Ve Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě-Krásném Poli se ve dnech 10. a 11. září uskuteční Ostravský astronomický víkend. Akce určená široké laické veřejnosti nabídne řadu zajímavých přednášek na vybraná astronomická témata.

Například Astroinformatika a Virtuální observatoř aneb Jak nahnat astronomy od dalekohledů k počítačům, Astrobiologie aneb Život mezi hvězdami, Medicína z vesmíru aneb Jak kosmonautika zachraňuje životy na Zemi nebo Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může.
Přednášet budou přední čeští odborníci včetně Jiřího Grygara.

Zájemci se mohou zúčastnit celého semináře, nebo jen jednotlivých přednášek. Přihlásit se lze e-mailem na adrese ivana.ceskova@vsb.cz. Vstupné na celý seminář 230 korun, na jednotlivé přednášky je 50 korun. Studenti středních a vysokých škol mají vstup zdarma. V sobotu akce začíná v 10 hodin, v neděli od 9 hodin.

Klimkovický jarmark
V areálu klimkovického parku se uskuteční v sobotu 10. září Klimkovický jarmark. Akce začne už v osm hodin ráno v centru města, kde budou tradiční trhy. Pak se program přesune do parku, kde se návštěvníci mohou těšit na kejklíře na chůdách, žongléry a klauny. Od 10.30 hodin vystoupí folklórní soubor Ostravička s cimbálovkou, v 11.45 hodin zpěvačka Madalena Jao.
Od 13 hodin bude následovat hodinový koncert dechová hudby z Polanky nad Odrou a od 14 hodin vystoupí klimkovické mažoretky a bolatičtí mažoreti. Tamburášský orchestr Brač ze Studénky si mohou zájemci poslechnout od 15.15 hodin, pak bude od 16.45 do 17.45 hodin následovat bubenická show Jakuba Kupčíka a Kuba Bandu. Od 19 hodin si přijdou na své milovníci písniček kapely Team, i když „pouze“ ve revivalové podobě. Celodenní akci pak uzavře koncert skupiny Kolco, který začne ve 20.45 hodin.

Slůně bude oficiálně pokřtěno
Křtiny sloní samičky se uskuteční v ostravské zoologické zahradě v sobotu 10. září od 13 hodin. Slůně, které se narodilo letos 12. dubna, už sice má jméno Rashmi (Paprsek), ale až nyní proběhne slavnostní křest. „Kmotrem jediného českého slůněte se stane Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a pokřtí ji generální ředitel pojišťovny Petr Vaněk,“ upřesnil ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Regulovčíci budou soutěžit
Soutěž dopravních policistů se uskuteční v sobotu 10. září 2011 v areálu centra bezpečné jízdy Libros Ostrava v Palackého ulici v Ostravě-Přívozu. Zúčastní se jí dvacet pět vybraných regulovčíků ze všech dopravních inspektorátů a oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.
Už v deset hodin dopoledne začne praktická část soutěže, ve které soutěžící policisté budou řídit křižovatku křižovatka u Tesca v Ostravě-Porubě. Odpoledne pak absolvují teoretickou část a nakonec ve 13.30 hodin sami usednou za volant a předvedou svou zručnost v řízení automobilu.

PechaKucha Night Ostrava už popáté, tentokrát v Dole Michal
Před rokem se v Ostravě v areálu Dolu Hlubina poprvé představil projekt PechaKucha Night. Ten má za cíl inspirovat a bavit účastníky prezentacemi osobností designu, architektury a jiných kreativních oborů. Nyní, o rok později, se akce vrací do industriálních prostor, už zítra ji bude hostit Důl Michal. Samotný začátek prezentací je stanoven symbolicky na dvacet hodin a dvacet minut. V Dole Hlubina, který je národní kulturní památkou, se v sobotu představí atraktivní směsice osobností od ostravského fotografa Borise Rennera, přes úspěšné designéry jakými jsou Radim Babák ze studia Hippos design či Martin Jakobsen, po Markétu Ubíkovou z občanské iniciativy Čisté nebe.

Výroční neděle v kině Luna
Ostravské kino Luna slaví 41 let své existence a při této příležitosti připravilo pro své návštěvníky Výroční neděli. Na všechny filmy, které budou v neděli 11. září v kině k vidění, bude vstupné 41 korun. A co se bude promítat? Animovaný snímek Kungfu Panda 2 (10 hodin), Pan Popper a jeho tučňáci (12.30 hodin), Harry Potter a relikvie smrti – 2. část (15 hodin), historický velkofilm Lidice (17.30 hodin) a Pařba v Bangkoku (20 hodin).

„Fajne“ kapely zahrají v zahradě u Akordu
V letní zahradě Domu kultury Akord v Ostravě-Zábřehu vystoupí v sobotu 10. října šest kapel, které se přihlásily do soutěže Fajn Fest CZ-PL. Ze stovky přihlášených je vybrala mezinárodní porota a fanoušci při internetovém hlasování. Hudební fanoušci se mohou těšit na české kapely Black Roll, Bandaband, Wishlist a skupiny Dash Channel, The Posit a Pomau z Polska. Přes léto vybrané kapely nahrály společné CD, které pokřtí na koncertu u Akordu. Začátek akce je v 15 hodin, vstup je zdarma.

Vystoupejte na radniční věž
Chcete společně nahlédnout do jinak nepřístupných prostor vyhlídkové věže ostravské Nové radnice, nebo vystoupat po 292 schodech až na vyhlídkovou terasu? Pak si nenechte ujít v neděli 11. září akci s názvem Po schodech na věž. Uskuteční se od 9 do 16.30 hodin (v půlhodinových intervalech) a návštěvníkům podají zasvěcený komentář pracovníci Ostravského informačního centra. Vstupné na věž pro dospělé je 49 korun, pro děti, studenty a seniory 40 korun.

Hasiči budou soutěžit
Finálový závod Ligy České republiky ve výstupu na věž se uskuteční v pátek 9. září v moderním sportovním areálu hasičské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Ostravě-Porubě. Vstup na akci je zdarma.
V sobotu 10. září budou hasiči soutěžit ve Štramberku. Běh na Trúbu začne v 9 hodin.

Z OKOLNÍCH OKRESŮ:

MORÁVKA: Můžete závodit na kole
Moravskoslezský kraj zve širokou veřejnost na cyklistický závod Pohár Beskydské magistrály 2011. Závod, který proběhne v neděli 11. září v Morávce, je jednou z aktivit projektu „Beskydská magistrála“, jehož realizátorem je Moravskoslezský kraj a jeho partneři. Zúčastnit se může téměř každý, nejmenší děti mohou mít v závodě rodiče jako doprovod. Závodit se bude v různých věkových kategoriích, včetně dětských.

Trasa povede lesními cestami v okolí Morávky, především po zpevněném asfaltovém povrchu. Bude připraven i zajímavý doprovodný program, a to především pro děti. K závodu je možné se přihlásit elektronicky na turistických webových stránkách Moravskoslezského kraje www.msregion.cz do 9. září do 12 hodin, výjimečně i osobně na místě před závodem.

BESKYDY: Okolo Lysé hory na kolech
Závod horských kol Okolo Lysé hory se uskuteční v sobotu 10. září. Prezentace závodníků je v Ostravici, u transformátoru, na cestě Ostravice - Lysá hora (červená značka) od 9 hodin. Start závodu je v 10.30 hodin. Startovné je 80 korun.

FRÝDEK-MÍSTEK: Procházka Frýdkem
Beskydské informační centrum Frýdek-Místek připravilo ve spolupráci s Vyšši odbornou školou Goodwiil na sobotu 10. září tradiční Den s průvodcem.
Prohlídky historické části Frýdku proběhnou na podzim ve dvou termínech. Kromě této soboty se akce uskuteční i 1. října 2011. „Zájemci o historii se sejdou vždy na Zámeckém náměstí u kašny svatého Floriána ve Frýdku a během přibližně dvou hodinové vycházky se budou moci seznámit s historií a současností města, případně se zajímavými stavbami, například s frýdeckým zámkem, Hlubokou ulicí či kryptou v Bazilice minor Navštívení Panny Marie. Tradicí na těchto prohlídkách se stalo také ražení mincí Regionu Beskydy,“ upřesnila Lucie Talavašková z Beskydského informačního centra.
Prohlídky se konají ve dvou časových intervalech, a to v 10.30 a ve 13 hodin. Prohlídky nejsou fyzicky náročné a zvládnou je senioři i děti, a jsou zdarma. V případě velmi nepříznivého počasí se akce přesouvá na náhradní termín. Další prohlídky se uskuteční 17. září a 22. října v Místku a 8. října ve Frýdlantu nad Ostravicí.

