Pustevny ročně navštíví zhruba půl milionu turistů. Je to opravdu velmi oblíbená lokalita, která do našeho regionu láká i výletníky z ostatních koutů republiky, a dokonce i ze zahraničí. Nápor turistů vyžaduje kvalitní infrastrukturu, je skvělé, jak je obec Trojanovice v tomto ohledu proaktivní. Výlet na Pustevny, k soše Radegasta nebo na Radhošť tak bude zase o něco komfortnější,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška

Vysílač Praděd v jeseníkách. Ilustrační foto.
V Jeseníkách chystají unikátní projekt na sčítání turistů. Zapojí se tři kraje

Záchytné parkoviště za pět a půl milionu obec vybudovala z vlastních prostředků, na jeho zázemí obci přispěje Moravskoslezský kraj i Ministerstvo pro místní rozvoj. Nová budova bude dokončena koncem tohoto roku.

Stavba objektu v Beskydech vyjde na 6,5 milionu korun, kraj přispěje částkou 2,5 milionu, státní příspěvek činí 3,2 milionu korun, zbytek pokryje obec Trojanovice ze svého. Krajská podpora projektu vyplývá z memoranda o spolupráci na rozvoji Pusteven, které Moravskoslezský kraj uzavřel v roce 2017 se Zlínským krajem a přilehlými obcemi, mezi kterými jsou i Trojanovice.

Východ úplňku měsíce nad Pustevnami.
OBRAZEM: Východ úplňku měsíce nad Pustevnami

„Naší společnou snahou je povznést okolí Pusteven, spolupracovat na projektech, které zlepší turistickou infrastrukturu, zkvalitní služby a celkově tuto lokalitu zvelebí. Postupně tu například přibývá jednotný mobiliář, který vychází z jednotného manuálu, připravují se i další projekty. Některé jsou financované z Fondu Pustevny, který před třemi roky vznikl, a do kterého Moravskoslezský kraj pravidelně přispívá. Aktivní je i Zlínský kraj, který zase spolupracuje s obcí Prostřední Bečva. Společnými silami tak přispíváme k udržitelnému cestovnímu ruchu v okolí tohoto nádherného místa,“ doplnil hejtman kraje Jan Krkoška.