„Holky z vody vytahoval nějaký starší pán. Plavčíci přiběhli až tak po pěti minutách. Pak se kolem dokola seběhlo hodně lidí a někteří si oživování i natáčeli. Na sanitku se také čekalo docela dlouho,“ popsal situaci svědek Matěj P., který v pondělí letní koupaliště navštívil.

Boj o život

Obě devatenáctileté dívky podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáše Humpla nejevily po vytažení na břeh žádné známky života. Ačkoliv se na sociálních sítích šířila zpráva, že nehoda skončila tragicky, tak podle informací ze středy jsou dívky stále v kritickém stavu a bojují o život.

„Přesný údaj, jak dlouhou dobu byly obě postižené pod vodní hladinou, nemají záchranáři k dispozici. Probíhala u nich základní první pomoc a týmy ZZS ihned zahájily rozšířenou resuscitaci za použití přístrojové techniky a léků. Jedné z pacientek musel být podán defibrilační výboj,“ dodal Humpl.

Letní koupaliště Sareza v Porubě.
V kritickém stavu skončily po návštěvě koupaliště v Ostravě dvě 19leté dívky

Během deseti minut se u jedné a poté i u druhé podařilo obnovit spontánní krevní oběh. Se zajištěnými dýchacími cestami a na umělé plicní ventilaci pak záchranáři obě dívky přepravili a předali do další péče na urgentním příjmu Fakultní nemocnice Ostrava.

„Plavčíci na homeoffice“

Našli se i takoví, kteří na účet plavčíků vtipkovali: „Kde byli plavčíci,“ ptá se jeden z komentujících a druhý odpovídá. „Mají homeoffice. Zavoláte jim domů a oni vás navedou, jak máte zachraňovat,“ zaznělo na Facebooku. Jiní plavčíky na sociální síti hájili: „Je to velká plocha, takže plavčíci nemohou být všude.“

Halda v Hrabůvce.
Záchrana 12leté dívky v Ostravě má tragický konec. Koupání nepřežila, druhá ano

Lidé také debatovali nad tím, že kvůli záchraně dívek nebylo posléze možné si na koupališti zaplavat. „Nebylo jim líto dívek, ale toho, že se nemůžou už koupat,“ reagovala jedna z komentujících.

Okolnostmi nehody se již podle mluvčí policie Evy Michalíkové zabývají kriminalisté z Městského ředitelství policie Ostrava.

*Deník požádal (23. 8. v 9.36 hodin) o vyjádření také provozovatele koupaliště - městskou společnost Sareza. To se podařilo získat následující den - najdete ho zde: Obě dívky plavaly v nestřežené zóně, míní provozovatel ostravského koupaliště