Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy na sobotu a neděli v Ostravě a okolí

Ostrava /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO/ - Opět přinášíme tipy na některé akce konané o víkendu v Ostravě a okolí.

28.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

OSTRAVA

Stalo se již tradicí, že se v den státního svátku otevřou dveře ostravské Nové radnice na Prokešově náměstí občanům města. Stalo se tak i v pátek 28. října.Návštěvníci si mohli v doprovodu průvodců prohlédnout například pracovnu primátora. Zdarma byla přístupněna také vyhlídková věž.

Nová radnice je zřejmě nejznámější stavbou Ostravy. Jde o prvorepublikovou dvoukřídlou budovu s vyhlídkovou věží. Budovala se v letech 1925 až 1930. Vedením stavby byl pověřen tehdy mladý začínající architekt Karel Kotas. Na projektu se podílel i známý brněnský architekt Vladimír Fischer. Budova s celkovými náklady 52 miliónů korun byla slavnostně otevřena 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Díky 85 metrů vysoké věži se radnice stala nejvyšší radniční budovou v České republice. Nová radnice je zároveň největším radničním komplexem v zemi.
SOBOTA

Don Giovanni v přímém přenosu z MET
V Domě kultury města Ostravy se v sobotu 29. října uskuteční další přímý přenos z newyorské Metropolitní opery. V programu zazní opera W. A. Mozarta Don Giovanni. Mozartova nesmrtelného antihrdinu poprvé ztvární mladistvý Mariusz Kwiecien a to v režii Michaela Grandageho, držitele ceny Tony Award, a pod hudebním vedením Jamese Levina. Začátek je v 18.45 hodin. Vstupné je 320 korun, opera je v italštině.

Pro chytré hlavičky
Ve dnech 28. a 29. října probíhá v prodejně Yogi v Nádražní ulici v Moravské Ostravě prezentace hlavolamů a her.Zatímco vpátek 28. října si od 13 hodin mohli zájemci poslechnout přednášku o nových hlavolamech, v sobotu od 9.30 hodin zde budou k vidění nové společenské hry.

NEDĚLE

Námořnická pohádka
Kulturní centrum Poruba připravilo na neděli 30. října na deset hodin dopoledne Námořnickou pohádku pro malé i velké diváky. S námořníkem Frantíkem vyplují děti na dobrodružnou výpravu kolem světa a společně zachrání princeznu Aničku před piráty sedmi moří. Vstupenky stojí 50 korun a můžete je zakoupit v předprodeji Kulturního centra Poruba.

Výstava o indiánských kmenech na Černé louce
Ojedinělá výstavní expozice s názvem Legendární indiánské kmeny je k vidění v pavilonu E na výstavišti Černá louka v Ostravě. Návštěvníci si mohou prohlédnout figuríny v životní velikosti v dobových kostýmech traperů, misionářů i indiánských válečníků. K vidění je i tradiční obydlí Indiánů – týpí, kanoe, zbraně i ozdobné čelenky z per. Výstava je podle organizátorů vhodná zejména pro školní kolektivy, jako doplnění výuky. Zájemci si mohou objednat i odborný výklad v angličtině nebo češtině (Květoslav Straka, tel. 777 919 262, e-mail: deneos@email.cz). Výstava potrvá až do 22. prosince 2011 a pro veřejnost je otevřena celý týden kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Z OKOLNÍCHOKRESŮ

SOBOTA

OPAVA: Na dýně a patisony do arboreta
Slezské zemské muzeum připravilo již třetí ročník akce s názvem Vyřež/š si svou dýni. Pro návštěvníky Arboreta v Novém Dvoře budou nachystány různé tvary, barvy a velikosti dýní a patisonů, které budou moci dotvářet pomocí dalších přírodnin, pocházejících z parku. „Spolu s návštěvníky zde budou tvořit i žáci vybraných opavských škol, jejichž vyřezané a nazdobené dýně rozmístíme po arboretu. Večer zažijete neopakovatelnou dušičkovou atmosféru s dýňovými lampami, svícemi, loučemi a lampiony,“ sdělila Romana Talačová ze Slezského zemského muzea. K ochutnání budou i různé sladké i slané speciality vyrobené z dýní. Akce se koná ve dnech 29. až 30. října od 14 hodin.

OPAVA: Skupina se vrací k fanouškům
Kapela Ilegal Ilusion není pro Opavany žádným nováčkem. Do města přijíždí koncertovat každý rok a letos to bude tuto sobotu. V klubu Art nabídne od 20 hodin posluchačům mimo jiné i písně z dosud posledního alba Veto i několik skladeb ze své nové desky, která vhodný titul teprve hledá. Hudební skupina z Bílovce vystupuje už šestnáct let a o pozvánky ke koncertům rozhodně nemá nouzi. Předkapelou opavského koncertu bude Human puppet.

BĚLÁ: Ochotníci jsou na roztrhání
Amatérský divadelní soubor netěší svými inscenacemi jen místní diváky. S klasickou pohádkou Sůl nad zlato vystoupí během tohoto víkendu ve dvou obcích. V sobotu od 15 hodin ji zahraje pro diváky v Třebomi a v neděli rovněž od 15 hodin představí hodnou Marušku s marnivými sestrami a nic nechápajícím královským tatínkem malým i velkým návštěvníkům hostince U Martiny v Píšti.

FRÝDECKO-MÍSTECKO: Aleš Brichta zamíří do Kozlovic
Kozlovice – Eddie productions a obec Kozlovice uvedou v sobotu 29. října Kozlovický nátěr. Tento tradiční letní festival se letos prvně stěhuje pod střechu – do sálu zdejšího obecního úřadu. K hlavním tahákům festivalu bude určitě patřit Aleš Brichta, dále se představí Ascendancy, Callibos M. S., Doro/Warlock revival, Misty Ways a Power 5. Začátek festivalu je v 17 hodin, sál se návštěvníkům otevře v 16.30 hodin. Vstupné v předprodeji stojí 190 korun, na místě pak 250 korun. Předprodej, který končí 27. října, zajišťuje Beskydské informační centrum Frýdek-Místek.

FRÝDEK-MÍSTEK: Pohádku zahraje ING Kolektiv
Princezny a loupežníci, tak se nazývá pohádka, na kterou se mohou děti těšit v sobotu 26. listopadu v 15 hodin ve frýdeckém divadle Čtyřlístek. Pohádka je o třech princeznách, jež uneseny loupežníky byly, mnohá protivenství a různé taškařice prožily, ale nakonec ke štěstí a sňatku přišly. Hraje divadelní soubor ING Kolektiv Frýdek-Místek.

KRNOV: Jasná páka v Kofole
Legendární kapela Jasná páka v poslední době moc nevystupovala, přesto se rozhodla pro sérii podzimních koncertů po České republice. V sobotu 29. října se zastaví také v klubu Kofola v Krnově. Koncert Jasné páky a Davida Kollera k podzimu bezesporu patří, je to totiž kvalitní nálož nostalgie. Na rozdíl od své koncertně aktivní sestry kapely Hudba Praha je Jasná Páka v dnešní době pouze občasně působící projekt, a proto songy jako Majolenka či Špinavá záda naživo hned tak neuslyšíte. Vstupenky jsou ještě k mání ve všech běžných předprodejních místech.

BRUNTÁLSKO: Sovinečtí uzavřou sezonu
Sovinec - O víkendu se na Sovinci koná poslední letošní akce, pořadatelé ji nazvali Hofmistrova závěť. Ukončení sezony na Sovinci je protkáno v sobotu 29. a neděli 30. října od 9.15 do 17.45 hodin šermířskými příběhy, pohádkami a pověstmi.

