VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Topná sezona začíná. Kominíci se nezastaví

Ostrava /AKTUALIZOVÁNOO VYJÁDŘENÍ POJIŠŤOVNY/− Babí léto − pro někoho nejpěknější období roku. Pro kominíky signál, že v nejbližších dnech a týdnech budou mít práce až nad hlavu.

6.10.2011
SDÍLEJ:

Kominické řemeslo. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK

„Lidí, co si objednávají vyčištění komínů, začíná v posledních dnech rapidně přibývat. V předpovědi počasí už hlásí dost výrazné ochlazení. Tak to si už skoro každý uvědomí, že bude muset spustit plynový kotel, nebo zatopit v kamnech na tuhá paliva. S tím samozřejmě souvisí i kontrola a vyčištění komínu,“ vysvětlili v kominictví Břetislav Kubiš ve Slezské Ostravě a dodali, že v posledních dnech telefon vyzvání daleko častěji.

„Určitě má vliv i ten zákon, co letos nově začal platit a hodně zjednodušeně řečeno stanoví povinnost nechat si zkontrolovat komín minimálně jednou ročně. Lidé se na ten zákon často ptají a odhaduji, že ve srovnání s loňskem přibylo zájemců o vyčištění komína zhruba o pětinu,“ dodala pracovnice kominictví, která přijímá objednávky zákazníků. Za vyčištění jednoho průduchu si v tomto kominictví účtují 430 korun, pokud je průduchů více, cena za vyčištění dalšího už je nižší než osmdesát korun.

Mírně zvýšený zájem zaznamenávají letos i v dalším ostravském kominictví Konam. „Konec září a říjen je ale vždy období, kdy mají kominíci nejvíce práce. Za kompletní kontrolu spalinové cesty si účtujeme pět set korun. Žádný velký rozdíl ve srovnání s předchozími roky ale letos nevidím. Jsou lidé, kteří se o své domy a komíny starají, na druhé straně je pořád dost těch, kteří nebezpečí podceňují. Nijak nepřeháním, když řeknu, že zhruba každý druhý den čistíme komín, u kterého říci že byl zanedbaný je hodně mírný výraz, “ uvedl Milan Lukáš z kominictví Konam.

Kominík z tohoto kominictví uvedl, že při čištění zaneseného komínu se dost těžko dá zjistit, čím majitel domu topí. „Pořádnou paseku dokáže udělat mokré dřevo, to samé platí i o nekvalitním uhlí. Kominík sice vidí, jak je komín zadehtovaný, ale jestli majitel topí hnědým uhlím, nebo občas spálí v kotli i něco dalšího co tam nepatří, to se dá poznat těžko,“ dodal další zkušený kominík z Ostravy.

Roman Bruss, další ostravský kominík, říká, že po zavedení nového zákona o čištění komínů, zakázek výrazně přibylo. „Lidé volají a ptají se. U některých komínů je poznat, že byly dlouhé roky zanedbávány. V současnosti máme práce opravdu dost a bereme objednávky na vyčištění komínu tak na měsíc dopředu,“ dodal Bruss.

Pojišťovny: Zanedbávat péči o komín se nemusí vyplatit

Ostrava -„Pojištění pro případ škod na pojištěném majetku z příčiny nahodilého požáru je základním živelním pojistným nebezpečím, které je nabízeno a obsaženo v každém standardním pojištění majetku. V době sjednání pojištění není vyžadován doklad o kontrole spalinových cest. V rámci šetření orgánů hasičského záchranného sboru (HZS) a také pojišťovny se vždy hodnotí okolnost, zda spolupůsobící příčinou vzniku požáru bylo zanedbání základních zákonných, ale i smluvních povinností uložených zejména v zákoně o požární ochraně. Pojišťovna vždy hodnotí, v jaké míře tento konkrétní stav komínu měl vliv na vznik požáru, zda k němu došlo z úmyslu, či nedbalosti,“ upřesnil Zavoral.

