Celý život fotí rodnou Ostravu a jejími snímky se proslavil natolik, že se o něm hovoří jako o nejvýznamnějším městském fotografovi u nás. „Vysokou školu“ fotografie přitom Viktor Kolář „vystudoval“ v Kanadě.

„Neodcházel jsem tam primárně kvůli režimu, ale kvůli touze poznat svět. To, co jsem s fotkou neuměl udělat, jsem se naučil v Kanadě,“ vzpomíná Viktor Kolář na pětiletku mezi roky 1968 až 1973.

Kompletní harmonogram všech akcí věnovaných 30. výročí sametové revoluce najdete na speciálních webových stránkách ostrava30.cz.

Po návratu se, i přes prezidentskou amnestii, musel živit v dělnických profesích.

„Pracoval jsem na Nové huti. Každý den jsem udělal šichtu a šel fotit,“ vzpomíná na zálibu, která jej i po desetiletích stále naplňuje.

„Moje žena mi říká: ‚Prosím tě, ty to pořád vidíš, tak neříkej, že to mají fotit mladí. Ty to musíš fotit,“ usmívá se mistr fotografie, který se tímto přáním také řídí.

Na snímcích se podle svých slov snaží zachytit dnešní generaci v jejím rozpoložení. Tak jako kdysi fotil horníky v ulicích, dnes se soustředí třeba na záběry z nákupního centra Forum Nová Karolina.

„Chci zachytit lidi, kteří jsou vlastními pány, chtějí cestovat, být důležití a dělat kariéru,“ popisuje Kolář, co lidé brzy najdou v jeho připravované knize o Ostravě. Ta mu poskytla šanci vyniknout.

„To, co fotím v Ostravě, bych v Praze nikdy nevyfotil. Ostravu důvěrně znám a mám ji rád. Není to gesto pro noviny, ale skutečný pocit,“ dušuje se Kolář, který měl v osmdesátých letech možnost odstěhovat se do Prahy, ale odmítl.

„Moje žena Ostravu dvakrát nemiluje, ale do Prahy by taky nešla,“ podotýká fotograf a vysvětluje, co jej k Ostravě táhne.

„Kdykoliv si můžu zajít do Vítkovic nebo na Karolinu a vidím tam momenty, jak to vypadalo před třiceti lety že tam nebylo žádné nákupní centrum, nestavěly se tam žádné kolotoče, bylo to území nikoho s koksárenskými objekty a sporým světlem. Ten hrozný smrad, který vypouštěly, mi voněl. Vidím tam lidi, kteří chodili na nádraží Ostrava střed,“ zasní se host v sametové talk-show, v níž vzpomíná i na krušné časy v karavanu s kanadskými dělníky nebo na to, jak z něj komunistický režim chtěl udělat svého agenta.

Dvacetiminutovou talk-show s Viktorem Kolářem si můžete poslechnout zde:

Zdroj: Youtube

Co je projekt SametOVA!!! 1989-2019?
Stejně jako v minulých letech u 70. výročí konce druhé světové války či třeba 750. výročí první písemné zmínky o městě, nechce vedení Ostravy nechat zapadnout ani další významný milník v naší historii 30 let od sametové revoluce. Projekt nazvaný trefně SametOVA!!! 1989-2019, jehož partnerem Deník je, počítá vedle vzpomínkové talk-show s jedenácti osobnostmi města Ostravy také s velkolepou čtyřdenní akcí na Masarykově náměstí (15. až 18. listopadu), společnou besedou všech ostravských polistopadových primátorů a finančně podpoří bezmála dvacet akcí a projektů, které připomenou sametovou revoluci.

Všechny díly seriálu SametOVA!!! 1989-2019 najdete zde