„V nádherném prostředí rumunských hor nás čekalo další z řady společných mezinárodních cvičení pod názvem Transylvanian dragons 2023,“ uvedl řídící cvičení major Martin Krč.

„Rumunský prapor se připravuje na nasazení do zahraniční operace a absolvoval certifikační cvičení. Naše druhá mechanizovaná rota, posílená o další prvky, se do tohoto cvičení zapojila s cílem zdokonalovat vlastní činnost a posílit schopnosti spolupráce v mezinárodním prostředí,“ řekl.

Operátoři RBS-70 na korbě Tatry 815-7
Česko má problém: Jak ochránit vojáky před drony? Na systém se snesla kritika

Cvičení pro vojáky začalo již na hranickém nádraží, kde naložili potřebnou techniku, především bojová vozidla pěchoty, na železniční vagóny. Dvoudenní železniční transport do výcvikového prostoru Bogata – Stejaris v Rumunsku všech 21 kusů techniky a 110 cvičících vojáků bez problémů zvládlo a okamžitě se zařadilo do úkolového uskupení.

„Naše mechanizovaná rota absolvovala komplexní výcvik v mezinárodním prostředí, zakončený bojovou střelbou,“ konstatoval nadporučík Jan Laštovička, zástupce velitele roty.

„V taktickém námětu cvičení rumunská jednotka vedla boj na zdrženou, zastavila nepřítele a naši vojáci potom podnikli protiútok. Tyto činnosti již máme nacvičené, velkou pozornost jsme ale věnovali vzájemné spolupráci cizích jednotek. Vyřešit jsme museli především otázky spojené se vzájemným spojením, vedením radiového provozu a systémem předávání informací. To beru jako největší přínos tohoto cvičení,“ dodal nadporučík Laštovička.

Obrněnec CV90 na mediálním dnu při testování bojových vozidel pěchoty (BVP) z tendru pro českou armádu ve vojenském prostoru Libavá, 27. května 2021.
Nekonečný příběh: Nákup bojových vozidel pěchoty blokuje debata o kanónech

Jako další rozvoj schopností praporu a velkou zkušenost cvičení vidí také major Krč. „Mohli jsme si podrobně vyzkoušet nový typ terénu, který u nás nemáme – otevřené horské pláně, které výrazně limitují možnosti krytí. Jsme zvyklí maximálně využívat možnosti terénu ke skrytému pohybu, což na nezalesněných pláních, v hlubokých údolích, lemovaných skalami, bylo velmi obtížné. Válka na Ukrajině nám připomněla velkou devastaci rozsáhlých území, zničené vesnice, města, lesy a boj potom probíhá na otevřeném prostoru. Přesně takový typ terénu rumunský výcvikový prostor nabídnul,“ pochvaluje si major Krč.