VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelka češtiny: V Anglii si občas připadám jako terapeutka

/SERIÁL DENÍKU/ Majitelka jazykové školy Michaela Sanytrová Deníku řekla: Česky se člověk v Londýně učí kvůli partnerovi, ale taky i dětem nebo práci.

4.12.2017
SDÍLEJ:

Michaela Sanytrová vlastní jazykovou školu v Londýně, kde vyučuje češtinu. „Vždycky to byl můj sen učit cizince český jazyk,“ říká absolventka Ostravské univerzity. Foto: Deník/Šimon Sedlařík

Jak se žije…
…UČITELCE ČEŠTINY V ANGLII

Do Anglie se vydala na zkušenou coby čerstvá absolventka Ostravské univerzity, aby se posunula blíže svému kariérnímu snu vyučování češtiny pro cizince.

Dnes, o více než pět let později, vede v Londýně vlastní jazykovou školu, kromě dalších jazyků studuje i psychiku studentů a tvrdí, že především pozitivní přístup dokáže zázraky. „Někdy si připadám trošku i jako terapeutka,“ směje se lektorka, která pochází z Kopřivnice.

Sedíme v kavárně na Oxford Street, jedné z nejrušnějších ulic Londýna a snad i Evropy, kterou denně projdou statisíce lidí. Je zhruba pět hodin odpoledne, a pošmourné „anglické“ počasí se nám nyní naštěstí vyhýbá venku je při sedmnácti stupních krásně jasno, což je zde zvláště na podzim docela vzácnost.

„Tak můžeme, dnes mám času dost. Učím až za dvě hodiny,“ usměje se Michaela Sanytrová, která jinak žije, jako většina Londýňanů, v ustavičném spěchu.

Řídí totiž jazykovou školu Czech Language Club, k tomu navíc sama učí patnáct studentů. A jak prozrazuje, přesně tak si to kdysi, když poprvé opouštěla Ostravu, představovala.

Jak dlouho vaše jazyková škola vůbec funguje?

Už druhým rokem. Máme zhruba šedesát studentů, z toho asi třicet dětí. V Londýně je možné studovat češtinu třeba i na univerzitě či ve velkých jazykovkách, každopádně my jsme spokojeni a vše probíhá tak, jak jsme plánovali.

Jaká může být pro cizince motivace učit se česky, navíc v britské metropoli?

V první řadě český partner nebo partnerka, potom určitě děti. Když totiž partner doma mluví s dětmi česky, a cizinec jim nerozumí, je to frustrující. Česky se chce člověk učit i kvůli práci například velvyslanci, lékaři, kteří se chystají na stáž, nebo i různí podnikatelé, kteří se v Česku chtějíkoupit nemovitost a následně ji pronajímat. Každý je úplně jiný a společné mají všichni jen to, že se chtějí učit česky. Jinak pracují jako právníci, lékaři, umělci nebo i politici a působí v naprosto odlišných sférách.

Kolik máte studentů, kteří jsou schopni konverzace blížící se rodilým Čechům?

Jen pět, ani jeden přitom na tuhle úroveň nedošel se mnou. Učím je třeba tři roky, oni sami pak češtinu studují mnohem déle. Někteří dokonce bydleli nějakou dobu v Praze. To vždy ráda slyším, protože tvrdím, že k naučení cizího jazyka musíte nějakou dobu v zemi pobýt, popřípadě mít odtud partnera. Jinak to jde jen velmi těžko.

Jak dlouho trvá, než je student schopen komunikovat sám a bez pomoci?

Většinou od roku do tří let. Jazyk se není možné naučit za měsíc nebo za dva, jak někteří chtějí. Přijdou třeba s tím, že potřebují za dva měsíce mluvit, aby si mohli najít práci. Nemyslím si, že je to možné, a ani jim to neslibuji. Po takové době se člověk může domluvit, ale spíše v restauraci či obchodě.

