Znalecké posudky budou mít zřejmě hlavní slovo v procesu s bývalým pracovníkem ostrahy ostravského nákupního střediska Romanem A. (54 let). Ten v únoru předloňského roku zasahoval proti duševně nemocnému zákazníkovi schizofrenikovi. Muž upadl do kómatu a po několika měsících zemřel.

Člen ochranky, který ho položil na zem na břicho a pak na něj zaklekl, čelí žalobě pro trestný čin ublížení na zdraví. Hrozí mu až osm let vězení.

Případem se ve středu v rámci odročeného hlavního líčení zabýval Okresní soud v Ostravě. Na pořadu byl výslech znalce z oboru zdravotnictví, odvětví anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Mimo jiné se vyjadřoval ke stavu, který nastal u zákazníka po zásahu ochranky. Podle něj u muže ležícího na břiše nastalo během několika minut takzvané bezdeší a po krátké době došlo k zástavě oběhu.

Již během minulých hlavních líčení senát vyslechl několik znalců. Expert, který včera vypovídal u ostravského soudu, měl k některým závěrům, které mohou být pro rozhodování soudu důležité, poměrně zásadní výhrady.

LÍTOST

„Je mi to líto. Nejsem žádný násilník,“ prohlásil již dříve obžalovaný, který předtím, než nastoupil k ochrance, pracoval jako policista. Podle svých slov musel zasáhnout.

V té chvíli netušil, že jde o psychicky nemocného člověka právníka trpícího paranoidní schizofrenií. Návštěvník obchodního centra se v osudném okamžiku ve stánku s občerstvením dožadoval vydání nezaplaceného jídla. Obsluha přivolala ochranku.

Člen ostrahy zákazníka odtáhl a podle obžaloby několikrát udeřil do hlavy. Poté ho zaklekl. U muže došlo k bezvědomí a zástavě srdce. Později v nemocnici zemřel.

Obžalovaný přiznal, že dotyčného uhodil, odmítl však vinu. Vše se údajně stalo jen souhrou nešťastných okolností. Prý si myslel, že muž je pod vlivem omamných látek, a sám se cítil ohrožený. Pozastavil se také nad tím, že duševně nemocný člověk byl v obchodě bez doprovodu.

Hlavní líčení probíhá od loňského března. Jednání bylo opět odročeno. Slovo dostanou další znalci.