NOŠOVICE: Radegast den v Nošovicích nabídne i pivní speciál

Nošovice zažijí v sobotu 10. září jednu z největších akcí. Už podeváté se zde uskuteční Radegast den, který každoročně navštěvuje přes 20 tisíc lidí. Program proběhne na čtyřech scénách, otevřeno bude návštěvnické centrum a chybět nebudou ani prohlídky pivovaru. Fanoušci muziky se mohou těšit na Petra Koláře a další hvězdy. Nošovičtí sládci uvařili pro tuto příležitost nefiltrovaný ležák, který bude i s dalšími pivy na čepu na 28 místech. Na hudebním pódiu vystoupí hvězdy české scény Petr Kolář, Xindl X či Vypsaná fixa. Na kulinářské scéně B se návštěvníci dozvědí, jak degustovat pivo a jak ho správně načepovat. Jídlo uvaří herec Martin Zounar, který dohlédne na pokus o překonání rekordu v pojídání pivních jednohubek. Scéna C nabídne extrémní sportovní disciplíny. Akce začne v 10 hodin - kompletní program najdete zde.

FRÝDEK-MÍSTEK: Pobeskydská drakiáda bude opět v Místku – Bahně
Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek pořádá v sobotu 10. září na letišti v Místku – Bahně 13. ročník Pobeskydské drakiády. Dopolední program startuje v 10 hodin, kdy se návštěvníci mohou těšit na letové ukázky rádiem řízených modelů letadel a vrtulníků či ukázky ultralehkých letadel. Rovněž bude možnost prohlídky skutečných ultralehkých letadel a modelů letadel na ploše letiště i v hangáru. Ve 13 hodin začne zápis dětí do soutěží s přineseným draky. Ve 14 hodin pak startuje soutěžní létání s draky: nejvýš, nejdéle, nejlépe, umělecký dojem, soutěže rodinných klanů, samostatné kategorie vlastnoručně zhotovených a koupených draků. V průběhu akce si mohou zájemci objednat let v ultralehkém letadle nad Frýdkem-Místkem.

NOVÝ JIČÍN: Slavnost Nového Jičína bude plná sněhu a ledu
Koncertům, historickým představením, vojenským manévrům a dalším atrakcím bude patřit v sobotu 10. září Nový Jičín. Uskuteční se tam další Slavnost města Nový Jičín, která bude letos zasvěcena Eduardu Orlovi. Tento místní rodák a polárník se narodil v Novém Jičíně před 170 lety. Letošní slavnost jej připomene v mnohém.
Nejenže se objeví dvojník Eduarda Orla, objevitele Země Františka Josefa, ale na náměstí bude také sníh a led. Na Masarykově náměstí, na nádvoří Žerotínského zámku, ale i na jiných místech města bude probíhat jarmareční veselí, hudební i taneční vystoupení. Zimní atmosféru budou dotvářet i expozice dětí z novojičínských škol a školek, jejichž výtvory jsou inspirovány nejen polární výpravou ale i krajinou věčného sněhu a ledu. Jedna ulice bude patřit psím spřežením.
Večerní program vyvrcholí vystoupením Věry Špinarové a následným tradičním ohňostrojem. Po něm přijde na řadu závěrečný koncert, tentokrát v podání rockové festivalové kapely Wohnout. Jejich vystoupení začne přibližně o půl jedenácté večer.

