„Přibližně do roku 2000 tady byly dva okruhy, čtyřset– a šestisetmetrový. Říkalo se jim Oherovy,“ vysvětluje Alfons Výtisk z Maraton Klubu (MK) Seitl, který dodnes po okolí běhává. Ale ne už na původních trasách, ty s vysázením lesní školky postupně zcela zarůstají.

Františka Oheru (1922 – 1997) pamatují vytrvalci jako svérázného vysloužilého havíře, jenž se dává na běhání po vyřazení ze šachty. Samozřejmě se zaprášenými plícemi. „Nejprve mu dělalo problém snad jen sto metrů. Vždyť taky nikdy předtím žádný sport nedělal,“ uvádějí.

Těmito místy k ostravskému planetáriu povede konečně pořádná silnice.
Konec útrapám! K ostravskému planetáriu konečně povede pořádná silnice

Přesto svého času vznikají na kopci nad Myslivnou před dnešním Planetáriem Ostrava okruhy, na nichž Ohera běhává. „Ten menší si vykopal lopatou, vysekal křoví, vytrhal pařezy i kořeny a vysypal ho štěrkem a pískem,“ popisuje dnešní atletický rozhodčí Vladimír Pastrňák.

Vlevo je dnešní stav porubského lesa u planetária, vpravo pak představa magistrátu, který dá na proměnu 8,75 milionu korun.Zdroj: Statutární město Ostrava

V místech, kde budou od jara budovat nepravidelný okruh o délce 900 metrů, mají natrénovány stovky kilometrů ostravské běžecké ikony – Milan Tuhovčák, Nikolas Cametis, Jorgos Jerakas, Josef Staniševský, Věra Vašutová, Miroslav Miko, Přemysl Janík, Tibor Vetrák…

„Franta se o to staral téměř denně. Určitě by byl obnovením trati potěšen,“ konstatuje Otto Seitl. Na pozdějšího maratonce Oheru vzpomíná i v souvislosti s netradiční životosprávou, bývalý horník totiž šokuje sportovce občerstvením v podobě pěti piv, tří rumů a cigaret!

Vizualizace. Budova Moon je součástí plánů na rozšíření ostravského planetária.
Jako talíře z kosmu! Ostravské planetárium čeká rozšíření. Podívejte se!

Jaromír Horák z TJ Ligy Stovkařů podotýká, že nová trasa nemá kopírovat původní Oherovy okruhy, nicméně část jimi povede. „Já tento počin jednoznačně vítám. Z radnice slíbili, že v momentě, jak skončí zima, začnou na tom dělat. Za všechny běžce držím palce,“ vzkazuje.

S ohledem na ekology a lesníky nicméně tvůrci dnešního projektu kladou nemalý důraz na zdejší zeleň. „Posuzovalo se bezmála pět stovek stromů a pokácí se jich čtyřiasedmdesát. Většina suchých či narušených, které by to stejně čekalo,“ říká Andrea Vojkovská z magistrátu.

Ten na běžecký okruh s povrchem vysypaným pískovo-pilinovou směsí, odvodněným podkladem a modřínovými obrubami dá 8,75 milionu korun. V jeho okolí se objeví i zajímavý mobiliář – lavičky, trasa s kolíky pro člunkový běh, ručkovadlo, hrazdy, fitness lavice, překážky…

Oherův memoriál v Třebovicích

TIP NA SOBOTU František Ohera se – stejně jako další památný vytrvalec Jaroslav Dubnička – zapisují do historie tak, že jim v běžci současné době pořádají v Třebovicích memoriály. Oherův se koná už v sobotu 16. února, přičemž registrace (do 9.30) se zázemím je v Chachárkově hospůdce, Labyrintu u pošty. Startuje se úderem 10 hodiny z místa před Třebovickým mlýnem. A účastníci si mohou i vybrat: Maraton, půlmaraton (je v krajském běžeckém poháru) nebo čtvrtmaraton!

Czech Indoor Gala, mezinárodní halový atletický mítink EA.
Czech Indoor Gala v Ostravě: Vrzalová zazářila, Maslák spokojený nebyl