Když se někdy koncem roku 2007 s velkou slávou odstraňovala hraniční závora na malém hraničním přechodu v Petrovicích u Karviné poblíž hřbitova, dorazili do zapadlé vísky Skrbeńsko na česko-polském pomezí ve Slezsku samotní ministři zahraničí Česka i Polska v doprovodu politiků od Prahy po Varšavu, včetně těch místních. Uběhlo 14 let průjezdu ze země do země tam opět brání překážka. Tentokrát betonová.

Důvody nejsou v tomto případě politické, ale dopravní. Silnice a místo, která má dodnes statut hraničního přechodu pro pěší, cyklisty a lyžaře, si totiž v posledních letech zvykli jezdit nejen řidiči osobních aut, ale později dodávky a v posledních letech dokonce řidiči kamionů. Denně prý tímto místem projelo několik stovek aut.

Na vině jsou navigace

Že to zní nelogicky? Možná, nicméně podle lidí, kteří v tomto místě bydlí, tomu tak skutečně bylo. Vysvětlení je poměrně jednoduché: za vším je využívání moderních technologií.

Auta, osobní i ta nákladní, jedoucí od Berlína, Varšavy, ale třeba i až od Baltu, tudy do České republiky navádějí satelitní navigace. Řidič navolí nejkratší cestu a navigace jeho zadání splní, nedbaje na to, že silnice není určená pro tak těžká a velká vozidla.

„Byl tu provoz jako na dálnici. Upozorňovali jsme na to samosprávu už několik let. V poslední době nebyl problém tady vidět i kamiony ze všech možných zemí Evropy,“ vypráví majitel domku, který stojí přímo na hranici, na české straně.

Zúženým místem projela osobní auta

V první fázi vyrostly na silnici sloupky, které ji zúžily tak, aby mezi nimi projelo jen osobní auto, případně běžná dodávka. Nic velkého. Jenže řidiči zbloudilých kamionů posléze začali místo objíždět přes pruh louky. Dodnes jsou v trávě viděl hlukové koleje.

„Jednou tam jeden kamion zapadlo a chlap přišel za mnou, ať na laně ho vytáhnu. Malým osobním autem! To jsem fakt nechápal,“ kroutí hlavou pan Barteczek, majitel domku na hranici. Jemu uzavření přechodu zpříjemnilo život. Má kolem u domu klid.

Radost však nemají majitelé hotelu Dakol, který stojí jen několik desítek metrů za hranicí a také luxusního Zámečku Petrovice, který je odtud vzdálený necelý kilometr. Jejich hosté si totiž, pokud budou chtít navštívit hotel, wellness či restauraci, si musejí najet několik kilometrů.

Jezdily tudy stovky aut denně

Starosta Petrovic u Karviné Marian Lebiedzik potvrdil, že problémová situace v tomto místě trvala několik let.

„My i samospráva na polské straně řešila dlouhodobě stížnosti lidí po obou stranách hranice. I proto jsme tam nechali provést sčítání, kolik aut místem projede a došli jsme k šíleným číslům. Denně tudy projelo 800, ale někdy až tisíc aut. Včetně velkých nákladních,“ líčí starosta Petrovic. Nebylo prý výjimkou, že tudy projelo až 100 kamionů denně.

Jak už bylo řečeno, nejprve tam místní samospráva nechala instalovat betonové panely. Jenže ty velká těžká auta odsunula, tak jsme tam nechali do země zabudovat kovové sloupky. Nejprve dva, teď ve dvojité linii a k tomu betonovou překážku. Takže místo je už opravdu neprůjezdné,“ říká Lebiedzik

„Za všechno může Google“

Starosta polské obce Skrbeńsko Mariusz Adamczyk zase líčí, jak tam ještě dnes, přestože u odbočky z hlavní silnice na tuto malou silničku vedoucí k přechodu je instalována cedule s informací, že hraniční přechod je zavřený, občas přijede kamion. A když zjistí, že opravdu neprojede, musí couvat, přitom občas přibere plot, značku, sloupky, ničí pozemky v okolí silnice a tak dále.

Adamczyk stanici Radio90.pl také řekl, že za všechno mohou navigace systému Google. Jenže jak zajistit, aby tuto trasu řidičům nenabízely?

„Na to my nemáme vliv, Až po nějaké době, až servery zjistí, že v tomto místě není žádný dopravní ruch, tedy že je místo neprůjezdné, věříme, že přestanou tuto trasu nabízet,“ dodává starosta obce Srbeńsko.

Starostové obcí a české i polské straně se také dohodli, že v období svátků, kolem 1. listopadu, kdy bude zvýšený dopravní ruch kvůli dušičkám, průjezd dočasně uvolní.