Martin a Veronika sesedají z kol a rozhlížejí se po pláži u Vrbického jezera. Zajímá je hlavně nové molo, které tam nedávno vyrostlo a dnes už po něm běhají mládežníci a skáčou do vody. Jiní se na molu sluní pozorují cvrkot kole. Příjemná přírodní plovárna, odkud je vidět až na dálnici, kudy to auta sviští k Bohumínu či do Polska.

„Vypadá to pěkně. Moc se mi to líbí,“ říká Veronika. Martin kola zamkne v cykloboxech, které jsou v horní části plíže a jdou hledat místo kde si rozloží deku.

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Travnatého místa je zatím poskrovnu. Stavbaři, které tady montovali a na vodu usazovali nové molo, tady technikou pláž trochu „zkypřili“. Už je ale urovnaná, jen musí opět zarůst trávou.

Ostrava se jezdí koupat do Vrbice

Vrbické jezero ve stejnojmenné městské části, odkud je do Ostravy-Hrušova či do Heřmanic „coby kamenem dohodil“, patří už roky k oblíbeným rekreačním cílům nejen obyvatel Bohumína, ale hodně sem jezdí lidé právě z Ostravy.

Město tu v minulých letech vybudovalo alespoň základní infrastrukturu, je tu mobilní toaleta, lavičky, gril, převlékárna, odpadkové koše a uzamykatelné cykloboxy.

„Je tu klid, málo lidí, pláž je neplacená. Zatím,“ usmívá se mladá maminka Nikola. Kolem ní se batolí několik malých capartů, dva z nich patří k Natálii, která přijela i s maminkou. „Jezdíme sem často, je to tu super. Teď jako je tu to molo, tak tu ale asi bude dost živo,“ dodala žena, která dorazila až z Ostravy-Jihu.

A do třetice Ostraváci. Blanka s Milanem jsou z Vítkovic a koupat se do Bohumína jezdí často. Zatím ale vždy ke Kališovu jezeru v Šunychlu, které je blíže centru Bohumína. „Dnes jak jsme jeli kolem, tak jsme sjeli z dálnice a řekli si, že to tu vyzkoušíme. A dobrý, líbí se nám tu,“ říká Blanka Michelová.

Milan mezitím na pontonu, který bude sloužit jako přístaviště loděk, nafukuje člun. Je to tady fakt hezké, to molo se povedlo. Doufám, že brzy otevřou tu půjčovnu loděk, hned si půjčím a vyrazíme na jezero,“ dodává mladý muž.

Přístaviště už je, půjčovna loděk bude

Podle informací z radnice, která nechala molo a přístaviště vybudovat, se budou loďky půjčovat nejen během hlavní letní sezóny, ale i v době, kdy už to letní na koupání není.

„Plánujeme nabídnout lidem k půjčení čtyři pramice a dvě šlapadla. Rádi bychom provoz půjčovny zahájili ještě letos, během babího léta,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Nové přístaviště má 30 metrů na délku a 20 na šířku a vzniká ze stejných modulů, jako mola pro plavce. Tedy z ocelových rámů a plastových plováků, které jsou bezúdržbové a na vodě by měly vydržet až několik desítek let. Ukotveny jsou pomocí betonových bloků.

„Kdo přece jen preferuje plavání, může využít netradičního koupání v chráněném přírodním bazénu. Ten vznikl u břehu díky pontonům sestaveným do obdélníku. Jeho součástí je i můstek, pod nímž se plavci dostanou na otevřenou vodu,“ dodal Macura.

Další sestava je pak zhruba 60 metrů od břehu, jde o distanční molo určené k odpočinku nebo třeba opalování.

Chráněná ptačí oblast

Plocha Vrbického jezera se před nějakými 15 lety zmenšila návozem materiálu kvůli stavbě dálnice. Na tu je z z pláže přes vodu vidět a doléhá sem hluk. Oblast Vrbického jezera od roku 2008 součástí ptačí oblasti a evropského systému významných chráněných území NATURA.

A kromě rekreantů a vodomilců také oblíbeným místem rybářů. Ty ale najdete schované na odlehlých místech, daleko od dovádějících a koupajících se dětí. Třeba na zalesněném poloostrově, jehož centrum je uprostřed vodní plochy.