Akce začne už v 8.30 hodin. Výběr z bohatého programu:

8.30 hodin/ Dechový orchestr města Nový Jičín

9.30 hodin / Slavnostní průvod – zahájení městských slavností

11 hodin / Vladimír Hron dětem

15 hodin / Slavnostní průvod

15.45 hodin / Vyhlášení soutěže O nejoriginálnějšího polárníka

16 hodin / Javorník - soubor lidových písní a tanců

17.15 ZUMBA s Vendou – Tančí celé náměstí

20.30 hodin / Věra Špinarová

22.45 hodin / Slavnostní ohňostroj

23 hodin / skupina WOHNOUT

KOZLOVICE: Kozlovice uvidí Martinovou
Obecní slavnost připravili na sobotu 10. září v Kozlovicích. K hlavním bodům programu bude patřit vystoupení Věry Martinové a Mira Šmajdy.
Obecní slavnosti proběhnou v areálu hasičské zbrojnice. Ve 14 hodin bude podium patřit myslikovské hudební formaci My Band, v 15 hodin se přítomní mohou těšit na Mira Šmajdu se skupinou Rosemaid.
Od 6.30 hodin začne pásmo, ve kterém vystoupí místní spolky. Nebude chybět ani ukázka bojového umění taekwondo či orientální tanec. V 19 hodin předstoupí před kozlovické publikum královna české country Věra Martinová. O dvě hodiny později startuje taneční zábava se skupinou Krakatit.

KOPŘIVNICE: Šlápoty ukáží krásy Kopřivnice
V Kopřivnici se v sobotu 10. září uskuteční turistický pochod nazvaný Šlápoty za historií a krásami Kopřivnice. Jak je patrné již ze samotného názvu, akce nebude věnovaná pouze turistice, ale také poznání kopřivnické přírody, návštěvě dvou místních muzeí a štramberského arboreta a rozhledny. Start pochodu bude mezi devátou a desátou hodinou dopoledne u Lašského muzea.
Odtud se účastníci vydají ke skautskému středisku Vanaivan a dále přes Muzeum Fojtství, Váňův kámen, štramberské arboretum, křížek a rozhlednu na Bílé hoře, do cíle na Bubla City Ranchi. „Všechny vstupy jsou zahrnuty v ceně startovného, včetně vstupu na Bubla City Ranch, kde bude připraven bohatý doprovodný program s hudbou, soutěžemi, ukázkami sportů a tombolou,“ uvedl jeden z organizátorů Evžen Knězek.

DOLNÍ LOMNÁ: Slezské dny nabídnou folklor, ale i turistiku a krajové speciality
Matice slezská pořádá ve svém národopisném areálu ve dnech 10. a 11. září 2011 další ročník tradičních Slezských dnů. Velká přehlídka folkloru bude probíhat souběžně ve dvou přírodních amfiteátrech Křínov a Lomňanka.
„Letošní program budoiu tvořit koncipované pořady, věnované lidové kultuře Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, Polska a Chorvatska. K vidění budou také vystoupení dětských souborůa moravských muzik Slezské dny tradičně doplní i bohaté doprovodné programy.
Mezi tradiční akce patří dálkový pochod Mánesovou stezkou, organizovaný Klubem českých turistů, řemeslný jarmark a ve stylových dřevěnicích areálu nabídnou členové Matice slezské tradiční jídla a pití jako bramborové placky, jelítko se zelím, bachora a jiné lahůdky a samozřejmě nápoje miodula či vařonka,“ sdělila za organizátory Jarmila Kantorová, předsedkyně Matice slezské v Dolní Lomné. Podrobný program najdete na www.slezskedny.wz.cz.

BRUNTÁL: Bruntálské indiánské léto přinese pohodu a kvalitní muziku
Folk, country, bluegrass a blues. Na terasách v bruntálské zámecké zahradě se multikulturní hudební festival koná v sobotu 10. září už podeváté a pořadatelům se podařilo sezvat skutečné hvězdy různých stylů. Vystoupí folková špička a legenda Pavlína Jíšová s formací Pavlína Jíšová a přátelé, v níž se představí také dcera hudebnice Adéla Lounková. Známé hity přivezou do Bruntálu z Ostravy kapely Tempo di vlak a Reservé. Bluegrassový nářez zazní v podání pražských Twisted Timber a opavských Bluegrass Comeback. Jazzu a folk-rocku se věnují ostravští hudebníci Wind a rýmařovští Aparát. Blues či old time muziku zastupují krnovská formace Ripe for blues a václavovská nová kapela, kvartet Welcome Drink. Třešničkou na bluesovém dortu bude vystoupení bluesmana Jirky Mížy. Vstupné je 100 korun. Více na www.bil.mx-net.cz.

