Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík je přestavbou historického Trojhalí nadšen. Věří, že si tento nový veřejný prostor Ostravané oblíbí.

Trojhalí na Karolině se proměnilo v zastřešené náměstí. Ostrava tak získává nový a zcela unikátní veřejné prostranství. Lidem se otevře už v pátek, a to koncertem Jarka Nohavici.

Člověkem, který se velkou měrou podílel na záchraně této technické památky, je šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík. Spolu s architektem Josefem Pleskotem stojí za tím, že po Dolních Vítkovicích ožije osobitým způsobem další místo v krajské metropoli.

Co říká o Trojhalí
Jarek Nohavicaa jak se těší na páteční koncert, který tam odehraje?

To se dočtete v dalším exkluzivním rozhovoru
- už zítra -v pátečním tištěném vydání Deníku 

Když jsme se v jeho doprovodu v úterý vpodvečer procházeli dokončeným Trojhalím, zářila z něj upřímná radost, že se projekt i přes některé problémy podařilo dokončit, a že se blíží jeho otevření.

„Myslím si, že se v Ostravě vytvořil nádherný architektonický prostor, který nám tisíce měst mohou závidět," zdůraznil v rozhovoru pro Deník Jan Světlík.

Trojhalí se otevírá. Co to podle vás znamená pro Ostravu?

Trojhalí jako architektonický prvek má pro Ostravu obrovskou důležitost. Já si myslím, že některé objekty se v Ostravě přeceňují,a tento se dlouho naopak velmi podceňoval. Ale naštěstí mělo Trojhalí jedno velké štěstí, a to, že v něm Jarek Nohavica udělal přesně před osmi lety koncert, a tehdy z neviditelného objektu se stal viditelný. Strašně moc lidí má dodnes zážitek z úžasné atmosféry koncertu. To byl podle mě i základ toho, že časem vznikl projekt na využití Trojhalí, tak aby sloužilo lidem.

Jak tedy Trojhalí vypadá dnes, osm let poté, co v něm tisíce lidí byly naposledy a společně s Nohavicou zpívaly jeho písně?

Když se na něj díváme dnes, tak můžeme vidět v první z budov dvě tělocvičny pro míčové sporty.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík je přestavbou historického Trojhalí nadšen. Věří, že si tento nový veřejný prostor Ostravané oblíbí.

A z velké haly, kde byl onen Nohavicův koncert, se stalo zastřešené náměstí, které je novým a jedinečným veřejným prostorem ve městě. A čím jsem já nadšený, je i to, že pan architekt Pleskot využil i prostory pod úrovní terénu, kde vznikla úžasná pasáž. Zkrátka si myslím, že se v Ostravě vytvořil nádherný architektonický prostor, který nám tisíce měst mohou závidět. Dělali jsme to hlavně pro Ostravany, aby tam mohli dělat úplně vše, takže Trojhalí bude žít tak, jak budou jeho návštěvníci chtít.

Jak se vlastně zrodil nápad, že bude z Trojhalí „zastřešené náměstí"?

Řešit smysluplně tento prostor bylo pro zahraničního investora neuvěřitelně těžké. Multi Development se ale zachoval slušně a řekl městu: Hele, my tomu nerozumíme, my vám to dáme za symbolickou cenu, i když jsme do toho dali peníze, ale něco s tím udělejte. To si myslím, že byl velký moment a štěstí tohoto úžasného prostoru, této industriální architektury, která se tak zachránila, protože jinak mohla dopadnout jako jatka u Bauhausu.

Město sice získalo objekt, ale také nemělo hned jasno v tom, co s ním dál…

Ostrava měla zhruba tři sta milionů z evropských fondů, měla už i barák, ale stále chyběl dobrý nápad, co s tím dohromady udělat. Pak se město dohodlo na spolupráci se sdružením Dolní oblast Vítkovice, které už v té době úspěšně revitalizovalo stejnojmenný industriální areál. Následně se založilo sdružení Trojhalí Karolina, které dostalo do vínku rekonstrukci objektu. A do toho přišel Josef Pleskot se svým konceptem využití, který ho napadl, když řešil Dolní Vítkovice v návaznosti na širší okolí.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík je přestavbou historického Trojhalí nadšen. Věří, že si tento nový veřejný prostor Ostravané oblíbí.

Kde čerpal inspiraci pro tento koncept?

Kdysi byla v Trojhalí elektrárna, ale když se zbořila huť Žofinka a koksovna Karolina, tak se to vlastně ocitlo osamocené v centru města. A Josef Pleskot mi jednou přivezl fotku jednoho známého obrazu holandského mistra, ve kterém bylo nacpané náměstí lidmi a říká: „To je koncept Trojhalí!" A vlastně od této fotky se to rozpracovávalo a nakonec se došlo až k projektu.