Souhlasíte s názorem, že učitel se rovněž musí neustále vzdělávat?

Ano, proto mám tuhle práci ráda. Člověk se pořád dozvídá něco nového a stereotyp neexistuje, nebavilo by mě jen sedět a nic pro sebe v tomhle směru nedělat.

Jakým stylem probíhá sebevzdělávání u vás?

Absolvovala jsem několik kurzů výuky na Univerzitě Karlově, byla jsem v Bruselu… Kurzů, které vás něčím obohatí, je čím dál víc, čeština pro cizince je totiž v současné době vzkvétající obor. Chodím i na přednášky londýnských univerzit. Tam se zase zaměřují na výuku cizího jazyka obecně, nejen češtiny. Můžu tak slyšet zkušenosti a techniky od odborníků, kteří už v oboru působí opravdu dlouho.

Je nějaké odvětví, na které se zaměřujete nyní?

Momentálně mě zajímá problematika psychiky. Jak k výuce přistoupit, když je student ve stresu nebo nestíhá kvůli práci. Co dělat, když je unavený, má blok kvůli dyslexii a podobně. 

Co tedy dělat se studentem, který je pracovně dost vytížený a je pro něj těžké se soustředit?

Po devíti hodinách v práci má takový problém každý. Musíte navíc počítat i se stresem, fyzickou únavou, dále třeba s traumatem ze školy, kde se student kdysi učil francouzsky a učitelka ho zesměšňovala. Každý člověk si nese jakýsi pomyslný batoh a vy ho toho batohu musíte zbavit.

Jenže s lidmi, kteří mají psychický blok ze špatné zkušenosti, to musí být, lidově řečeno, běh na dlouhou trať.

Pozitivní přístup dokáže zázraky. Po každé větě a cvičení je třeba povzbuzovat a připomínat, co už student dokázal a kam se posunul. Vítaným zpestřením je rovněž zakomponování něčeho, co člověka baví když má někdo rád jídlo, zkouším na něm postavit výuku, pokud sport, tak si povídáme na tohle téma. Pak vidíte, jak úplně ožije. Klíčem k úspěšné výuce je poznání studenta, někdy si připadám skoro jako terapeutka. (smích)

V takové chvíli vás asi výuka naplňuje nejvíce, že?

Já jim i říkám, ať si klidně vymýšlejí, jen ať mluví. Někdo povídá jen o tom, jak se má, protože Londýn je natolik hektický, že se jich na to celý týden nikdo jiný nezeptá. V práci nestíhají, doma se sotva mihnou. Hodina češtiny je pak pro ně takový příjemný únik z reality.

Navštěvujete třeba i české workshopy, abyste sama mohla srovnávat s kolegy?

Snažím se, když je čas, jsou vždy opravdu zajímavé. Jednou jsem u nás byla na školení, kde se sešli lektoři z celého světa. Workshop probíhal dva týdny a předávaly se zkušenosti, tudíž mám povědomí spíše o tom, jak se učí ve světě než u nás. Záštitu však měli vyučující z Univerzity Karlovy, kteří přímo obor čeština pro cizince vyučují.

Z jakých zemí lidé přijeli?

Třeba z Rumunska, kde je velká česká komunita. Paní lektorka se tam i narodila, čeština tehdy byla taková dost archaická, skoro jako z devatenáctého století. A ona teď takhle mluví, bylo to opravdu zajímavé. Pak dojeli lidé ze Švýcarska, kde je krajanů rovněž spousta, Německa, Dánska, v Americe jsou velké školy, na Ukrajině…

Vy učíte anglicky mluvící studenty, neměla jste někdy problém třeba se skotským přízvukem?

Snažím se je rychle naučit česky, aby nepoužívali angličtinu. (smích) Skoti mají nicméně krásný přízvuk, umí i pěkné české „ch“ a „r“, což Angličanům dělá problém.

Vytvořila jste studentům vztah i k české literatuře?

