SERIÁL DENÍKU

„V loňském roce se mezi pětici nejnavštěvovanějších turistických cílů v Moravskoslezském kraji zařadily Slezskoostravský hrad, ostravská zoologická zahrada, Dinopark, Galerie výtvarného umění Ostrava a Regionální muzeum v Kopřivnici,“ vyjmenovává David Karčmář z destinačního managementu Nových Vítkovic.

Za dalším nárůstem hostů může stát velký úspěch ostravské zoologické zahrady, kde se letos na jaře narodilo první české slůně. „Máme za sebou nejúspěšnější sezonu. Sloní slečna Rashmi nás zviditelnila v celé republice i za hranicemi. Díky ní, ale i díky přízni počasí, jsme do této chvíle přivítali rekordních více než čtyři sta šedesát tisíc návštěvníků,“ říká mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Technické památky jsou unikátní

První pětce ale šlapou na paty i další zajímavá lákadla. Patří k nim zejména ostravské industriální památky, jejichž obnově se v našem seriálu pravidelně věnujeme. Podle Davida Karčmáře je právě zatraktivnění hornické a hutnické historie Ostravy směr, kterým by se měl zdejší turistický rozvoj ubírat.

„Ostrava má specifickou historii, na které by měla stavět, protože právě to ji odlišuje od jiných měst, tím je zcela výjimečná. I výzkumy mluví jasně. Když srovnáme návštěvnost různých turistických cílů, tak industriální památky mívají často podstatně větší návštěvnost než ostatní klasické památky typu hradů, zámků a muzeí,“ říká Karčmář.

Technické památky jsou totiž unikátem. Na seznamu světového dědictví Unesco je zapsána necelá tisícovka památek, ale jen přibližně dvacet z nich jsou památky technické. „Z toho technické památky obdobného charakteru, jaký má Dolní oblast Vítkovice, kdy na sebe na jednom místě navazuje celý technologický tok výroby surového železa, jsou jen dvě,“ dodává Karčmář s tím, že tou druhou je německý Zollverein.

„Prahu už známe, jedeme do Ostravy“

Také aktuální spotřebitelské trendy Ostravě nahrávají. Ze studie agentury Czech Tourism vyplývá, že se nyní turisté daleko více zajímají o dovolené blíže k domovu. V souvislosti s hospodářskou situací roste počet cest do blízkých zemí dosažitelných automobilem či vlakem během relativně krátké doby.

„Ze strany sousedních členských zemí Evropské unie sledujeme také rostoucí zájem o jednodenní výlety do Česka za nákupy, gastronomií nebo zábavou. Cestování v rámci EU totiž nenaráží prakticky na žádné bariéry, které je nutné překonávat, především pokud jsou země začleněny do schengenského prostoru,“ konstatuje Karčmář.

Vzrůstá pak podle něj především zájem o jednotlivé české regiony. Praha je už především právě v bližších zemích známa, a proto roste touha po poznání jiných kulturně a historicky bohatých měst.

Na Landeku spustí autentické fárání

Atraktivnost ostravských industriálních areálů potvrzují také čísla. Celková návštěvnost hornického muzea Landek Park přesáhla na konci září sto tisíc lidí, čímž už také předběhla počet návštěvníků za celý loňský rok, kdy areál navštívilo necelých 95 tisíc osob.

„Je to tím, že se na Landeku pořád něco děje. Ve středu 26. října jsme zprovoznili zcela novou expozici autentického fárání, která promění návštěvníka v horníka. V novém kabátě funguje také restaurace Harenda u Barborky,“ popisuje Petr Koudela, šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Intenzivně se pracuje také v Dolní oblasti Vítkovic, kde se doslova před očima mění Vysoká pec č. 1, Plynojem i VI. Energetická ústředna. Na probíhající revitalizaci Dolní oblasti se zatím letos přišlo podívat bezmála čtyři tisíce návštěvníků, přestože jsou prohlídky jen o víkendech od května do listopadu.

„A prohlídky pokračují i nadále až do konce listopadu mají všichni zájemci možnost nás navštívit a být tak u historicky největší a nejunikátnější proměny průmyslového dědictví nejen v Česku,“ láká Koudela.

Ke konci roku navíc sdružení očekává rozhodnutí o přidělení dotace na Svět techniky. Právě ten by se měl stát jedním ze stěžejních pilířů ostravského cestovního ruchu.

„I když budou části expozic dalších tří Science technology center v České republice totožné, bude mít to ostravské i svou specifickou a jedinečnou náplň. Zaměřeno bude na ryze technické směry navazující na ostravskou minulost provázanou s hutnictvím, hornictvím a strojírenstvím,“ vysvětluje ještě Petr Koudela.

Podpoří kongresovou turistiku v Ostravě

Město a kraj pak v neposlední řadě připravují s agenturou Czech Tourism založení kanceláře, která by se starala o aktivity, které by zvýšily zájem o kongresovou turistiku v celém regionu. Ostrava by se tak mohla dostat na mapu významných kongresových destinací.

„V současnosti zde nemáme zařízení, které by odpovídalo požadavkům na velké kongresy. To ale změní projekty sdružení Dolní oblasti Vítkovice, které by měly obsahovat vše, co takový velký kongres vyžaduje. Kromě Plynojemu, který nabídne lukrativní zázemí multifunkční auly pro patnáct set osob, zde bude postaráno i o netradiční program ať už na Vysoké peci, ve Světě techniky nebo třeba při outdoorových aktivitách na Landeku,“ zdůrazňuje závěrem David Karčmář z destinačního managementu Nových Vítkovic.

Největší lákadla kraje v loňském roce

1. Slezskoostravský hrad, svět miniatur a sklep strašidel 379 tisíc hostů

2. Zoologická zahrada Ostrava 329 tisíc

3. Dinopark Ostrava 158 tisíc

4. Galerie výtvarného umění v Ostravě 98 tisíc

5. Regionální muzeum v Kopřivnici 87 tisíc