Na suché pumptrackové dráze si návštěvníci zkouší jeden z prvků snowboardcrossu boule.

„Letní verze trati je suchá a bez sněhu. Sněhová verze snowboardcrossové dráhy by na festivalu nejspíše nemohla být. Byla by moc náročná,“ říká Juraj Vartík, hlavní trenér na stanovišti pumptracku.

„Děti nejdříve rozhoupáváme za ruce a připravíme je tak, aby mohly samy startovat. Když už cítíme, že získaly rovnováhu, pouštíme je na trať samotné,“ vysvětluje trenér Vartík, který společně s dalšími pomocnými trenéry patří k Czech Snowboardcross Teamu a sám trénuje mládež na sněhu. Na trati se hodně bavil závodní plavec Robert Zajíček, který longboard vyzkoušel poprvé.

„Je to větší sranda než plavání. Asi začnu s longboardem, jestli mi to mamka dovolí. Snowboard ale zkusit nechci, bojím se, že si zlomím ruku,“ tvrdí mladý sportovec z Ženklavy Robert, který plave od svých dvou let.

Zájemci jezdí na dvou různě dlouhých verzích longboardů. Kratší „prkna“ se podobají skateboardům a jsou vhodnější pro malé děti. Longboardy a povinné helmy si mohou zájemci půjčit v blízkosti pumptrackové dráhy.

Existuje mnoho typů pumptrackových tratí. Některé jsou tvořeny sklopenými zatáčkami, další boule mohou být vytvořeny v přírodě. Všechny tři tratě postavené na plošině Ostravar Arény jsou ale rovné, a proto si jízdu přes boule mohou vyzkoušet i menší návštěvníci.