Pračky, sušičky, lednice nebo kávovary. Všechny domácí spotřebiče se nyní učí opravovat studenti Střední školy elektrotechnické (SŠE) v Ostravě. S oborem servisní technik pro domácí spotřebiče se škola zapojila do projektu Naučíme vás to opravit. Ten má za cíl zvýšit zájem ze strany žáků i rodičů.

„Chceme vychovat novou generaci manuálně zručných a vzdělaných techniků, kteří si poradí i se spotřebiči, jež v sobě mají umělou inteligenci,“ uvádí Radek Hacaperka, generální ředitel sdružení výrobců elektrospotřebičů APPLiA.cz.

Malé i velké domácí spotřebiče

Studenty na SŠE vyučuje Aleš Harašta, který je učitelem odborného výcviku. „V první části studenti získávají motorickou zručnost při rozebírání spotřebičů a učí se používat správné nástroje, které jsou k jejich opravě potřeba. Poté se zaměří na řešení samotných poruch, které umíme nasimulovat. Máme také k dispozici spotřebiče, kde už nějaká porucha je a studenti ji musí najít,“ popisuje Aleš Harašta.

Zaplatit si v dnešní době řemeslníka? Češi si to kvůli inflaci a zdražování často rozmyslí.
Lidé šetří i na opravách domácností. Řemeslníky žádají o splátkový kalendář

Učebna, kde probíhá výuka, je lemovaná pračkami, myčkami, ledničkami, ale také kávovary nebo rychlovarnými konvicemi. Ty do školy dodává firma APPLiA.cz, která projekt Naučíme vás to opravit financuje. Mezi partnery jsou například firmy Amica, Beko, Bosch, Gorenje, Siemens, Electrolux, Tefal, Whirlpool nebo Phillips, tedy značky, které se v domácnostech objevují nejčastěji.

Podle mistra Aleše Harašty je tento obor žádaný zejména kvůli trhu práce, který opraváře elektrospotřebičů postrádá. S tímto vědomím se ke studiu přihlásil i student Tomáš Svačina. „Vyzkouším si tady hodně věcí a protože vím, že je v dnešní době málo řemeslníků, tak bych se tomu chtěl v budoucnu věnovat. Jakmile pochopíte princip všech spotřebičů, tak toho můžete využít v běžném životě. Učíme se i různé domovní instalace, takže nebude problém si doma něco opravit,“ věři si. Nejraději prý opravuje vysavače a malé spotřebiče. „U větších spotřebičů je více kabelů a práce na nich je těžší, ale i to se tady učíme,“ dodává Tomáš Svačina.

Učebnice na míru

Studentům pomáhá učebnice s názvem Technické znalosti odborníka pro domácí spotřebiče, která vznikla v rámci zmíněného projektu. „Ve spolupráci s našimi kolegy ze zahraničí jsme vytvořili učebnici, která reflektuje moderní technologie i postupy vhodné k opravám spotřebičů. Učitelé a mistři ze spolupracujících škol se pravidelně účastní školení, kde jim představujeme vše, s čím se při teoretické i praktické výuce mohou žáci setkat,“ dodává Hacaperka.

Střední škola elektrotechnická z Ostravy chce přilákat studenty, kteří se zajímají o technické obory a zapojila se tak do projektu pod názvem Naučíme vás to opravit.
Škola z Ostravy se zapojila do unikátního projektu Naučíme vás to opravit

Projektu nahrávají i nová pravidla EU, která stanovují povinnost výrobců zajistit náhradní díly pro elektrozařízení po dobu až deseti let. Zařízení navíc budou muset být vyrobena tak, aby je bylo možné rozebrat pomocí běžných nástrojů a opravit. Servisní technici tak začínají být žádanou profesí, což se odráží i na jejich ohodnocení.