Podle nových informací založili spolek a chtějí situaci změnit.

Klíčovou roli v celém příběhu podle obyvatel i radvanické radnice sehrává poskytovatel sociálních služeb, nezisková organizace Centrom. Právě za jeho éry se životní úroveň lokality začala zhoršovat a v bytových domech Pátovy ulice začali přibývat i Romové ze zahraničí. Centrom opakovaně výtky i vinu odmítá a tvrdí, že problémy byly v lokalitě už dříve.

„Sociálně vyloučené rodiny jsme tam nenastěhovali my. Byly tam, už když sociální služby v místě poskytoval spolek Společně Jekhetane. Vyloučená lokalita s podobnou skladbou obyvatelstva tu už byla. Takové ty řeči o tom, že Centrom tam natahal nepřizpůsobivé, jsou nesmyslné,“ opakuje za spolek Centrom jeho statutární zástupce Jan Houdek.

Nicméně samotný obvod to vidí jinak a v minulých měsících začal nájemní smlouvy bytů Centromu vypovídat. „Už mají jen dvě, ale je mi doopravdy záhadou, že nepokoje a nepořádek neustávají,“ říká starostka Radvanic a Bartovic Šárka Tekielová. Samotný spolek pod tíhou argumentů i množících se stížností uznal, že situace není ideální.

„Stav bytů kontrolujeme, průběžně odstraňujeme černé skládky za domy, a i na podnět městského obvodu neprodlužujeme podnájemní smlouvy rodinám, o kterých víme, že prokazatelně vyvolávají konflikty v okolí,“ podotýká Houdek.

OBAVY „OD VEDLE“

Místním to ale nestačí, protože situace se nelepší. Navíc je znepokojuje informace, že „neziskovka“, jež vyklízí pozice v ulici Pátově, delší dobu projevuje zájem odkoupit jen pár stovek metrů vzdálené bytové domy v okolí Trnkovecké ulice od společnosti Residomo, které rovněž patří do lokality zvané Trnkovec.

Starousedlíkům na Trnkovci vadí kromě obyvatel Pátovy ulice také lidé z nedaleké Trnkovecké ulice, kde Centrom rovněž působí.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Že 13 bytových domů Residoma je na prodej, není tajemství. „Lokalita je z hlediska našeho byznysu okrajová, domy navíc dlouhodobě nejsou ani zdaleka dostatečně obsazeny. Primárně s nabídkou oslovíme městskou část, pokud nebude mít zájem, nabídneme je na volném trhu,“ komentuje aktivity společnosti Residomo mluvčí Kateřina Piechowicz.

Mezi hlavní zájemce o tyto nemovitosti dosud patřil právě Centrom, který chtěl údajně změnit své aktivity oproti těm v ulici Pátově a celou lokalitu vyčistit. „Vzniklo by integrované sociální bydlení pro ty, kteří si ho zaslouží (nic nedluží, neničí a nejsou konfliktní) a pro tzv. běžnou populaci,“ tvrdí statutární zástupce Centromu Jan Houdek, podle něhož ale spolek od záměru kvůli negativnímu postoji obvodu nakonec ustupuje.

POMŮŽE MĚSTO S ODKUPEM?

„Do domů s toaletami na chodbě by se normální lidé stejně nenastěhovali,“ zpochybňuje původní plány Centromu radvanický místostarosta Aleš Boháč s tím, že už požádal město o pomoc při odkupu domů od Residoma v této lokalitě, nicméně bez výsledku. Obvod v lokalitě také nainstaloval kamerový systém.

„Budeme s městem dále jednat, protože Residomo domy odmítá zbourat a sami je odkoupit nemůžeme. Prodejní cena je přemrštěná a dosahuje poloviny rozpočtu obce. Alespoň je Residomo chce prodat jako celek, což snad zabrání tomu, že nevzniknou ubytovny,“ vysvětluje Aleš Boháč.

Už v minulosti se obvodu podařilo odkoupit alespoň pár místních domů, které nechal zbourat. Na jednom z uvolněných pozemků už je mimo jiné rozhodnuto o vzniku domu s pečovatelskou službou.

Nad lokalitou se ale vznáší několik nevyjasněných otázek, zejména ohledně toho, kdo a co na radnici skutečně prosazuje. Lidé proto ve zlepšení životních podmínek příliš nevěří. A založili proto spolek Radvanice pro život. „Je absurdní, aby lidé pro klidné žití museli zakládat občanská sdružení,“ říká jeho iniciátorka Lenka Guňková, jež nasbírala už téměř 300 podpisů nespokojených sousedů z rodinných domů na Trnkovci. Čeho dosáhnou?