V září čeká na návštěvníky ale také Ostravský maraton, Sportovní Trojhalí a Pecha Kucha Night, které jsou právě ve finálních přípravách. Vstup na všechny tři akce je volný

5. a 6. září:

Craft Ostravský maraton 2015

První zářijový víkend mohou zájemci závodit, podpořit své blízké na trati, nebo se podívat na veletrh sportu a zdravého životního stylu Trojhalí Sport Expo.

Zaregistrovat se návštěvníci mohou na půlmaraton, maraton, běh na koloběžce a také štafetový běh, a letos poprvé i na tratě 5 a 10 kilometrů. „Letošní trasy budou díky domluvě s vedením města jedny z nejlepších v historii Ostravského maratonu a díky minimálnímu převýšení jedny z nejrychlejších ve Střední Evropě," uvedla Eva Horčičková, ředitelka závodu.

Sportující se mohou těšit na doběhovou relax zónu, návštěvníci na bohatý program veletrhu, kde se budou prezentovat ostravské sportovní kluby, výrobci sportovního oblečení a přednášky budou mít populární sportovci a fyzioterapeuti. Volně k zapůjčení budou i koloběžky, netradiční sportovní aktivity, jako zorbing, diskgolf, cornhall nebo gyroskopické jednokolky zaplaví na celý víkend přilehlé travnaté plochy Karoliny. Během sobotního večera mohou běžci i další zájemci v rámci festivalu letního kina FLOK zhlédnout film z nejtěžšího běžeckého závodu světa „Unbreakable Western states 100".

11. až 13. září:

Sportovní Trojhalí 2015

„Myslím, že každý najde zajímavý sport, který ještě nezkoušel," vysvětlil Jan Rušaj, programový manažer Trojhalí a hlavní organizátor Sportovního Trojhalí 2015. a doplnil, že po celém prostoru zastřešeného Náměstí budou rozmístěny malé stánky a scény, které budou prezentovat k vyzkoušení netradiční sporty. „Půjde například o akrobacii na šálách, profi trampolíny, gymnastiku, rugby, freerde, inline a jednokolky, breakdance, indoor curling, U-rampu pro skate, mobilní lanové centrum, školu žonglování, gyroskop, fly jógu, poledance, chůzi po laně či obří houpačku Big Swing," vypočetl Jan Rušaj rámcově aktivity, které se pro Sportovní Trojhalí podařilo dojednat. Podobně jako minulý rok, kdy měla akce obrovský úspěch.

Přizvány budou i školy, protože cílem je podpořit sportování mezi mladými lidmi a dětmi. „Přesný program lidé najdou na stránkách www.sportovnitrojhali.cz a našem facebookovém profilu," uvedl Jan Rušaj.

26. září:

Dvacátá Pecha Kucha Night! (PKN)

Projekt PKN znamená v japonštině „tlachání" a dnes už je globální akcí sdružující různorodé umělce, která otevírá unikátní možnost, jak o sobě dát vědět všem příchozím. Stačí správně využít přesně vyměřený čas. „Přednášející má na svou prezentaci k dispozici dvacet snímků a každý z nich může komentovat po dobu dvaceti vteřin. Dohromady to dělá šest minut a čtyřicet sekund, do kterých se musí vejít podstatné," vysvětlil jeden z organizátorů, Jiří Vicherek, princip akce.

Projekt vznikl v Japonsku a díky jeho oblibě se dostal přes Evropu až do Trojhalí. V září bude prezentována jubilejní 20. PKN v Česku. „Pokud se nám podaří pokořit hranici dvou tisíc diváků, máme šanci atakovat i rekord světový," řekl Jiří Sicherek a doplnil, že lidé uslyší i uvidí prezentace těch nejlepších účastníků PKN z Ostravy. „Představí se ale i mladé nadějné tváře současné fotografie, architektury, módy nebo designu," přiblížil jeden z organizátorů. (r)