Ředitel Základní školy na Škrobálkově ulici v Ostravě- Kunčičkách Jiří Smělík si nemůže tento způsob trestu vynachválit.

„Dovolím si říci, že tak čisté Kunčičky ještě nebyly,“ hodnotí Smělík a dodává, že akce s názvem „Čisté Kunčičky“ se zrodila v hlavě starosty Slezské Ostravy Antonína Maštalíře. „Ten vše inicioval, zařídil přistavení kontejnerů a zajistil dělníky,“ dodal ředitel s tím, že pracovníci, kteří si tímto způsobem svůj trest odpykali, ušetřili škole desítky tisíc korun.

A co vlastně pro školu udělali? Pomáhali například malovat, natírali plot, vykopali nový vodovod, uklízeli školu po rekonstrukci a ruku k dílu přiložili všude tam, kde to bylo potřeba.

Slezská Ostrava míní v podobných aktivitách pokračovat i v budoucnu. „Jsme domluveni s Asociací romských občanských sdružení (AROS) na další spolupráci. AROS odstartovala projekt, kdy vytvořila motivační kurz pro těžce umístitelné občany, hlavně z romské minority. Pro ty, kteří na Slezské bydlí, budou vytvořena pracovní místa, na jejichž financování se budeme podílet,“ vysvětlil starosta s tím, že se zatím jedná o sedm pracovníků. „Máme představu, že se budou spolupodílet na všech veřejně prospěšných pracích, tedy při uklízení chodníků, komunikací, budou hrabat listí, trávu, uklízet hřbitov, tedy vše, co souvisí s čistotou a celkovou údržbou našeho městského obvodu,“ vysvětlil Maštalíř