Důvodem zvýšení jsou především vysoké náklady za energie a služby. I přes vysoké ceny je o koleje obrovský zájem a poptávka převažuje nad nabídkou ubytovacích míst v kampusu. Navzdory zdražení je kapacita pokojů obsazena.

„Koleje jsou zaplněné, dokonce máme převis poptávky,“ potvrdila mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková. Dodala, že důvodem zdražení je zvýšení vstupních cen. „Jedná se o ceny energií a služeb, které jsou s ubytováním spojené, jako jsou prádelna, údržba budov, revize a opravy výtahů nebo mzdy,“ vysvětlila Halíková. 

A co si o opětovném zdražení myslí studenti?

Více druhů ubytování

Ceny za ubytování jsou odlišné. Záleží na typu budovy, pokoje a jeho obsazenosti. „Bydlím v budově A, která je nejhezčí. Za dvoulůžkový pokoj momentálně platím čtyři tisíce pět set korun za měsíc. Oproti jiným školám v České republice si myslím, že je cena dostupná,“ uvažuje studentka třetího ročníku Ekonomické fakulty Anna Pastorková.

Drama se šťastným koncem. Horkovzdušnému balonu s přistáním pomáhali policisté. Ilustrační koláž Deníku - archivní foto a repro Facebook.
Nedělní drama v Ostravě. Horkovzdušnému balonu s přistáním pomáhali policisté

Nejlevnější pokoje jsou v budově C, která je bezobslužná, tady si studenti sami vynášejí odpadky a myjí koupelny. „Pokud si student nemůže dovolit dražší ubytování a chce ušetřit, může hledat v nižší cenové relaci. Je dobře, že škola nabízí více druhů ubytování,“ doplnila Pastorková.

Jiným studentům se zdají koleje drahé. „Platím za bydlení čtyři a půl tisíce, což je podle mého názoru hodně. Dříve bylo ubytování asi o tisíc korun levnější, ale kvůli zdražení energií se zvedl i nájem. V ubytovací buňce jsme čtyři holky a za dva pokoje a jednu koupelnu platíme dohromady osmnáct tisíc a nemáme ani vlastní kuchyň, ta je na chodbě pro celé patro,“ řekla studentka třetího ročníku Ekonomické fakulty Eliška Říkovská.

„Ceny za ubytování jsou vysoké, ale lze to chápat, protože ceny všeho ostatního jdou také stále nahoru,“ okomentoval situaci student Fakulty stavební Jakub Pavelčík.

Místo kolejí na privát

Kromě kolejí mají studenti možnost bydlet v samostatném ubytování. „Momentálně zaplatím čtyři tisíce pět set korun za samostatný pokoj o velikosti dvacet metrů čtverečních v zrekonstruovaném bytě. Na kolejích bych zaplatil o necelých dvě stě korun méně a dostal sdílený pokoj,“ uvedl student Fakulty stavební Radim Matušinec. Dodal, že výhodou je soukromá kuchyň, a ne jedna sdílená pro sto lidí jako na kolejích. 

Na čerpacích stanicích Orlen/Benzina v Karviné, Českém Těšíně i jinde v příhraničí řidiči v neděli natankují benzin i naftu za 32.90 koruny.
VIDEO: Naštvaní Ostravané. Téměř desetikorunová sleva na benzin nebyla pro ně

„Naopak nevýhoda privátního ubytování je především dojíždění do školy a menzy. Také je bydlení v samostatném bytě méně sociální záležitostí, než kdybych žil na kolejích,“ přiznal Matušinec.

Studenti VŠB-TUO mají nárok na ubytovací stipendium, jestli jejichž trvalý pobyt není v okrese, ve kterém je výuka a jsou splněna dojezdová kritéria. „Jednou za semestr dostáváme ubytovací stipendium, které by mělo být ve výši jednoho nájmu. Ve finále to není moc, ale lepší než nemít nic,“ vysvětlila Říkovská.

Celkové měsíční náklady?

Jaké jsou tedy přibližné měsíční náklady studenta na vysoké škole v Ostravě? Pokud si student vybere ubytování na kolejích v budově A ve dvoulůžkovém malém pokoji, dochází všední dny do menzy na oběd za 85 korun a zakoupí si roční jízdné po Ostravě, tak ho měsíc na vysoké vyjde měsíčně na 7400 korun.

Do ostatních měsíčních výdajů se studentům dále promítne stravování mimo menzu, tedy snídaně, svačiny a večeře, dojíždění vlakem, autobusem nebo autem domů a studentská zábava.

UBYTOVÁNÍ

Budova A (buňkový systém)
- Dvoulůžkový pokoj (s kuchyňským koutem, velký pokoj): 4650 korun za měsíc
- Dvoulůžkový pokoj (s kuchyňským koutem, malý pokoj): 4500 korun za měsíc
- Dvoulůžkový pokoj (velký pokoj): 4500 korun za měsíc
- Dvoulůžkový pokoj (malý pokoj): 4350 korun za měsíc
- Dvoulůžkový pokoj (imobilní pokoj): 4500 korun za měsíc
- Jednolůžkový pokoj (imobilní pokoj): 4800 korun za měsíc

Budova B (zrekonstruované pokoje), (buňkový systém)
- Trojlůžkový pokoj: 3600 korun za měsíc
- Dvoulůžkový pokoj: 4350 korun za měsíc

Budova C (bezobslužná), (buňkový systém)
- Dvoulůžkový pokoj: 3450 korun za měsíc

Budova D (buňkový systém)
- Dvoulůžkový pokoj: 3900 korun za měsíc

Budova E (buňkový systém)
- Jednolůžkový pokoj: 3900 korun za měsíc
- Dvoulůžkový pokoj: 4800 korun za měsíc

MENZA
Oběd vychází na 75 až 100 korun

DOPRAVA
Roční jízdné u DPO vyjde na 1200 korun