SOVINEC: Hon na hradní bestii
Historická akce s názvem Hon na hradní bestii se uskuteční 10. a 11. září na hradě Sovinci. Pořádá jí občanské sdružení Salva Quardia zabývající se historií z období třicetileté války, která pro návštěvníky připravila zajímavý program. K vidění budou šermíři, mušketýři, žoldáci i tanečnice. Děti se mohou těšit na hru „po stopách hradní bestie“, která prověří jejich zručnost i fyzickou zdatnost. Po oba dny se akce koná od 9 do 18 hodin. Spolupořadateli a partnery akce jsou Muzeum v Bruntále a Radio Čas.

HAŤ: Myslivecké hodyHanysově chatě
Myslivecká společnost Hubert Hať zve na tradiční Myslivecké hody, které se budou konat v areálu Hanysovy chaty na hrázi v sobotu 10. září 2011 od 10 hodin. Kromě zvěřinových pokrmů je připravený bohatý program s možností zajímavých výher.

HLUČÍNSKO: Za tajemstvím mlýnů a pekáren
Po stopách mlýnů a pekáren na Hlučínsku a v blízkém okolí. Takový název dostala exkurze, kterou na sobotu 10. září připravila Společnost přátel muzea Hlučínska. Akce je pořádána v rámci celoročního téma chléb a během celého dne budou navštíveny mlýny v Kozmicích, Bělé, Tworkově, Kobeřicích, Opavě, Cholticích a pekárny v Dolním Benešově a Píšti. Více informací k akci v informačním centru Hlučín (infohlucin@centrum.cz, tel. 595 041 617). Cena zájezdu je 200 korun.

HAVÍŘOV: Na slavnostech v Havířově zahraje Status Quo i Kabát
Hvězdný program slibují městské slavnosti v Havířově. Připravený program nabídne hudbu pro všechny generace, počínaje od teenagerů až po seniory.

Areál Městské sportovní haly
Sobota 10. září
13.00 Báječná maskotí show, 15.00 Azeťanka + mažoretky Kala, 15.30 slavnostní zahájení 15.40 Vojenský folklorní soubor Jánošík, 16.50 Gábina Gunčíková, 17.30 Petr Kotvald a Standa Hložek, 19.00 Ruda z Ostravy, 19.30 Desmod, 20.40 Ruda z Ostravy, 21.00 Daniel Nekonečný, 22.10 Ruda z Ostravy, 22.30 Kabát, 00.00 F. Mercury a sk. Queen v ohňostrojových obrazech

Neděle 11. září
13.00 Sound of Sisters, 13.45 Solarsystem, 14.30 SG Band, 15.15 Elementa, 16.00 Happy Dog, 16.45 Mandrage, 18.00 Tree Frog, 18.45 PBK Blues, 19.30 Porcelain People, 20.15 Toxique

Areál zábavy pro děti i dospělé, skákací hrady, kolotočové atrakce, stánkový prodej a jiná lákadla. V sobotu v odpoledních hodinách bude tradiční soutěž v přetahování lanem (pětičlenná mužská i ženská družstva od 18 let)

ZA HRANICEMI KRAJE

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: Hornoslezký den ve skanzenu
V rožnovském skanzenu se v sobotu 10. září uskuteční Hornoslezký den. Akce začne v 10 hodin a návštěvníci se mohou těšit na den plný zajímavostí připravený partnerským muzeem z Polska - Górnośląskim Parkem Etnograficznym z Chorzowie u Katovic.

Kulturní program proběhne v Janíkově stodole Dřevého městečka také v neděli 11. září, kdy zde od 15 hodin vystoupí oblíbený valašský soubor Soláň se svou cimbálovou muzikou. Hostem pořadu bude folklorní soubor Cifra z Uherského Hradiště.

TIPY NA VÍKEND NAJDETE PRAVIDELNĚ KAŽDÝ PÁTEK V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU.

#flash|https://g.denik.cz/73/d2/denikflash.swf|340|80|denikflash#