohňová show.

V rámci doprovodného programu můžete například bezplatně využít lanového centra na chatě Orientka, od 13.30 do 15.30 hodin se nabízí možnost prohlídky hasičské zbrojnice, základní a mateřské školy, lukostřelba, ukázky kovářského řemesla nebo skákací hrad.

TIPY NA VÍKEND NAJDETE PRAVIDELNĚ KAŽDÝ PÁTEK V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU.

#flash|https://g.denik.cz/73/d2/denikflash.swf|340|80|denikflash#