Sdružení Trojhalí Karolina tento projekt zastřešovalo, hnacím motorem ale byly zejména v počátku Vítkovice…

Náš hlavní úkol byl, že jsme jako Vítkovice a. s. přípravy celého projektu zaplatili, protože se to nedalo kvůli novému zákonu vysoutěžit. Ale samozřejmě to nebylo jen o penězích. Já, Josef Pleskot a naši kolegové jsme udělali spoustu věcí jen tak, protože jsme se tomu věnovali s určitým nadšením pro projekt, který něco krásného zachrání. Čím více jsme se dívali do toho baráku, tím více se nám zdál úžasnější. Mrzí mě jen, že naše snaha přinesla v určité době napadání mé osoby a také Vítkovic ze strany zastupitele Jana Bechera z hnutí Ostravak, který ten projekt a jeho přínos asi nechtěl nebo ani nedokázal pochopit. V té době už jsme ale naštěstí vše potřebné připravili, tak Vítkovice ze sdružení Trojhalí raději vystoupily, a vše, co udělaly, do něj vložily formou darů. V současné době tedy projekt realizuje a bude provozovat sdružení Trojhalí Karolina, do kterého patří město Ostrava, Moravskoslezský kraj a sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík je přestavbou historického Trojhalí nadšen. Věří, že si tento nový veřejný prostor Ostravané oblíbí.

Co pro vás osobně znamená, že projekt nyní začne fungovat a sloužit lidem?

Já v centru města bydlím, takže mě těší, že tady budou chodit Ostravané. Mám obrovskou radost z toho, že se to podařilo, že se tyto architektonicky zajímavé stavby, na kterých jsou vidět i vlivy antiky, podařilo zpřístupnit lidem. Ti, kdo se v pátek a pak v dalších dnech do Trojhalí podívají, uvidí, že to má obrovské možnosti. Samozřejmě že na to budou různé názory, ale myslím si, že to bude jednoznačně jeden ze symbolů Ostravy. Je tam bombastické náměstí pod střechou, které je trochu větší než Masarykovo náměstí, nebo už taky zmíněné dvě haly a sto metrů dlouhá pasáž. Možností využití bude mnoho.

Ostrava získá v Trojhalí náměstí, které je pod střechou. Není to ale další zásek do skomírajícího Masarykova náměstí, kterého jste se dotkl ve srovnání velikostí?

Koncept centra Moravské Ostravy je bohužel stejný už od druhé světové války. Centrum umírá hlavně kvůli tomu, že je zastaralé, nemoderní a hlavně, že v něm nebydlí lidé. Pokud se nevrátí do centra Ostravy lidé, tak bude mít problém, protože se tam neuživí žádná hospoda ani obchod. Řešíme tady falešnou představu o tom, že by univerzita měla spasit centrum, ale to je nesmysl. Kolik dní v týdnu, týdnů v roce jsou vysokoškoláci ve škole? tak moc jich není. Potřebné je, aby v těch budovách v centru začali zase bydlet lidé, aby tam vzniklo rezidenční bydlení využívané sedm dní v týdnu. A jinak u Trojhalí si myslím, že z centra nevysaje lidi, když tam teď ani nejsou, ale že je tam může naopak zase přivést. Jen když tam budou mít za čím jít.

Už za týden začne v Dolních Vítkovicích hudební událost Colours of Ostrava. Co je nového v této industriální oblasti?

Letos chceme všechno dostavět, hlavně ulici Prodlouženou Ruskou, která nás teď trápí nejvíce. V pátek 26. září se pak pro veřejnost otevře expozice Velkého světa techniky, pro který vznikla v Dolních Vítkovicích nová budova opět podle projektu architekta Pleskota. Zároveň se začnou dělat některé další věci.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík je přestavbou historického Trojhalí nadšen. Věří, že si tento nový veřejný prostor Ostravané oblíbí.

Které konkrétně, co dalšího se chystá?

Zatím bych si to nechal jako překvapení. Jednu věc, která myslím bude hodně atraktivní, ale prozradím. Na vysoké peci č. 1, která už je teď přístupná, děláme opět ve spolupráci s Josefem Pleskotem zajímavou nadstavbu. Bude se to dělat přes zimu a příští rok bude dokončena. Těch aktivit je tady ale strašně moc. Podle mě by v Dolní oblasti měla být i univerzita, místo pro ni máme, jen by se nějaká z vysokých škol musela rozhoupat, nebát se a jít do toho. Byla by škoda, kdyby se taková šance nevyužila.

Také by to chtělo lepší propojení mezi Dolními Vítkovicemi, Trojhalím, Karolinou, centrem města…

Ale tady už dvě slušná propojení existují. Je tady Jantarová stezka, kterou jsme otevírali 30. dubna, a také trasa podél levého břehu Ostravice, po které se dá dojet na kole nejen k nám, ale až do Beskyd. Je to věc, kterou jsme nijak neprezentovali, protože to zatím není žádný luxus, žádný asfalt. A my doufáme, že jednou bude existovat i propojení Karolina a Dolní Vítkovice i pro auta.

Několikrát jsme tady zmínili jméno uznávaného architekta Pleskota, který stojí za mnoha dolnovítkovickými stavbami a teď i za Trojhalím. Čím to je, že už tolik budov ve městě nese právě jeho rukopis?

Já si myslím, že Josef Pleskot si to tady zamiloval a to je obrovská výhoda pro Ostravu. On totiž v zásadě nedělá věci, které nechce, on není určitě ten, kdo by měl málo práce a málo nabídek. To, že v Ostravě pracuje, a to někdy pouze za dobré slovo, má pro město velký přínos.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík je přestavbou historického Trojhalí nadšen. Věří, že si tento nový veřejný prostor Ostravané oblíbí.

Více snímků fotografa Deníku Lukáše Kaboně v přiložené fotogalerii.