Dejte nám chlebíček, chceme otevřenou Ostravici. Nejen toto, ale i další podobná hesla včera vyvolávali účastníci akce organizované neformálním spolkem Lauby, která měla podpořit záchranu kdysi velké chlouby města, dnes chátrající stavby.

„Jsme občané Ostravy, kterým Ostravica-Textilia chybí, a chceme, aby ji co nejdříve znovu otevřeli. Je téměř jedno, jak bude využívána, pokud bude opravena. Snažíme se komunikovat jak s majitelem, tak i s městem. Není to naše první akce, ani poslední. Pořádali jsme třeba také debatu ve Staré Aréně," uvedl předseda spolku Jan Becher.

Jedním z organizátorů včerejší akce byl i Lukáš Černohorský.

„Jejím cílem je, aby problém Ostravice-Textilie nezapadl, abychom jej stále udržovali jak v povědomí města, tak i jejího majitele, proto čekáme ve frontě na její otevření, a čím déle to bude trvat, tím to bude horší. Poslední informace o tom, jak by to mohlo s objektem být do budoucnosti, jsem zaznamenal při setkání ve Staré Aréně, kterého se zúčastnil jak ostravský primátor, tak i zástupce majitele budovy. Představil své vize a projekty. Na rozdíl od ostatních majitelů má ten nynější alespoň nějaké? Stěžejní pro něj však bude, zda dostane dotace. O objekt se údajně stará, díky tomu se chátrání budov zpomaluje. Vyřeší ho ale jen kompletní rekonstrukce," uvedl Lukáš Černohorský.

Happening na podporu záchrany Ostravice-Textilie.

Happening na podporu záchrany Ostravice-Textilie.

Velká podpora

Ve frontě na otevření stála i pětadvacetiletá studentka Veronika Šmelková a čtyřiadvacetiletý Jakub Teper.

„Jsme tady, abychom podpořili záchranu Textilie a dali širší veřejnosti najevo, že nám její osud není lhostejný," uvedl Jakub, jeho kamarádka Veronika doplnila, že jí na Ostravici záleží a také je jejím tématem diplomové práce. „I z toho důvodu jsem se o ni začala zajímat. Na Vysoké škole báňské Ostravské univerzitě totiž studuji obor revitalizace a rekultivace brownfieldů, což Ostravica je," vysvětlila.

Akce se zúčastnil také koordinátor projektu Ostravica 2020 Daniel Zeman. „V objektu by se v budoucnosti měla snoubit kultura pro mladé a alternativní s komerčním využitím, ať už to budou restaurace, škola nebo komerční galerie. To je to, co Ostravici čeká. Komplexní rekonstrukce je otázkou minimálně čtyř až pěti let. Co se týká zdrojů financování, budou celkem tři. Soukromé, které už začaly proudit, část zdrojů by měla pramenit z Evropské unie a ta poslední bude na Ostravě. Pokud by to byly třetiny, bylo by to ideální, ale je to věcí dlouhých jednání a dlouhých příprav," uvedl pro Deník Daniel Zeman.

Hlavní architekt města Cyril Vltavský doplnil, že v polovině února proběhla na památkově chráněných objektech Ostravica-Textilia kontrola za přítomnosti orgánu památkové péče, stavebního úřadu a Národního památkového ústavu. „Kontrola zjistila, že majitel provádí záchovnou údržbu s cílem zabránit dalšímu poškozování a chátrání těchto památek, zejména statické zajištění stavebních konstrukcí a zabezpečení objektů proti zatékání," uvedl hlavní architekt Cyril Vltavský.