Staré lampy zhasly a provoz nových LED svítidel ještě stavební firma nespustila. Ulice tak od minulého víkendu (28.-29. července) postrádaly jakékoli světlo. 

„V dané lokalitě nejsou známy žádné poruchy veřejného osvětlení, stávající zařízení je funkční do doby zprovoznění nového, pak teprve proběhne jeho demontáž,“ zaznívalo ještě v pátek dopoledne z úst tiskového mluvčího Ostravských komunikací Jiřího Maléře. Místní residenti se přitom měli na vlastní oči šanci přesvědčit o tom, že realita je zcela odlišná. 

Na základě podnětu Deníku tak situaci začali šetřit dispečeři a další příslušní pracovníci. A výsledky jejich zjištění pak skutečně potvrdily problém.

„Na stavbě byl zjištěn zkrat, který zřejmě už o víkendu vyřadil z provozu celou oblast. Poruchu nikdo z občanů nehlásil,“ konstatoval Maléř. 

To se však dá vysvětlit vcelku jednoduchým způsobem. Místní lidé se totiž domnívali, že jde o plánované odpojení.

„Předpokládala jsem, že vypnutí lamp souvisí s opravami, které tady v okolí už nějakou dobu probíhají. Myslela jsem, že původní lampy už odpojili a nestihli ještě zprovoznit ty nové,“ řekla k situaci Eva Návratová, obyvatelka jednoho z domů ve Výškovické ulici.

Několikadenní tma tak oblast trápila zcela zbytečně. Maléř navíc varuje, že k podobným problémům může dojít znovu.

„K poruchám může dojít opětovně, a to na základě pohybu a prací stavební firmy. V případě problémů je nutné kontaktovat dispečink Ostravských komunikací, který vyšle do terénu naši poruchovou službu,“ dodává.

Spuštění nových lamp by se pak Výškovičtí měli dočkat do konce letních prázdnin.