Na základě těchto zjištění podle něj pak může pojišťovna v souladu s ujednáním příslušných pojistných podmínek pojistné plnění přiměřeně snížit podle závažnosti tohoto porušení. „Pokud by tedy pojistná událost vznikla v přímé souvislosti se zanedbáním péče o komín, je každý případ posuzován individuálně a v některých případech může dojít i ke krácení pojistného plnění,“ dodal mluvčí Zavoral.

Pojišťovna nemá podle něj ve svých pojistných podmínkách přesně specifikovanou četnost revizí komínů a zatím ani neuvažuje o tom, že by pojistné podmínky v souvislosti s novou legislativou měnila. „K povinnostem vlastníka domu náleží provádět tuto činnost aktuálně ve smyslu platných právních předpisů. V této souvislosti připomínáme ještě jednu důležitou povinnost, a to zákonnou povinnost případný požár v komínu oznámit bez odkladu územně příslušnému hasičského záchrannému sboru. A to i v případě, že uvedený požár byl uhašen svépomocí,“ upozornil Zavoral.

Mluvčí Kooperativy Milan Káňa uvedl, že jednou ze základních povinností pojištěného je dbát, aby pojistná událost nenastala. Nesplnění prevenční povinnosti, a to zejména v souvislosti s porušováním prevenčních povinností uložených příslušnými právními předpisy, které směřují k odvrácení nebo zmenšení nebezpečí vzniku škod, může být pojišťovnou při likvidaci pojistné události sankcionováno snížením pojistného plnění. „Samozřejmě, pokud nám klient hodnověrným způsobem prokáže, že nebylo v jeho silách porušení povinnosti zabránit z objektivních důvodů (například kvůli dlouhé čekací lhůtě pro nedostatek kominíků), pak by pojišťovna k sankci nepřistoupila. Proto klientům doporučujeme, aby si zajistili hodnověrné důkazní prostředky, nejlépe v písemné formě, že udělali vše pro to, aby zákonnou povinnost splnili (například e-mailová, telefonická korespondence),“ odpověděl mluvčí Kooperativy.

Podle něj pojišťovna při případných nepříjemnostech zkoumá i míru zavinění. Pokud jde o nešťastné náhodné opomenutí, je sankce minimální nebo žádná. Při opakovaném porušování povinností je naopak vyšší. V loňském roce jsme pojistné plnění v několika případech snížili (i přestože ještě neplatilo toto nařízení vlády). Zjistili jsme totiž, že k požáru došlo z důvodu zanedbání péče o spalinovou cestu a její netěsnost byla jednoznačným důvodem požáru. Jednalo se o požáry rodinného domku,“ dodal Káňa.

Autor: Břetislav Lapisz

6.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlevo Ludmila Bubeníková, vpravo Ivo Vonrák.

Hejtman a starostka jako dva lídři z jedné obce. Jak volila Velká Polom?

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Františka Formana, Ostrava-Dubina

Opilec v Ostravě-Jihu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, vyrážely se dveře

Lidé v jednom z paneláků ve Volgogradské ulici v Ostravě-Jihu si v noci na pondělí místo spánku „užili“ rozruch. Na vině byl soused (28), s nímž přijeli dělat pořádek policisté z Oddělení hlídkové služby.  

Moravskoslezská nej... aneb výjimečnosti kraje ve výsledcích voleb

Mapa republiky se po víkendových volbách obarvila do modra, když ve všech krajích bez výjimky vyhrálo hnutí ANO. Severovýchod republiky má ale přece jen proti ostatní regionům některé volební výsledky jiné.

Zákeřný meningokok vzal život mladé dívce

Ostrava – Život 18leté dívky si vyžádalo v minulých dnech meningokokové onemocnění. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh. Mladá pacientka zemřela do 24 hodin poté, co se u ní projevily problémy.

Pod Frýdlantskými mosty je konečně čisto! Na jak dlouho?

/FOTOGALERIE/ Podzimní generální údržba podchodu pod Frýdlantskými mosty v centru Ostravy finišuje. Jako nové rozhodně nevypadají, ale také už neodpuzují na pohled.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT