Podle zjištění Deníku o tom v těchto dnech rozhodl Vrchní soud v Praze, který případ postoupil z Obvodního soudu pro Prahu 4 Městskému soudu v Praze. Ten řeší závažné zločiny.

Žena se nově bude zodpovídat z obecného ohrožení, za které jí hrozí osm až patnáct let žaláře. Již bylo rozhodnuto o přidělení případu konkrétní soudkyni městského soudu, jež se nyní seznamuje se spisem. Termín hlavního líčení není dosud stanoven.

Tragickou havárii zavinila Jitka R. V opilosti a rychlosti blížící se 200 kilometrů za hodinu narazila zezadu do služebního vozu, jehož osádka se vracela z hlavního města do Ostravy. Pavol Kikloš, sedící vzadu, na místě zemřel, další policista a jeho kolegyně vpředu utrpěli těžká zranění.

Proces

Případem se nejprve několik měsíců zabýval Obvodní soud pro Prahu 4. Ostravský advokát Petr Kausta, který zastupuje pozůstalé po Pavolu Kiklošovi a těžce zraněnou policistku, opakovaně navrhoval zvážení změny právní kvalifikace na obecné ohrožení.

Poukazoval přitom na podobný případ z Moravy. Argumentoval mimo jiné tím, že řidička svou zběsilou jízdou ohrozila řadu dalších vozidel.

Posudek

Petr Kausta nakonec nechal vypracovat znalecký posudek, který se detailně zabýval způsobem jízdy řidičky i samotnou nehodou.

„Pracovaly na něm naše největší kapacity,“ řekl Petr Kausta. Experti využili záznamy z mýtných bran i vozidel, které Jitka R. míjela. Z těchto i řady dalších údajů dokázali znalci spočítat její rychlost a zmapovat průběh jízdy.

Ukázalo se, že v obrovské rychlosti ohrozila či nebezpečně minula více než deset vozidel, v nichž sedělo bezmála dvacet lidí, včetně dětí.

O tom, který soud je příslušný k projednávání tragického případu, musel nakonec rozhodnout Vrchní soud v Praze. „Jsem rád, že došlo k tomuto posunu,“ řekl Deníku Petr Kausta.

Nehoda

Neštěstí se stalo předloni 5. července v Praze. Řidička v sobě měla kolem dvou promile alkoholu. Na nehodu si prý nepamatuje. S manželem a dětmi šli tehdy na bazén. Její muž údajně flirtoval s cizí ženou. Ve vzteku proto začala popíjet alkohol. Po sedmičce vína si dala i tři vodky s energetickým nápojem.

Pak společně odjeli domů, kde došlo k prudké rodinné hádce. To potvrdil i její manžel, který dal ženě dvě facky. Když poté kouřil na balkoně, zaregistroval, jak nasedla do vozu. Vzápětí se v dalším autě vydal za ní. Řidička cestou nejdříve způsobila drobnou nehodu, od níž ujela. Pak následoval tragický náraz.