Věřím, že ano. Někteří čtou zkrátka rádi, někteří vůbec, tak ty nezajímá ani česká, ani anglická literatura. (smích) Minimálně u poloviny jsem ale zájem zaregistrovala. Navíc jim doporučuju české knížky neustále.

Co konkrétně?

U začátečníků není moc na výběr, je třeba použít zjednodušenou četbu. Existují Malostranské povídky upravené pro cizince, Staré pověsti české… Nejsou to podle mě nejlepší díla české literatury, ale studenti je čtou. Doporučovala jsem také Jaroslava Haška, Švejka tady totiž lidé znají, sem tam i Bohumila Hrabala, dále Radku Třeštíkovou, Patrika Hartla nebo i Petra Šabacha… Zaslechla jsem sice názory, že nejde o vysokou literaturu, ale ty přecházím. Důležité přece je, že se studentům líbí.

Třeba u Petra Šabacha máte nicméně humor, který pochopí pouze Čech.

Angličan si takových pasáží mnohdy ani nevšimne. Pak je s ním procházím a ptám se: Tohle je vtipné, víš proč? Většinou nevědí, tak jim vše vysvětlím a pak se smějí. Mnohem více než knížky ale frčí filmy, jsou totiž stravitelné pro všechny.

Máte pozitivní ohlas na výuku i od partnerů studentů?

Mimo hodiny se studenty sociální kontakt nemám, takže málokdy. Občas student slyší něco přisprostlého a pak to použije doma, aniž bych ho to naučila já. (usmívá se)

Od cizince to musí vyznít dost komicky.

Jeden pán byl se svou partnerkou v Americe, a když měli volný den, vyhrkl na ni: Hele, máš dneska plán? (smích) Klasicky „neoblíbené“‘ jsou imperativy, student totiž po hodině přijde domů a řekne partnerce: Ahoj, uvař guláš! To by se nelíbilo ani Češkám. (smích) Jsou to vtipné situace a prostě jen slova použitá v nevhodných situacích. Často se ale studenti ptají i na „miluji tě“ a podobně, takže umí říkat i hezké věci.

Autor: Šimon SEDLAŘÍK

 

Autor: Redakce

4.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 19 000 Kč Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Junior SEO specialista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Ollero je Google partner, tvoříme weby, eshopy a digitální marketing, který vydělává. Digitální agentura Ollero hledá do svého týmu nadšence a kreativního spolupracovníka na pozici správce PPC kampaní a online marketingu., , Koho hledáme: , -nepotřebujeme zkušenosti se SEO, -zájem o marketing a práci s daty, -znalost Google Analytics výhodou, -vysokou míru pečlivosti, -ochotu učit se, -sledování trendů, -spolehlivost a přizpůsobivost, -základní znalost anglického jazyka, , , Náplň práce: , -učit se pracovat v Google Analytics, MOZ, Screaming Frog, Ahrefs a další, -učit se optimalizovat on page a off page faktory webových prezentací, -rozvíjet se v tvoření strategií dobývání pozic našim klientům, -postupně se učit používat základy HTML a Javascriptu, -připravovat reporty pro klienty, -komunikovat s klienty a účastnit se schůzek, -neustále se vzdělávat, -sledovat novinky a nejnovější trendy, , , Nabízíme: , -zajímavé platové ohodnocení závislé na výkonu, -pravidelné zvyšování platu, odměny za splněné cíle, -sickdays, -svůj čas si řídíš sám/sama, -příjemná práce v moderních kancelářích v historickém centru Ostravy, -sportovní akce aj., -pracujeme na tvé odbornosti, za tvůj postupný růs. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533. Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 14 900 Kč Operátoři telefonních panelů Podpora obchodního oddělení – telefonista/stka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -navolávání schůzek s potenciálními zákazníky pro obchodního zástupce , -poskytování komplexních informací týkajících se nabízených produktů a služeb , -sjednávání schůzek obchodnímu týmu, -drobná administrativa, -plánování schůzek v rámci interního programu CRM, -analýza a řešení požadavků a potřeb klientů, , Požadujeme: , -praxe na obchodní pozici, popř. v call centru výhodou, -dokončené střední vzdělání, -tah na branku a všeobecný rozhled, -schopnost argumentace, -velmi dobré komunikační dovednosti, komunikace Vás MUSÍ BAVIT, -český jazyk i gramatika v projevu bez vad řeči, -uživatelská znalost Microsoft Office, -pozitivní přístup, -prodejní dovednosti a zkušenosti výhodou, -časová flexibilita, -obchodního ducha, -orientace v IT a reklamě výhodou, , Nabízíme:, -práce na HPP v centru Ostravy, -odborné zaškolení na náklady firmy, -pracovní doba Po – pá (8 - 17 hodin) , -motivující finanční odměna dle splněných cílů, -průběžné tréninky a školení, zpětná vazba, -Firemní telefon s neomezeným voláním a internetem, -Firemní notebook/pc, -práci v kreativním prostředí internetového marketingu. Pracoviště: Sabanero s.r.o..;, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 777 457 907. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 15 000 Kč Operátoři telefonních panelů Péče o zákazníky - telefonista/stka. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Hledáme do týmu člověka s příjemným vystupováním, který umí během hovoru psát, je pečlivý, efektivní a nebojí se přijímat hovory klientů, kteří chtějí pomoct ve volbě produktu. Nejedná se o call centrum nebo volání naslepo, nic netušícím lidem., , Náplň práce: , -Volání s klienty, -Ověřování objednávek, -Předávání informací k produktu, -Práce s interním systémem + office, , Požadavky: , -Skvělé komunikační dovednosti, -Praxe v call centru výhodou, -Dokončené SŠ vzdělání, -Umění argumentace , -Pozitivní přístup, -Prodejní dovednosti a zkušenosti výhodou, -Uživatelská znalost office, -Podílení se na zlepšování, , Nabízíme: , -Práci na HPP v centru Ostravy, -Pracovní dobu Po - Pá (8-16), -Odborné zaškolení na náklady firmy, -Motivující finanční ohodnocení dle splněných cílů, -Firemní telefon a notebook, -Příjemné teambuildingové akce, -Home office v případě potřeby, , , Více informací na webových stránkách: ollero.cz, , NÁSTUP IHNED !. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 89 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • práce na pokladně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • příspěvek na penzijní připojištění, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 757 křižíkova 2628/19, ostrava, Křižíkova, č.p. 2628, 702 00 Ostrava 2. Informace: Markéta Rombová, +420 736 517 964.

Ilustrační foto
15

Kapři budou letos dražší. Kolik připlatíme?

Tomáš Hudeček.

Exprimátor Prahy Hudeček: Ostrava může být městem nových začátků

Budoucnost průmyslu v Moravskoslezském kraji se řešila v Dolních Vítkovicích

FOTOGALERIE/ Budoucnost průmyslu v Moravskoslezském kraji byla tématem úterního setkání zástupců firem a institucí v Ostravě.

Povolební dění v Kravařích? Alois Hadamczik vyklízí pozice

Tři politické subjekty se budou následující čtyři roky podílet na vedení Kravař. Vítěz voleb KDU-ČSL se domluvil s Novou sílou Kravař a hnutím ANO 2011, už byla podepsána koaliční smlouva.

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

FOTOGALERIE/ O tom, že místo nadšení z nové sochy Věry Špinarové panovala v Ostravě spíše energická diskuse o její podobě, svědčí i odmítnutá účast při odhalování zpěvaččina syna Adama Pavlíka. Slavností akt však sledoval v davu.

Pancéřované hasičské cisterny Tatra vydrží i výbuch miny

K zásahům u velkých požárů, při haváriích v chemických závodech či v rizikových místech s nevybuchlou municí jsou určeny nové hasičské speciály. Na jejich výrobě se podílela také kopřivnická Tatra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT