Na akci také budou vyhlášeny výsledky Tyrkysové sbírky, kterou letos podruhé pořádá ostravský dopravní podnik. Už od pátku jezdí v ulicích města speciální tyrkysová tramvaj, která je předzvěstí samotného festivalu. Nejen v ní, ale i v ulicích města se pohybují dobrovolníci, u kterých bude možné přispět do Tyrkysové sbírky.

Letos poprvé dopravní podnik prodává také tyrkysovou jízdenku, která je k dostání v mobilní aplikaci MojeDPO. „Je pětačtyřicetiminutová, stojí padesát korun, tedy o třicet více než obyčejná jízdenka, ale celý její výtěžek jde na transparentní účet nadačního fondu Křídlení,“ vysvětlil ředitel DPO Daniel Morys., podle něhož veřejná doprava není jen pro zdravé. „Svým způsobem máme každý nějaký handicap, proto nám přišlo hezké se k akci takto připojit,“ vysvětlil Morys.

Loni se v Tyrkysové sbírce vybralo sto tisíc korun a částka podpořila sedm projektů místních neziskovek. Letos se vybraná částka rozdělí mezi devět organizací. „V kulturní společnosti bohatí a silní podporují ty slabší. Taková pomoc má tisíce podob, třeba od prostého uvolnění místa v tramvaji staršímu cestujícímu přes bezbariérové chodníky a přístupy do budov třeba až po zakoupení tyrkysové jízdenky,“ zamyslel se primátor Ostravy Tomáš Macura, jenž věří ve zdvojnásobení loňské vybrané částky.