Jedním z účinkujících je skupina historického šermu Reventar. Své výstupy zasazuje do období vrcholné gotiky. A kromě šermu Revertar bravurně zvládá i historické dvorské tance. Dále se představí Mušketýrská jednotka střelci Salva Quardia z Olomouce a skupina šermu Špinavci s pohádkovou babičkou, oblíbení sokolníci Vítek a Monti. Program začíná v 11 hodin vystoupením Bez hostinského, o hodinu později plánují pořadatelé zprostředkovat divákům příběh z tábora švédského ležení. Ve 13 hodin je na programu Suchý čert, pokračuje se výcvikem mušketýrské jednotky. Posledními dvěma výstupy jsou v 15 a 16 hodin Opat Gregor, ukázka bojového umění, dvorské etikety a gotických tanců, a Vivat Gustav Adolf, příběh z roku 1643 o oblehání hradu Švédy. Zájemci si mohu užít rovněž střelbu z luků a kuší, na zub jsou připraveny koláčky a klobásky.

NEDĚLE

KARVINSKO: Hallowen v Bohumíně
Bohumín – Zábavný halloweenský program pro děti plný tance a soutěží se chystá na neděli v Bohumíně. Od 17 hodin začíná program na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně, vše vyvrcholí lampiónovým průvodem. Vstup povolen v maskách a s lampiónem.

HAVÍŘOV: Klaun oslaví Haloween s dětmi
V neděli si mohou děti užít v havířovském Společenském domě od 15 hodin akci s výstižným názvem Haloween s Hopsalínem. Každý, kdo přijde v haloweenové masce, má navíc šanci vyhrát zajímavé ceny. Vstupné je padesát korun.

OPAVSKO: Sborový zpěv v kostelích
Opava, Velké Heraltice – Koncerty v rámci bohoslužeb uslyší věřící tuto neděli ve dvou kostelích. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie vystoupí v 10 hodin Chrámový sbor Opava s orchestrem Slezského divadla pod vedením Karla Kostery. Za varhanami usedne jeho bratr Alois Kostera. Na programu budou skladby Jana Nepomuka Škroupa, Baltazara Florence a Wolfganga Amadea Mozarta. Od 15 hodin budou ve Velkých Heralticích účinkovat obě zmíněná hudební tělesa v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Posluxhačům nabídnou díla Jana Nepomuka Škroupa, Césara Francka, W. A. Mozarta a G. F. Hāndela.

ZA HRANICEMI KRAJE

Rožnov pod Radhoštěm: Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex

V objektu Janíkovy stodoly v areálu Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm se ve dnech od 25. října do 2. listopadu (kromě 31. 10.) uskuteční výstava Valašský hortikomplex prezentující ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny pěstované v minulosti hlavně na Valašsku.

Pravidelně jsou zde k vidění odrůdy ovoce, okopanin a obilovin, které byly pěstovány nejen na Valašsku v minulosti, kdy tyto odrůdy a další zajímavosti může návštěvník přímo na místě srovnat s odrůdami současnými. Většina vystavených vzorků plodin ze skupiny tzv. starých odrůd jsou pěstovány přímo v areálu Valašské dědiny v rámci projektu Zachování starých a krajových odrůd zemědělských plodin. V říjnu je skanzen otevřen od 9 do 16 hodin.
Kompletní přehled aktuálníchtipů na volné dnya s časovým předstihem najdete vždy už v pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku. Vychází s pravidelnou přílohou TV Magazín.

28.10.2011
SDÍLEJ:
Zrekonstruovaný památník ve Vřesinské ulici.
3

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

VIZUALIZACE fotbalové akademie na Bazalech.
2 16

Hotovo. Z Bazalů bude tréninkové centrum

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Co víc si mohl přát? Hokejový útočník Vítkovic Jakub Lev se dočkal premiérového hattricku v kariéře. Šestadvacetiletý odchovanec Plzně, odkud do Ostravy v létě zamířil, byl hlavní hvězdou úterního utkání 14. kola extraligy ve Zlíně.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení