V sobotu a v neděli se lidé mohou přijít s oblíbenou tygřicí rozloučit, čekat bude vždy ve 12.30 u svého výběhu. Na cestu do Francie se vydá ve čtvrtek 9. prosince dopoledne. Tentokrát se nebude tygřice uspávat, do transportní bedny by měla nastoupit sama. Bednu proto ošetřovatelé již několik dní předem umístí do výběhu, aby si na ni Duffy zvykla a bez obav do ní nastoupila. Uspí se pouze v případě, že by nastaly nějaké komplikace.

Darja a Duffy se narodily v červnu 2008 zdejšímu páru Maje a Xeronovi, který aktuálně pobývá v pražské zoo. Novým partnerem Maji se stane samec Tharo z německého Kolína nad Rýnem. „S Xeronem totiž zplodili již poměrně hodně potomků, proto nám koordinátorka chovu tygrů ussurijských doporučila „obměnit krev“. Tharo je z genetického hlediska ceněným samcem, a jelikož mu v létě uhynula samička, navrhla koordinátorka jeho přesun do Ostravy,“ vysvětlila mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Samec by měl do Ostravy přijet nejpozději na začátku příštího roku. Ošetřovatelé totiž chtějí stihnout spojit zvířata při další říji samice. Ta u tohoto poddruhu tygra bývá pouze jednou za rok, a to na konci zimy. „U Maji je termín velmi příhodný – 14. února na svatého Valentýna,“ podotkla Kalousková.

Tygři ussurijští jsou jako ohrožený poddruh tygra zahrnuti do takzvaného Evropského záchovného programu. Jejich chov v evropských zoologických zahradách řídí koordinátorka chovu v Londýně, která mimo jiné doporučuje přesuny jednotlivých zvířat ke geneticky vhodným partnerům. V rámci záchovných programů se zvířata mezi zoologickými zahradami poskytují zcela zdarma. Hrazeny jsou pouze náklady na samotný transport zvířat a ty hradí zpravidla přijímající zoo.

Všechny články k ostravské zoo ČTĚTE ZDE!