Mluvčí policie Eva Michalíková informovala, že okolnostmi nehody se zabývají kriminalisté z Městského ředitelství policie Ostrava.

Podle slov tiskové mluvčí společnosti Sareza, která koupaliště provozuje, nedošlo během pondělní události ze strany společnosti k žádnému pochybení.

„Událost je předmětem vyšetřování policie, proto nejsme oprávněni poskytovat konkrétní informace. Můžeme pouze uvézt, že podle našeho názoru nedošlo ze strany společnosti Sareza k jakémukoliv pochybení,“ uvedla mluvčí Sarazy Lenka Papajová.

Stále není jasné, jak dlouho byly dvě devatenáctileté dívky pod vodní hladinou. Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáše Humpla po vytažení nejevily žádné známky života.

Pouze plavci

„Probíhala u nich základní první pomoc a týmy zdravotnické záchranné služby ihned zahájily rozšířenou resuscitaci za použití přístrojové techniky a léků. Jedné z pacientek musel být podán defibrilační výboj,“ uvedl Humpl. Během deseti minut se u jedné a poté u druhé podařilo obnovit spontánní krevní oběh. Lidé na internetu začali ihned spekulovat nad tím, co se dívkám stalo. To však zatím není jasné a vše je podle informací Deníku důkladně šetřeno policií.

Společnost Sareza potvrdila, že dívky plavaly v nestřežené části koupaliště, kde mohou na vlastní nebezpečí pouze plavci. Podle návštěvního řádu koupaliště je areál rozdělen na dvě zóny - střeženou a nestřeženou. „V nestřežené zóně je plavání povoleno pouze plavcům a na vlastní nebezpečí. Dívky se pohybovaly právě v jedné z těchto nestřežených zón,“ konstatovala mluvčí Lenka Papajová.

Resuscitace pomocí AED

Na sociálních sítích se po incidentu začaly šířit komentáře, že plavčíci nezasáhli včas. Podle mluvčí však jeden z nich byl na místě nehody do 30 sekund.

„Spolu s ostatními pak prováděl resuscitaci pomocí AED (zkratka pro automatizovaný externí defibrilátor, přenosné elektronické zařízení pro použití v případech náhlé srdeční zástavy. Detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok - pozn. red.) a resuscitačního přístroje ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby,“ zdůraznila mluvčí koupaliště Lenka Papajová.

*Deník situaci nadále sleduje a informace týkající se případu a zdravotního stavu obou dívek bude aktualizovat.

K TÉMATU

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patří k největším ve střední Evropě. Má kapacitu až 15 tisíc návštěvníků. Rozloha vodní plochy činí neuvěřitelných 41 200 m² a připomíná menší přehradu - více zde.

Citace souvisejících bodů z návštěvního řádu:
13.
Návštěvníkům, kteří neumějí plavat nebo plavou nedokonale, je vstup do plavecké části koupaliště zakázán. V zájmu vlastní bezpečnosti je povinen každý návštěvník uposlechnout pokynů plavčíků a zaměstnanců koupaliště a respektovat příkazové a informační tabule umístěné okolo bazénů. V několika částech koupaliště je bójemi a informačními tabulemi vyhrazena střežená a nestřežená zóna. V nestřežené zóně je plavání povoleno plavcům a na vlastní nebezpečí.

16. Pro poskytnutí první pomoci při úrazech, poraněních a nevolnosti je třeba ihned přivolat plavčíka nebo zdravotní službu. Místnost První pomoci je umístěna u vstupu do areálu a je zřetelně označena. Provozovatel neodpovídá za poranění a úrazy, které si návštěvník přivodil vlastní neopatrností či porušením Návštěvního řádu.

*Zdroj: Sareza.cz