To nejdůležitější je hotovo, nyní probíhá fáze dopilovávání a „vychytávání much". I takto by se dala charakterizovat závěrečná fáze rekonstrukce ulice 28. října poblíž Nové Karoliny v centru Ostravy. Den D by měl nastat již brzy v noci z 29. na 30. září. Tehdy bude plně obnoven provoz na této důležité dopravní tepně. Začnou také fungovat tramvajové a autobusové zastávky Karolina, které patří k nejmodernějším v Ostravě.

„Jsou samozřejmě bezbariérové," řekl mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht. Zastavovat zde mají nejen tramvaje na linkách 1, 2, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 18, ale také autobusy číslo 21, 28, 81 a 99.

Součástí rekonstrukce frekventovaného úseku byla také úprava křižovatky ulic 28. října a Poděbradovy.

Nové zastávky sice nepatrně prodlouží celkovou dobu dojezdu, v chystaných dodatcích jízdních řádů se ale s časovou úpravou nepočítá. „Samozřejmě k určitému mírnému navýšení v důsledku zastavení dojde, ale stávající jízdní řády jsou nastaveny tak, aby tuto drobnou prodlevu dokázaly absorbovat," vysvětlil Albrecht.

Umístění zastávek bylo zvoleno s ohledem na blízkost nákupního centra Nová Karolina, které zde bylo před časem otevřeno. „Představují určitý komfort pro zákazníky," dodal Albrecht.

Rekonstrukce ulice 28. října však neznamenala jen výstavbu zastávek, ale také opravu frekventované křižovatky s ulicí Poděbradovou. To si vyžádalo několikatýdenní nepříjemné omezení. Ve směru z Frýdlantských mostů nebylo možné odbočit vpravo. Trpělivostí se museli obrnit také řidiči mířící z centra Ostravy. Z Nádražní do Poděbradovy ulice se museli prodírat mnohdy zacpanou Hollarovou ulicí.

Stavba začala v červnu. Celý úsek byl uzavřen pro automobilovou dopravu, až do poloviny srpna zde nejezdily ani tramvaje. „Součástí stavby za dvaaosmdesát milionů korun je například nové kolejiště, obnova stávajících chodníků a komunikace a protihluková opatření. Mezi nezbytné úpravy patřily přeložky kanalizace, vodovodu a plynovodu, úpravy veřejného osvětlení a trolejových vedení," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že původně stanovený termín tedy 30. září bude dodržen.

Zastávky jsou prakticky hotovy. Již brzy zde zastaví první autobusy a tramvaje, které tudy zatím jen projíždějí.